مشاهده خبر

پنج شنبه 29 تیر 1402

چرا نظام یکپارچه اطلاعات ملکی نداریم؟

ایران از جمله کشورهایی است که در آن، حاکمیت هنوز نتوانسته مبتنی بر اسناد ملکی یک نظام یکپارچه از اطلاعات را در اختیار داشته باشد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته پرداخته شد که از جمله آن اخبار می‌توان به این خبرها اشاره کرد: تامین پایدار آب شهرستان جم با افتتاح آب شیرین‌کن، بازگشت کارخانه قند یاسوج به مدار تولید، افزایش 26 درصدی تعداد واحدهای صنعتی چهارمحال و بختیاری، آب‌گیری سد سیازاخ دیواندره پس از 20 سال

در بخش بعدی این برنامه به موضوع مالیات و اخذ مالیات و با حضور مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی در این خصوص گفت: ما یک ضعف ساختاری پیرامون نظام مالیاتی در کشور داریم و این موضوع باز می‌گردد به زمانی که کشور به شدت وابسته به نفت بوده است و ضرورتی پیدا نمی‌شده است که به سمت نظام مالیاتی کشور حرکت کند و بعد از تغییر سیاست کشور به اخذ مالیات، این مشکلات پدیدار شده است.

وی افزود: حرکت به سمت نظام مالیاتی نیاز به اصلاحاتی در اقتصاد کشور دارد که سبب می‌شود عدالت هرچه بیشتر در میان مردم برقرار شود. در حال حاضر کسی نمی‌تواند ادعا کند که در شرایط مطلوب و عادلانه مالیاتی هستیم اما آنچه که مهم است این است که به این سمت گام برداشته‌ایم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: برخی از مشکلاتی که در روند اخذ مالیات وجود دارد این است که مستقیما به سازمان امور مالیاتی مربوط نمی‌شود. برای مثال وقتی از مالیات بر خانه‌های خالی صحبت می‌کنیم، دستگاه‌های دیگری نیز در این موضوع موظف هستند و همینطور نیازمند اخذ اطلاعات دقیقی است که باید یک مجموعه یکپارچه از این اطلاعات در دسترس باشد و مجموعه حاکمیتی باید شرایطی را ایجاد کند تا دسترسی به این داده‌ها میسر شود.

موحدی افزود: ما از جمله کشورهایی هستیم که نتوانستیم مبتنی بر اسناد ملکی یک نظام یکپارچه از اطلاعات ملکی را در اختیار داشته باشیم. وقتی چنین مشکلی وجود داشته باشد، طبیعتا دستگاهی مانند وزارت راه و شهرسازی در دسترسی به اطلاعات دچار ضعف خواهد و نمی‌تواند اطلاعات دقیقی را در اختیار قرار دهد.

وی گفت: تبصره ماده 100، تسهیلاتی است که سازمان نظام مالیاتی برای کسب و کارهای خرد در نظر می‌گیرد یعنی یک مبنای فروشی را در نظر می‌گیرد و زیر آن مبلغ را برای کسب و کارها، سازمان تسهیلاتی در نظر می‌گیرد.

در بخش میز فرهنگ و هنر نیز به موضوع فیلم مصلحت و با حضور حسین دارابی، کارگردان این فیلم به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی درباره این فیلم گفت: در سالی که ما در جشنواره شرکت کردیم و این فیلم اکران شد، اسم اصلی فیلم مصلحت نظام بود اما ارشاد وقت، با این اسم موافقت نکرد و اسم فیلم به مصلحت تغییر پیدا کرد. این فیلم در جشنواره فجر هفت جایزه دریافت کرد علی رغم این که ساخت چنین فیلمی از فیلم‌نامه گرفته تا کل فرایند اجرا دارای چالش‌ها و سختی‌های جدی است.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها