مشاهده خبر

پنج شنبه 29 تیر 1402

چرا نظام یکپارچه اطلاعات ملکی نداریم؟

ایران از جمله کشورهایی است که در آن، حاکمیت هنوز نتوانسته مبتنی بر اسناد ملکی یک نظام یکپارچه از اطلاعات را در اختیار داشته باشد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته پرداخته شد که از جمله آن اخبار می‌توان به این خبرها اشاره کرد: تامین پایدار آب شهرستان جم با افتتاح آب شیرین‌کن، بازگشت کارخانه قند یاسوج به مدار تولید، افزایش 26 درصدی تعداد واحدهای صنعتی چهارمحال و بختیاری، آب‌گیری سد سیازاخ دیواندره پس از 20 سال

در بخش بعدی این برنامه به موضوع مالیات و اخذ مالیات و با حضور مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی در این خصوص گفت: ما یک ضعف ساختاری پیرامون نظام مالیاتی در کشور داریم و این موضوع باز می‌گردد به زمانی که کشور به شدت وابسته به نفت بوده است و ضرورتی پیدا نمی‌شده است که به سمت نظام مالیاتی کشور حرکت کند و بعد از تغییر سیاست کشور به اخذ مالیات، این مشکلات پدیدار شده است.

وی افزود: حرکت به سمت نظام مالیاتی نیاز به اصلاحاتی در اقتصاد کشور دارد که سبب می‌شود عدالت هرچه بیشتر در میان مردم برقرار شود. در حال حاضر کسی نمی‌تواند ادعا کند که در شرایط مطلوب و عادلانه مالیاتی هستیم اما آنچه که مهم است این است که به این سمت گام برداشته‌ایم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: برخی از مشکلاتی که در روند اخذ مالیات وجود دارد این است که مستقیما به سازمان امور مالیاتی مربوط نمی‌شود. برای مثال وقتی از مالیات بر خانه‌های خالی صحبت می‌کنیم، دستگاه‌های دیگری نیز در این موضوع موظف هستند و همینطور نیازمند اخذ اطلاعات دقیقی است که باید یک مجموعه یکپارچه از این اطلاعات در دسترس باشد و مجموعه حاکمیتی باید شرایطی را ایجاد کند تا دسترسی به این داده‌ها میسر شود.

موحدی افزود: ما از جمله کشورهایی هستیم که نتوانستیم مبتنی بر اسناد ملکی یک نظام یکپارچه از اطلاعات ملکی را در اختیار داشته باشیم. وقتی چنین مشکلی وجود داشته باشد، طبیعتا دستگاهی مانند وزارت راه و شهرسازی در دسترسی به اطلاعات دچار ضعف خواهد و نمی‌تواند اطلاعات دقیقی را در اختیار قرار دهد.

وی گفت: تبصره ماده 100، تسهیلاتی است که سازمان نظام مالیاتی برای کسب و کارهای خرد در نظر می‌گیرد یعنی یک مبنای فروشی را در نظر می‌گیرد و زیر آن مبلغ را برای کسب و کارها، سازمان تسهیلاتی در نظر می‌گیرد.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع فیلم مصلحت و با حضور حسین دارابی، کارگردان این فیلم به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی درباره این فیلم گفت: در سالی که ما در جشنواره شرکت کردیم و این فیلم اکران شد، اسم اصلی فیلم مصلحت نظام بود اما ارشاد وقت، با این اسم موافقت نکرد و اسم فیلم به مصلحت تغییر پیدا کرد. این فیلم در جشنواره فجر هفت جایزه دریافت کرد علی رغم این که ساخت چنین فیلمی از فیلم‌نامه گرفته تا کل فرایند اجرا دارای چالش‌ها و سختی‌های جدی است.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها