مشاهده خبر

سه شنبه 27 تیر 1402

سقوط انگلیس با نزدیکی سه کشور منطقه

یک سیاست کلی از سوی انگلیس از 200 سال قبل وجود دارد که می‌گوید سه گروه زبانی هرگز نباید به یکدیگر نزدیک شوند زیرا نزدیکی این کشورها باعث می‌شود انگلیس جایگاهی در منطقه نداشته باشد؛ این سه گروه زبانی عبارتند از ایران، مصر و ترکیه.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات مختلف سیاسی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در میز منطقه به موضوع رابطه طهران – قاهره و با حضور جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل شمال آفریقا به عنوان مهمان این بخش از برنامه پرداخته شد.

وی در این خصوص گفت: مصر دریافته است که ایران در حال حاضر به عنوان یک قدرت مهمی در منطقه به شمار می‌آید و این موضوع را نمی‌توانند انکار کنند. برخی از کشورهای منطقه در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌اند که باید رابطه خود با ایران را تقویت کنند و برخی دیگر از کشورها به دنبال برهم زدن این بازی هستند.

وی افزود: موضوع مهم دیگری که وجود دارد این است که در حال حاضر غرب با تمام قوا در مقابل روسیه قرار گرفته است و دو چیز مهم را از منطقه ما می‌خواهند یکی نفت و دیگری اینکه غرب نمی‌خواهد اگر جنگ اکراین به ضرر آنان شد، منطقه به سمت روسیه گرایش پیدا کند.

قنادباشی گفت: بهبود رابطه عربستان با کشورهای منطقه از جمله سوریه و ایران نشان می‌دهد که یک چرخش سیاسی خوبی در منطقه به نفع این کشورها اتفاق افتاده است و رونقی در این روابط و دوستی صورت گرفته است.

کارشناس مسائل شمال آفریقا گفت: یک سیاست کلی از سوی انگلیس از 200 سال قبل وجود دارد که می‌گوید که سه گروه زبانی هرگز نباید به یکدیگر نزدیک شوند زیرا نزدیکی این کشورها باعث می‌شود انگلیس جایگاهی در منطقه نداشته باشد. این سه گروه زبانی عبارتند از ایران – مصر – ترکیه.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که در برخی از کشورها وجود دارد این است که دستگاه دیپلماسی این کشورها مستقل نیستند و تصمیمات کلان سیاسی خود را حتما باید با تایید و چراغ سبز غرب بگیرند تا بتوانند که با کشورهای محور مقاومت ارتباط برقرار کنند.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع سفرهای خارجی ریاست جمهوری و با حضور ایرج فرخنده، کارشناس مسائل آفریقا به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی در خصوص نتایج برخی سفرهای ریاست جمهوری به کشورهای مختلف گفت: با روی کار آمدن دولت و اتخاذ یک سیاست خاص بین‌الملل، طرحی به عنوان سیاست متوازن در اصول سیاسی راه‌اندازی شد. یکی از نکاتی که این سفرها داشته است این بوده که تنها محدود به یک منطقه یا قاره خاص نبوده است. سفرهای سیاسی دولت به قاره‌های مختلف نشان می‌دهد که این دولت اهتمام جدی به ظرفیت‌ کشورهای مختلف دارد.

وی افزود: حجم تبادل اقتصادی ایران با کشورهای شمال آفریقا یک‌هزارم مبلغی است که سایر کشورها دارند و چیزی حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار است که مبلغ بسیار بسیار ناچیز و اندکی است و این نشان از این دارد که دولت مردان باید با کشورهایی که نقش بسیار مهمی در شمال آفریقا دارند، روابط خود را هرچه بیشتر کنند و به سرعت باید این خلاء را پر کرد.

بخش بعدی به برنامه به سالگرد جنگ 33 روزه اختصاص داشت و مهمان این بخش از برنامه محمدعلی صمدی، کارشناس مساول لبنان بود. وی در این خصوص گفت: عقب نشینی اسرائیل از جنوب لبنان در سال 2002 آغاز این روندی است که اتفاق بسیار بزرگ و بزرگ‌تر از جنگ 33 روزه بود. جنگ 33 روزه واکنشی بود به این اتفاق بزرگ عقب نشینی تا اثرات آن را کم‌رنگ‌تر کند.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها