مشاهده خبر

پنج شنبه 15 تیر 1402
فرامتن

کارگران، قربانی 50 درصد حوادث شغلی

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

0

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش ایران اشاره شد که از جمله آن می‌توان به این اخبار اشاره کرد: اهدای زمین مسکونی به 220 خانوار داری سه فرزند البرزی، اعزام 1000 دانشجوی یزدی به اردوهای جهادی و بهره برداری از بیمارستان 96 تختخوابی در کنارک.

در بخش دوم برنامه، اکبر شوکت رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمان، درباره مشکلات کارگران ساختمانی گفت و گو کرد.

وی درباره تعداد کارگران کشور گفت: ما آمار و ارقام دقیق نداریم ولی حدودا بین یک میلیون و سیصد تا چهارصد هزار خانواده کارگر ساختمانی ایرانی هستند که در داخل کشور مشغول به کار هستند و  چیزی حدود چهارصد تا پانصدهزار اتباع غیر ایرانی به صورت مجاز و غیر مجاز به صورت پراکنده و مقطعی در کار ساختمانی مشغول هستند. تعداد بیمه شده ها، تا سال 1400 حدود 960 هزار نفر را تحت پوش قرار بدهیم ولی با توجه به شرایطی که بوجود آمد، فعلا 650 هزار تحت پوشش بیمه هستند.

شوكت افزود: کارگران کمتر از 8 درصد شاغلین در کشور را تشکیل می‌دهند اما بیش از 50 درصد از حوادث کاری مربوط به این قشر است و این موضوع عمق حوادث را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: کل بار مالی قانون بیمه کارگران ساختمانی از یک دهم درصد تا پنج دهم درصد قیمت یک ملک است اما مجلس زیر بار این قانون نرفت. از سال گذشته تا الان قیمت ملک 100 درصد افزایش قیمت داشته است. یک مافیا پشت تصویب نشدن قانون بیمه کارگران ساختمانی است.

شوکت خاطر نشان کرد: قانون حق بیمه کارگران ساختمانی در مجلس تصویب شد اما قبل از اینکه اجرا شود قانون لغو شد. کارگر ساختمانی در ایران مشمول سختی کار نمی شود و 35 ساله بازنشست می‌شود.

در بخش میز فرهنگ و هنر صدرا علی بکر مستند ساز و کارگردان مستند درباره مستند دیوانگی که در موضوع کنکور است، مهمان برنامه بود.

علی بکر گفت: هدف از این مستند این است که هر کسی باید نسخه شخصی سازی شده خودش را پیدا کند اینکه سوال بپرسیم دانشگاه برویم یا نه سوال درستی نیست.  هر کس باید برود سمت دیوانگی خودش.

وی افزود: دانشگاه یک مسیر است و نه آزادراه و هر کسی باید با توجه به علاقه و توانمدنی خودش و راهی که فکر می کند، برایش ساخته شده، مسیرش را انتخاب کند.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها