مشاهده خبر

دو شنبه 2 مرداد 1402
انارستان

3 توصیه پیامبر اکرم(ص) برای تقویت حافظه

یک پژوهشگر طب سنتی در برنامه انارستان شبکه افق گفت: روایت نبوی است که فرموده است سه چیز است که برای حافظه انسان خوب است و بلغم را از بین می‌برد. کندر، مسواک و قرائت قرآن کریم.

0

برنامه انارستان با موضوع شفابخشی قرآن و با حضور رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی به عنوان کارشناس و مهمان برنامه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: قرآن کریم در آیات خود اشاره دارد به اینکه قرآن کریم، شفا است. برخی ممکن است ادعا کنند که این شفابخشی مربوط است به شفابخشی مربوط است به مشکلات اخلاقی و رفتاری و ارتباطی با درمان جسمی ندارد اما مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد همین آیات قرآن کریم برای سلامت جسمی نیز موثر است و دایره آن وسیع است.

منتظر افزود: روایت نبوی است که فرموده است سه چیز است که برای حافظه انسان خوب است و بلغم را از بین می‌برد. کندر، مسواک و قرائت قرآن کریم.

وی خاطرنشان کرد: ابعاد شفا بخشی قرآن بسیار زیاد است که برخی از آن ممکن است در حوزه درمان و پزشکی نباشد. قرآن کریم دو تاثیر بر روی انسان دارد یکی بر روی جسم و دیگری بر روی روان انسان است. در حوزه سلامت جسمی، قرآن کریم اصول صحت و تندرسی جسمی را بیان کرده است. هر چیزی اصول و مبانی دارد. مثلا طب مدرن دارای اصول و مبانی است و طب اسلامی نیز دارای اصول و مبانی است که این اصول و مبانی در قرآن کریم ذکر شده است. 

این پزشک متخصص طب سنتی گفت: اصول صحت و تندرستی در قرآن کریم به این شکل است: بیان مزاجی در قرآن، اصول تغذیه، زمان غذا خوردن، دقت در انتخاب غذا و ...

وی افزود: در اصول طب مدرن، تاکید بر میزان کالری غذاها و تمرکز بر روی آن‌ها است بر خلاف اینکه هیچ کاری به اصول تغذیه، خوردن غذاهای طیب چیست، چه کارآمدی دارد یا غذاهای خبیث چه چیزهایی هستند ندارد. در قرآن کریم غذاهای طیب غذاهایی هستند که علاوه بر اینکه دارای اثرات جسمی خوب هستند، خاصیت شفابخشی نیز دارند و اثرات روحی و معنوی مثبتی بر انسان دارند بر خلاف غذاهای خبیث که نه تنها اثرات منفی بر جسم دارد بلکه بر روی روح و معنویت انسان نیز اثرات کاملا سلبی دارند و دایره عملکرد آن بسیار وسیع است.

منتظر گفت: یکی دیگر از اصولی که در قرآن کریم ذکر شده است مربوط به نجوم و اثرات آن و اتفاقاتی که بر انسان می‌گذارد. همچنین اصول دیگری که در قرآن ذکر شده است تاثیر رنگ‌ها بر انسان است. در آیات مختلف می‌بینیم که بر رنگ سبز و زرد تاکید شده است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که قرآن کریم انجام می‌دهد و مستقیما بر سلامت انسان اثر دارد، اصلاح جهان‌بینی و اندیشه فرد است که ریشه بسیاری از افسردگی‌ها، غصه‌ها، استرس‌ها و ناراحتی‌هایی که بر انسان عارض می‌شود و می‌تواند بر سلامت جسمی انسان اثر کاملا مثبتی داشته باشد به دلیل نداشتن چنین جهان‌بینی است.

منتظر افزود: در قرآن کریم به مواردی اشاره شده است که می‌تواند این جهان‌بینی را اصلاح کند. تاکید قرآن کریم بر تقویت دور نگری و عاقبت‌نگری و تلاش برای آن است. همچنین دیگر تاکیدی که قرآن دارد بر ناپایدار بودن دنیا است که اگر کسی به دنیا توجه زیادی داشته باشد، اضطراب و استرس بسیاری خواهد داشت. از دیگر توصیه‌های قرآن کریم مربوط است به هدف داشتن و جهت گیری داشتن به سمت خدا است که می‌تواند امید و انگیزه را در انسان زنده کند. قرآن کریم راه‌کاری که برای رسیدن به آرامش دارد، مخالفت با امیال و هوی و هوس است که اگر انسان به آن توجه نکند، آرامش خود را بر هم خواهد زد.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها