مشاهده خبر

دو شنبه 2 مرداد 1402
انارستان

3 توصیه پیامبر اکرم(ص) برای تقویت حافظه

یک پژوهشگر طب سنتی در برنامه انارستان شبکه افق گفت: روایت نبوی است که فرموده است سه چیز است که برای حافظه انسان خوب است و بلغم را از بین می‌برد. کندر، مسواک و قرائت قرآن کریم.

0

برنامه انارستان با موضوع شفابخشی قرآن و با حضور رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی به عنوان کارشناس و مهمان برنامه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: قرآن کریم در آیات خود اشاره دارد به اینکه قرآن کریم، شفا است. برخی ممکن است ادعا کنند که این شفابخشی مربوط است به شفابخشی مربوط است به مشکلات اخلاقی و رفتاری و ارتباطی با درمان جسمی ندارد اما مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد همین آیات قرآن کریم برای سلامت جسمی نیز موثر است و دایره آن وسیع است.

منتظر افزود: روایت نبوی است که فرموده است سه چیز است که برای حافظه انسان خوب است و بلغم را از بین می‌برد. کندر، مسواک و قرائت قرآن کریم.

وی خاطرنشان کرد: ابعاد شفا بخشی قرآن بسیار زیاد است که برخی از آن ممکن است در حوزه درمان و پزشکی نباشد. قرآن کریم دو تاثیر بر روی انسان دارد یکی بر روی جسم و دیگری بر روی روان انسان است. در حوزه سلامت جسمی، قرآن کریم اصول صحت و تندرسی جسمی را بیان کرده است. هر چیزی اصول و مبانی دارد. مثلا طب مدرن دارای اصول و مبانی است و طب اسلامی نیز دارای اصول و مبانی است که این اصول و مبانی در قرآن کریم ذکر شده است. 

این پزشک متخصص طب سنتی گفت: اصول صحت و تندرستی در قرآن کریم به این شکل است: بیان مزاجی در قرآن، اصول تغذیه، زمان غذا خوردن، دقت در انتخاب غذا و ...

وی افزود: در اصول طب مدرن، تاکید بر میزان کالری غذاها و تمرکز بر روی آن‌ها است بر خلاف اینکه هیچ کاری به اصول تغذیه، خوردن غذاهای طیب چیست، چه کارآمدی دارد یا غذاهای خبیث چه چیزهایی هستند ندارد. در قرآن کریم غذاهای طیب غذاهایی هستند که علاوه بر اینکه دارای اثرات جسمی خوب هستند، خاصیت شفابخشی نیز دارند و اثرات روحی و معنوی مثبتی بر انسان دارند بر خلاف غذاهای خبیث که نه تنها اثرات منفی بر جسم دارد بلکه بر روی روح و معنویت انسان نیز اثرات کاملا سلبی دارند و دایره عملکرد آن بسیار وسیع است.

منتظر گفت: یکی دیگر از اصولی که در قرآن کریم ذکر شده است مربوط به نجوم و اثرات آن و اتفاقاتی که بر انسان می‌گذارد. همچنین اصول دیگری که در قرآن ذکر شده است تاثیر رنگ‌ها بر انسان است. در آیات مختلف می‌بینیم که بر رنگ سبز و زرد تاکید شده است.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که قرآن کریم انجام می‌دهد و مستقیما بر سلامت انسان اثر دارد، اصلاح جهان‌بینی و اندیشه فرد است که ریشه بسیاری از افسردگی‌ها، غصه‌ها، استرس‌ها و ناراحتی‌هایی که بر انسان عارض می‌شود و می‌تواند بر سلامت جسمی انسان اثر کاملا مثبتی داشته باشد به دلیل نداشتن چنین جهان‌بینی است.

منتظر افزود: در قرآن کریم به مواردی اشاره شده است که می‌تواند این جهان‌بینی را اصلاح کند. تاکید قرآن کریم بر تقویت دور نگری و عاقبت‌نگری و تلاش برای آن است. همچنین دیگر تاکیدی که قرآن دارد بر ناپایدار بودن دنیا است که اگر کسی به دنیا توجه زیادی داشته باشد، اضطراب و استرس بسیاری خواهد داشت. از دیگر توصیه‌های قرآن کریم مربوط است به هدف داشتن و جهت گیری داشتن به سمت خدا است که می‌تواند امید و انگیزه را در انسان زنده کند. قرآن کریم راه‌کاری که برای رسیدن به آرامش دارد، مخالفت با امیال و هوی و هوس است که اگر انسان به آن توجه نکند، آرامش خود را بر هم خواهد زد.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها