مشاهده خبر

سه شنبه 27 تیر 1402
علی خواجه

انارستان مدیون طب سنتی است

برنامه انارستان که از سال 1399 با شیوع ویروس کرونا هر روز در ساعت 4 عصر از شبکه افق پخش می شود، با نگاه به پزشکی مدرن و محوریت طب‌سنتی، با حضور متخصصان طب ایرانی و پزشکان متخصص در حوزه‌های گوناگون، به ارائه راهکار‌های عملی برای زندگی سالم و مقابله با بیماری‌ها می‌پردازد.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق برنامه انارستان با تهیه کنندگی علی خواجه از زمان شیوع ویروس کرونا آغاز به کار کرده و توانسته به شکلی موفق گامی بزرگ در پیشبرد طب سنتی در رسانه گام بردارد و در کنار گفت و گو با کارشناسان این حوزه، دست به تولید آیتم های محتوایی بزند. 

 

علی خواجه تهیه کننده برنامه «انارستان» در گفت و گو با خبرنگار برنا گفت: 

 

انارستان از فروردین 1399 با اوج گیری کرونا شکل گرفت، ایده اش به ذهن مدیران وقت شبکه افق رسید و برنامه با رویکرد طب سنتی آغاز شد. آن زمان کسی تصور نمی کرد که طب سنتی انقدر مورد استقبال قرار بگیرد اما در کمتر از 6 ماه برنامه به خوبی مورد استقبال قرار گرفت و مخاطبان بالایی را داشت.این برنامه از 3 آذر 1399 آغاز شد و هر روز از ساعت 4 عصر در شبکه افق در حال پخش است. در هر قسمت از برنامه افراد حاذق و اساتید در طب سنتی در برنامه حاضر می شوند و درباره یک موضوع خاص صحبت می کند.

علی خواجه بیان کرد: باتوجه به استقبال مخاطبان پس از کرونا هم برنامه را در حوزه های مختلف ادامه دادیم و سعی کردیم تا بحث های مختلف در حوزه سلامت را که همه با آن درگیر هستند با روش طب سنتی به آن بپردازیم و به نیاز مخاطبان پاسخ دهیم. با وجود اینکه بحث کرونا و مباحث مربوط به آن دیگر وجود ندارد اما باز هم مخاطبان استقبال بالایی از برنامه دارند و این نشان دهنده این است که مخاطبان درصد بالایی از نیازهای خود در بحث سلامت را با طب سنتی رفع می کنند.

تهیه کننده برنامه «انارستان» ادامه داد: برنامه انارستان پیش از هر چیز دیگری مدیون طب سنتی است یعنی میراث غنی و پایان ناپذیر طب سنتی که عمده آن به تمدن ایرانی باز می گردد. بخش زیادی از تمدن ایرانی پس از اسلام تکمیل شده است و در فرهنگ ایرانی ریشه دارد و با بسیاری از مواردی که درباره آن ها بحث می کنیم در فرهنگ و یا در آیین هایشان و تربیت خانوادگیشان آشنا هستند و ما به تکمیل آن ها و بازگرداندن بخش های فراموش شده می پردازیم.

 

علی خواجه در خصوص تفاوت های این برنامه با سایر برنامه های گفت و گو محور، توضیح داد: طب سنتی یک سنت ریشه دار فرهنگی، تربیتی و تاریخی است که طب سنتی روی آن سوار شده است، پس این موضوع اولین خاصیت برنامه انارستان است که موجب تفاوت آن با سایر برنامه های گفت و گو محور و استقبال فراوان مخاطبان شده است.

او افزود: تفاوت دوم آن حضور اساتید حاذق در این برنامه است؛ در طب سنتی ایرانی و اسلامی شریان های مختلف علمی در کشور داریم که هر کدام از این شریان ها با وجود اختلافات علمی با انگیزه و قدرت در حال پژوهش و تحقیق و فعالیت های سلامت محور هستند که توفیقات بسیاری را هم به دست آورده اند. در برنامه انارستان از تجربیات و اطلاعات اساتید معتبر و حاذق هر سه جریان سنتی، ایرانی و اسلامی استفاده می شود. همین امر موجب تقویت برنامه انارستان شده است.

علی خواجه درباره سومین نقطه قوت برنامه انارستان که موجب تفاوت این برنامه با سایر برنامه ها شده است، گفت: شکل برنامه سازی این برنامه موجب تفاوت آن با سایر برنامه ها شده است. در این برنامه علاوه بر بخش گفت و گو که اساتید حاضر می شوند و به بحث های طب سنتی می پردازند، در بخش سردبیری هم سعی به داشتن موضوعات متنوع داریم و هم سعی داریم در کنار تنوع موضوعی، به مسائلی که بیشتر مورد توجه مخاطبان است و مردم به آن احتیاج بیشتری دارند بیشتر بپردازیم و هم خارج از بخش گفت و گو در بخش های کوتاه برنامه و میان برنامه آیتم های بسیار متنوع و کوتاه اما کاربردی را با رویکرد طب سنتی تولید و پخش می کنیم؛ این امر موجب می شود تا هنگامی که مخاطبان به تماشای برنامه می نشینند یک بخشی از نیازهای حوزه سلامت و سبک زندگی خود را برطرف کنند.

 

خواجه ادامه داد: امروزه در میان برنامه های گفت و گو محور، برنامه هایی که نیازهای واقعی مخاطبان را در نظر بگیرند می توانند موفق تر باشند و کارشناسانی که در این برنامه ها به گفت و گو می پردازند باید به لحاظ علمی و سلامت شخصی تایید شده باشد.

این تهیه کننده با اشاره به اینکه امروزه درک کردن نظر مخاطبان و درک کردن اعتماد آن ها در تلویزیون بسیار سخت تر از گذشته است، گفت: برنامه انارستان توانسته اعتماد مخاطب خود را جذب کند و مخاطبان این برنامه با توجه به بازخوردهایی که در شبکه های اجتماعی یا در مرکز نظرسنجی صدا و سیما و ... داشتیم، اثبات شده است که انارستان از لحاظ کمی و کیفی مخاطبان بسیاری را به خود اختصاص داده است و به طور کامل مورد اعتماد مخاطبان است.

علی خواجه درباره تاثیر فضای مجازی در دیده شدن برنامه «انارستان» بیان کرد: انارستان بیشتر از دریافت خدمات از شبکه های اجتماعی به آن ها خدمات رسانده است، فضای مجازی برنامه انارستان بیشتر دنباله رو برنامه است تا اینکه بخواهد به برنامه کمک کند، اما گاهی اوقات هم بخش هایی از برنامه در شبکه های مجازی منتشر شده است که موجب جذب بیش از پیش مخاطب شده است.

علی خواجه تهیه کننده برنامه «انارستان» در پایان گفت: شبکه افق با وجود داشتن برنامه های متعدد، مخاطبان بسیاری ندارد و به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است و مخاطبان خاص و کمی دارد، برنامه هایی چون انارستان، جهان آرا، سیصد و شصت و ... مخاطبان بیشتری دارند سایر برنامه ها مخاطبان چندانی ندارند. شکل جذب مخاطب تلویزیون در سال ها یاخیر به این صورت است که مخاطب، مخاطب شبکه نیست بلکه مخاطب برنامه است و این بیننده است که انتخاب می کند چه برنامه ای را از چه شبکه ای تماشا کند. به همین دلیل نمی توان گفت مخاطبین شبکه افق به چه میزانی است باید مخاطبان برنامه ها را در نظر بگیریم که مورد درباره تمام شبکه ها صدق می کند.

 

منبع: برنا

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها