مشاهده خبر

پنج شنبه 15 تیر 1402
فرامتن

کارگران، قربانی 50 درصد حوادث شغلی

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

0

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش ایران اشاره شد که از جمله آن می‌توان به این اخبار اشاره کرد: اهدای زمین مسکونی به 220 خانوار داری سه فرزند البرزی، اعزام 1000 دانشجوی یزدی به اردوهای جهادی و بهره برداری از بیمارستان 96 تختخوابی در کنارک.

در بخش دوم برنامه، اکبر شوکت رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمان، درباره مشکلات کارگران ساختمانی گفت و گو کرد.

وی درباره تعداد کارگران کشور گفت: ما آمار و ارقام دقیق نداریم ولی حدودا بین یک میلیون و سیصد تا چهارصد هزار خانواده کارگر ساختمانی ایرانی هستند که در داخل کشور مشغول به کار هستند و  چیزی حدود چهارصد تا پانصدهزار اتباع غیر ایرانی به صورت مجاز و غیر مجاز به صورت پراکنده و مقطعی در کار ساختمانی مشغول هستند. تعداد بیمه شده ها، تا سال 1400 حدود 960 هزار نفر را تحت پوش قرار بدهیم ولی با توجه به شرایطی که بوجود آمد، فعلا 650 هزار تحت پوشش بیمه هستند.

شوكت افزود: کارگران کمتر از 8 درصد شاغلین در کشور را تشکیل می‌دهند اما بیش از 50 درصد از حوادث کاری مربوط به این قشر است و این موضوع عمق حوادث را تشکیل می‌دهد.

وی گفت: کل بار مالی قانون بیمه کارگران ساختمانی از یک دهم درصد تا پنج دهم درصد قیمت یک ملک است اما مجلس زیر بار این قانون نرفت. از سال گذشته تا الان قیمت ملک 100 درصد افزایش قیمت داشته است. یک مافیا پشت تصویب نشدن قانون بیمه کارگران ساختمانی است.

شوکت خاطر نشان کرد: قانون حق بیمه کارگران ساختمانی در مجلس تصویب شد اما قبل از اینکه اجرا شود قانون لغو شد. کارگر ساختمانی در ایران مشمول سختی کار نمی شود و 35 ساله بازنشست می‌شود.

در بخش میز فرهنگ و هنر صدرا علی بکر مستند ساز و کارگردان مستند درباره مستند دیوانگی که در موضوع کنکور است، مهمان برنامه بود.

علی بکر گفت: هدف از این مستند این است که هر کسی باید نسخه شخصی سازی شده خودش را پیدا کند اینکه سوال بپرسیم دانشگاه برویم یا نه سوال درستی نیست.  هر کس باید برود سمت دیوانگی خودش.

وی افزود: دانشگاه یک مسیر است و نه آزادراه و هر کسی باید با توجه به علاقه و توانمدنی خودش و راهی که فکر می کند، برایش ساخته شده، مسیرش را انتخاب کند.

آخرین اخبار

او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها