مشاهده خبر

پنج شنبه 22 تیر 1402
انارستان

تحریک کف پا چشم‌ها را تقویت می‌کند!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: یکی از نکات بسیار مهم برای تقویت چشم، تحریک کف پاست. ما معتقدیم نقاطی از کف پا بقیه اعضای بدن تناظر دارد. ماساژ کف پا با سنگ پا یا راه رفتن روی سنک های دارای سطح صاف بسیار مفید و کمک کننده تقویت چشم است.

1

برنامه انارستان روز سه شنبه با موضوع کلیات چشم و با حضور دکتر سید علی مظفرپور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل از شبکه انارستان پخش شد.

دکتر مظفرپور با اشاره به کلیاتی درباره چشم گفت: چشم و بینایی نعمتی است که معادل آن پیدا در جهان نمیشود. حکمای قدیم در زمینه چشم تحت عنوان کحل و کحالی بسیار کار کرده درباره خیلی از بیمارهایپشم و درمان های آن مطالعه و تحقیق کرده اند.

در بحث مزاج چشم و دماغ همگرایی وجود دارد. در سوء مزاجات مختلف بدن خیلی اوقات اثراتی از آن در چشم ها نمودپیدا می کند. چشم دالانی است که به سمت مغز باز می شود.  بعضی از نزله ها می تواند در چشم اتفاق بیافتد.

این پزشک درباره نبایدها و پرهیزهای مرتبط با چشم گفت: خواب زیاد و خواب کم باعث ضعف دماغ می شود و مضر چشم است. از محیط های آلوده ،پرغبار و مملو از دود سیگار پرهیز کنید. خط خیلی ریز خصوصا کسانی که زمینه های بیماری های چشم دارند، مطالعه نکنید. دربرابر نور تند و شدید آفتاب، مواظبت کنید تا حد امکان دائما از عینک استفاده بکنید. عینک های یو وی 400 بهترین ها هستند. از عینک های تقلبی استفاده نکنید چون کاملا بر سلامت چشم تاثیر می گذارند.

وی افزود: به گوشی موبایل از فاصله نزدیک و در نور کم نگاه نکنید. خوابیدن به پشت و روی شکم خوب نیست. زیاده روی در روابط جنسی باعث آسب های چشمی می شود. پرهیز از سرما و گرمای زیاد. استفاده از پارچه تیره اطراف چشم در نور بسیار زیاد و سفید مناطق سردسیر. استفاده از لوازم آرایشی چشمی بی ضرر. اصول صحیح استفاده از لنز و نگهداری از آن.

کسانی که دیابت دارند، قند خونشان را کنترل کنند و حتما چشم و شبکیه را به صورت مستمر و دوره ای چک کنند، چون یکی از بیماری های دیابت آسیب شبکیه است. ضربه های زیاد به چشم و سر باعث آسیب به چشم میشود.

دکتر مظفری درباره بایدهای چشم و تقویت آن گفت: استفاده از عرق رازیانه به صورت قطره در چشم در بعضی از افراد که مشکلات حاد چشمی دارند احتیاط شود. روزی دوبار و هر بار دو تا سه قطره باعث تقویت چشم می شود. شست وشوی چشم با گلاب مقوی دماغ و خنک کننده است و برای گرمای چشم بسیار خوب است. استفاده از روغن بنفشه و بابونه در اطراف چشم، استفاده از روغن زیتون، روغن بادام شیرین و روغن کنجد روی نواحی شقیقه ها و پیشانی به خونرسانی چشم کمک میکند.

وی افزود: یکی از نکات بسیار مهم برای تقویت چشم، تحریک کف پاست. ما معتقدیم نقاطی از کف پا بقیه اعضای بدن تناظر دارد. ماساژ کف پا با سنگ پا یا راه رفتن روی سنک های دارای سطح صاف بسیار مفید و کمک کننده تقویت چشم است.

وی درباره پرهیزات عام گفت: در طب سنتی گوارش بسیار مهم است. یبوست باید اصلاح شود . پرخوری درهم خوری، غذاهای غلیظ و مبخره زیاد استفاده نشود. کله پاچه، سیر و پیازخام، باقالی، عدس، هلیم، تره، بادمجان و مشروبات الکلی باعث آسیب چشم می شوند.

همینطور استفاده زیاد از غذاهای سرد و تر مانند ترشیجات و مزه های گس، شوریجات، حبوبات نفاخ، قند و شکر و استفاده بی رویه از عرق کاسنی مضر چشم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره خوراکی های مفید برای چشم گفت: هلیله و آمله مقویات خیلی خوب چشم است. گشنیز خشک و تخم گشنیز و داروی اطریفل گشنیزی بسیار مفیداست. از دیگر خوراکی ها می توان به شلغم، سیب شیرین، گلابی، سبزی ریحان، نعناع، شوید، گوشت های گرم و تر مانند گوسفند، کبک، مرغ جوان و بلدرچین، تنقلاتی مثل مویز، انجیر، بادام درختی، حریره بادام، مربای شقاقل، مربای هلیله، پودر هلیله، شیر بادام ، پسته ،گردو ، فندوق و زعفران اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: براساس مطالعات و مستنداتی که اخیرا منتشر شده است، زعفران مقوی بسیار خوب برای قلب و مغز است و ثابت شده است که به بازسازی سلول های بینایی، تعویق پیرچشمی وجلوگیری ازتخریب سلول های چشمی بسیار کمک میکند.

وی درباره میوهایی که کمک می کند آب مروارید و فشار چشم کاهش یابد گفت: میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ در برخی مطالعات نشان داده است که به کاهش آب مروارید کمک میکنند. البته کسانی که به مرحله عمل رسیده اند این خوراکی ها جایگزین عمل نمیشوند. میوه هایی مانند هویج، کدوحلوایی، زردآلو، خرمالو، انبه و طالبی. علاوه بر این میوه هایی چون پرتقال، لیمو ترش، لیمو شیرین، فلفل دولمه ای، کلم بروکلی، تمشک و گریب فروت باعث کاهش فشار چشم میشوند. همینطور کرفس و چای سبز باعث تقویت دید چشم میشوند.

وی درباره درمان امراض چشم با زالوگفت: زالو برای برخی بیماری چشمی بسیار مفید است اما حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود و ما در آسیب های عروقی چشم از آن استفاده می کنیم نه در درمان آب مروارید.

وی با اشاره به ورزش های مهم برای تقویت چشم گفت: ورزش ها و توصیه های اعمال یداوی زیادی برای جلوگیری از ضعف چشم و تقویت و خونرسانی به آن وجود دارد. کسانی ضعف شدید چشم و ورم های چشمی دارند از انجام این ورزشها خودداری کنند. ماساژ آرام ناحیه چشم با انگشتان حدود ده ثانیه، ماساژ با کف دست از وسط به سمت ناحیه شقیقه ها، ماساژ ناحیه شیقیه ها به صورت دورانی، ماساژ گوشه بین چشم و بینی به صورت دورانی و ماساژ زیر  چشم بین پنج تا هفت بار.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها