مشاهده خبر

پنج شنبه 15 تیر 1402
انارستان

درمان‌های خانگی برای نفخ رحم

دکتر مقیمی درباره بیماری نفخ رحم، بایدها و نبایدهای غذایی و درمان های خانگی این عارضه در این قسمت از برنامه انارستان به صورت مفصل توضیح داده است.

1

برنامه انارستان روز چهارشنبه با موضوع «نفخ رحم» و با حضور دکتر مریم مقیمی، پزشک و متخصص طب سنتی، از شبکه افق پخش شد.

مقیمی در تعرف نفخ رحم و علت های آن گفت: نفخ رحم در واقع جمع شدن باد در رحم، در محفظه رحم، بین الیاف های عضلانی رحم و زوایای رحم است. یکی از مهمترین دلایل این بیماری، ضعف رحم است که بر اثر جراحی ها، ضربه، سزارین بوجود می آید. به طور کلی طب سنتی معتقد است شیئ آهنی یا فلزی اگر با رحم برخورد کند منجر به ضعف آن می شود.  از دیگر علل ضعف رحم میتوان به دردهای مزمن عادت ماهانه، غلبه سردی به رحم یا همان سوء مزاج سرد رحم، سقط های مکرر و خونریزی های شدید اشاره کرد.

وی افزود: مهمترین علامت وجود نفخ در رحم، دفع باد از واژن است که این امر کاملا به صورت غیر ارادی و احیانا هنگام نزدیکی اتفاق می افتد. همچنین وجود درد در زیر شکم و منتقل شدن این درد به مناطق مختلف بدن، درد هنگام عادت ماهانه و حتی درد در زمان بارداری بخصوص ماه های آخر از علایم این بیماری است.

این پزشک در ادامه گفت: علت اصلی باد در رحم حرارت کم و سردی ملایم کنار یک رطوبت بوجود می آید. این با بعضی از خوراکی ها، درمان های دارویی و غیر دارویی، رطوبت و سردی را از بین می بریم وقتی عامل نفخ نباشد نفخ خود به خود برطرف می شود. در غلبه سردی لزوما فرد سرد مزاج نیست، این اتفاق برای خانمی که گرم مزاج هست اتفاق می افتد.

وی درباره تدابیر غذایی برای خارج کردن سردی از رحم گفت: قدم اول درمان در تدابیر غذایی، پرهیز است.  خوردن زیاد ترشیجات همراه با غذا و سرکه، خوردن ماست ترش ، سیب ترش در بیمارهای حم کاملا ممنوع است و به صورت کلی ترشیجات در دستگاه تناسی ایجاد ضعف می کند.

از ممنوعات دیگر این بیماری، خوردن مواد سرد مثل کشک، دوغ، ماست، پنیر، هندوانه، شلیل  و غیره است همینطور فرد نباید از کیک و کلوچه، قهوه و کاکائو و تنقلات صنعتی استفاده کند. قطعا غذاهای فست فودی، غذاهای نیمه آماده و بسته بندی شده، غذاهای فریز شده ممنوع است. خوردن یخ و آب یخ جزو ممنوعات است و یکی از علل ابتلا به این بیماری است.

این پزشک خاطرنشان کرد: بیماری های رحم با توجه به سبک زندگی جدید دیگر از سن های بالا به سنین 12-13 سالگی منتقل شده است. تغذیه ناسالم و غذاهای سریع و خواب نادرست همگی باعث بوجود آمدن بیماری های رحم در این سنین می شود.

وی درباره توصیه های خوراکی برای این بیماری گفت: خوراکی های گرم و خشک می تواند این غلبه سردی را از بین ببرد، مانند دارچین، هل، زیره، نجبیل، زعفران و سبزیجاتی مثل شنبلیله، شوید و پونه بخصوص شنبلیله و پونه را رحم دوست دارد. رحم خوراکی های عطری را به سمت خود جذب می کند.

یکی از خوراکی های که خیلی کمک کننده است برای درمان نفخ رحم و بیماری های غلبه سردی، گل قند عسلی است. برای تهیه آن، گلبرگ گل محمدی تازه را لایه لایه با عسل باید مخلوط کرد و 40 روز زیر نور آفتاب گذاشته شود هر هفته یکبار هم زده شود تا گل قند بسیار خوب بوجود بیاید. از این معجون سه چهار قاشق مربا خوری صبح به صورت ناشتا و بقیه روز میل شود و حتما گل قند جویده شود و بعد آب جوش روی آن خورده شود.

یکی دیگر از خوراکی های ترکیبی، معجون بادام است . به این صورت که  10 عدد بادام تازه خیس شده، مویز و انجیر خیسانده شده به همراه مقداری عرق پونه و آب، هل، زعفران، دارچین و مقداری گل عسلی را خوب مخلوط کرده و در وعده صبحانه استفاده کنند. این ترکیب برای نفخ رحم و غلبه سردی بسیار مفید است.

وی درباره ادویه جات درمان کننده این بیماری گفت: استفاده از رازیانه (کسانی که مشکلات کیست و بدخیمی ها ی سینه دارد نباید استفاده کنند) بسیار مفید است همچنین خوردن خورشت کرفس تازه (در افرادی که سابقه صرع و تشنج دارند، ممنوع است) به شدت توصیه می شود.

این متخصص طب سنتی درباره داروهای ترکیبی برای نفخ رحم گفت: یکی از ترکیبات بسیار خوب، ترکیب رازیانه به همراه عسل، آب گرم و پنج گرم از تخم بالنگو است. ترکیب دیگر زنجبیل و شکر است در بارداری هم قابل استفاده است. زنجبیل با 10 برابر شکر مخلوط شود.

وی با اشاه به درمان های غیر خوراکی گفت: ضماد کردن یکی از درمان های نفخ رحم است به این شکل که تفاله دمنوش بابونه در دستمالی پیچانده شود و زیر شکم ضماد کنند. همچنین روغن مالی ناحیه زیر شکم با روغن بابونه، شوید و گل سرخ یا مخلوط هر سه آن ها جند بار در روز بسیار کمک کننده است.

بادکش گرم رحم و تخمدان، آب زن یا نشستن در آب به این شکل که گیاهانی مثل شوید، بابونه، بومادران تنها یا به صورت ترکیبی جوشانده شود و بانو در آن بنشیند. سطح آب تا زیر ناف را باید بگیرد. این ترکیب برای رطوبت ها، سردی، نفخ رحم و عفونتها روزانه یک بار به مدت ربع ساعت بسیار مفید است.

همچنین ورزش کردن واجب ضروری است که خانم باید روزی نیم ساعت الی 1 ساعت به صورت پیاده روی یا غیره انجام دهد.

آخرین اخبار

نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها