مشاهده خبر

پنج شنبه 15 تیر 1402
انارستان

درمان‌های خانگی برای نفخ رحم

دکتر مقیمی درباره بیماری نفخ رحم، بایدها و نبایدهای غذایی و درمان های خانگی این عارضه در این قسمت از برنامه انارستان به صورت مفصل توضیح داده است.

1

برنامه انارستان روز چهارشنبه با موضوع «نفخ رحم» و با حضور دکتر مریم مقیمی، پزشک و متخصص طب سنتی، از شبکه افق پخش شد.

مقیمی در تعرف نفخ رحم و علت های آن گفت: نفخ رحم در واقع جمع شدن باد در رحم، در محفظه رحم، بین الیاف های عضلانی رحم و زوایای رحم است. یکی از مهمترین دلایل این بیماری، ضعف رحم است که بر اثر جراحی ها، ضربه، سزارین بوجود می آید. به طور کلی طب سنتی معتقد است شیئ آهنی یا فلزی اگر با رحم برخورد کند منجر به ضعف آن می شود.  از دیگر علل ضعف رحم میتوان به دردهای مزمن عادت ماهانه، غلبه سردی به رحم یا همان سوء مزاج سرد رحم، سقط های مکرر و خونریزی های شدید اشاره کرد.

وی افزود: مهمترین علامت وجود نفخ در رحم، دفع باد از واژن است که این امر کاملا به صورت غیر ارادی و احیانا هنگام نزدیکی اتفاق می افتد. همچنین وجود درد در زیر شکم و منتقل شدن این درد به مناطق مختلف بدن، درد هنگام عادت ماهانه و حتی درد در زمان بارداری بخصوص ماه های آخر از علایم این بیماری است.

این پزشک در ادامه گفت: علت اصلی باد در رحم حرارت کم و سردی ملایم کنار یک رطوبت بوجود می آید. این با بعضی از خوراکی ها، درمان های دارویی و غیر دارویی، رطوبت و سردی را از بین می بریم وقتی عامل نفخ نباشد نفخ خود به خود برطرف می شود. در غلبه سردی لزوما فرد سرد مزاج نیست، این اتفاق برای خانمی که گرم مزاج هست اتفاق می افتد.

وی درباره تدابیر غذایی برای خارج کردن سردی از رحم گفت: قدم اول درمان در تدابیر غذایی، پرهیز است.  خوردن زیاد ترشیجات همراه با غذا و سرکه، خوردن ماست ترش ، سیب ترش در بیمارهای حم کاملا ممنوع است و به صورت کلی ترشیجات در دستگاه تناسی ایجاد ضعف می کند.

از ممنوعات دیگر این بیماری، خوردن مواد سرد مثل کشک، دوغ، ماست، پنیر، هندوانه، شلیل  و غیره است همینطور فرد نباید از کیک و کلوچه، قهوه و کاکائو و تنقلات صنعتی استفاده کند. قطعا غذاهای فست فودی، غذاهای نیمه آماده و بسته بندی شده، غذاهای فریز شده ممنوع است. خوردن یخ و آب یخ جزو ممنوعات است و یکی از علل ابتلا به این بیماری است.

این پزشک خاطرنشان کرد: بیماری های رحم با توجه به سبک زندگی جدید دیگر از سن های بالا به سنین 12-13 سالگی منتقل شده است. تغذیه ناسالم و غذاهای سریع و خواب نادرست همگی باعث بوجود آمدن بیماری های رحم در این سنین می شود.

وی درباره توصیه های خوراکی برای این بیماری گفت: خوراکی های گرم و خشک می تواند این غلبه سردی را از بین ببرد، مانند دارچین، هل، زیره، نجبیل، زعفران و سبزیجاتی مثل شنبلیله، شوید و پونه بخصوص شنبلیله و پونه را رحم دوست دارد. رحم خوراکی های عطری را به سمت خود جذب می کند.

یکی از خوراکی های که خیلی کمک کننده است برای درمان نفخ رحم و بیماری های غلبه سردی، گل قند عسلی است. برای تهیه آن، گلبرگ گل محمدی تازه را لایه لایه با عسل باید مخلوط کرد و 40 روز زیر نور آفتاب گذاشته شود هر هفته یکبار هم زده شود تا گل قند بسیار خوب بوجود بیاید. از این معجون سه چهار قاشق مربا خوری صبح به صورت ناشتا و بقیه روز میل شود و حتما گل قند جویده شود و بعد آب جوش روی آن خورده شود.

یکی دیگر از خوراکی های ترکیبی، معجون بادام است . به این صورت که  10 عدد بادام تازه خیس شده، مویز و انجیر خیسانده شده به همراه مقداری عرق پونه و آب، هل، زعفران، دارچین و مقداری گل عسلی را خوب مخلوط کرده و در وعده صبحانه استفاده کنند. این ترکیب برای نفخ رحم و غلبه سردی بسیار مفید است.

وی درباره ادویه جات درمان کننده این بیماری گفت: استفاده از رازیانه (کسانی که مشکلات کیست و بدخیمی ها ی سینه دارد نباید استفاده کنند) بسیار مفید است همچنین خوردن خورشت کرفس تازه (در افرادی که سابقه صرع و تشنج دارند، ممنوع است) به شدت توصیه می شود.

این متخصص طب سنتی درباره داروهای ترکیبی برای نفخ رحم گفت: یکی از ترکیبات بسیار خوب، ترکیب رازیانه به همراه عسل، آب گرم و پنج گرم از تخم بالنگو است. ترکیب دیگر زنجبیل و شکر است در بارداری هم قابل استفاده است. زنجبیل با 10 برابر شکر مخلوط شود.

وی با اشاه به درمان های غیر خوراکی گفت: ضماد کردن یکی از درمان های نفخ رحم است به این شکل که تفاله دمنوش بابونه در دستمالی پیچانده شود و زیر شکم ضماد کنند. همچنین روغن مالی ناحیه زیر شکم با روغن بابونه، شوید و گل سرخ یا مخلوط هر سه آن ها جند بار در روز بسیار کمک کننده است.

بادکش گرم رحم و تخمدان، آب زن یا نشستن در آب به این شکل که گیاهانی مثل شوید، بابونه، بومادران تنها یا به صورت ترکیبی جوشانده شود و بانو در آن بنشیند. سطح آب تا زیر ناف را باید بگیرد. این ترکیب برای رطوبت ها، سردی، نفخ رحم و عفونتها روزانه یک بار به مدت ربع ساعت بسیار مفید است.

همچنین ورزش کردن واجب ضروری است که خانم باید روزی نیم ساعت الی 1 ساعت به صورت پیاده روی یا غیره انجام دهد.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها