مشاهده خبر

سه شنبه 13 تیر 1402
فرامتن

آیا مهاجرین، ریشه اعتراضات فرانسه هستند؟

سفیر پیشین ایران در فرانسه گفت: بخشی از فرانسوی‌ها معتقدند که مشکلات فرانسه به مهاجرین مرتبط است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش ایران اشاره شد که از جمله آن می‌توان به این خبار اشاره کرد: افتتاح 721 طرح عمرانی و اشتغال زایی در سیستان و بلوچستان، راه‌اندازی مجدد مجتمع نان صنعتی میبد یزد بعد از 10 سال، ایجاد بیش از 80 هزار فرصت شغلی توسط سازمان بهزیستی، تولید 85 درصد تجهیزات پارس جنوبی با تلاش دانش بنیان‌ها

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع سالروز حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی با حضور مرتضی امیری اسفندقه، شاعر به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی که مجموعه شعری درباره این واقعه دارد، گفت: هر وقت چنین اتفاقاتی که یک انسان، انسان دیگری را می‌کشد و دست به چنین جنایاتی می‌زند، به عنوان کوچکترین عضو از جامعه انسانی، وظیفه خود می‌دانم که سکوت نکنم و از انسان بودن خود خجالت می‌کشم.

بخش بعدی برنامه به موضوع اعتراضات مردمی در فرانسه با حضور ابوالقاسم دلفی، سفیر پیشین ایران در فرانسه اختصاص داشت.

وی در خصوص ریشه این اعتراضات گفت: شلوغی‌های در فرانسه ظاهر آن یک اعتراض است اما در باطن دارای پیشینه تاریخی بسیار زیاد است. این اعتراضات اولین بار و اخرین بار نخواهد بود و در فرانسه به خاطر موضوع مهاجرین و پناهندگان و تاریخ استعمار فرانسه، این داستان همواره تازه و به روز است.

وی افزود: موضوع مهاجرین در فرانسه به سه حوزه تقسیم می‌شود، بخش اول مربوط به کشورهای شمال آفریقا هستند، بخش دوم مهاجرین سیاه هستند که از آفریقای سیاه به فرانسه آمده‌اند و بخش سوم مهاجرین ناشی از تحولات منطقه خاورمیانه و اتفاقات سوریه است. مجموعه این سه بخش ظرفیتی را در فرانسه ایجاد کرده است که بخشی از فرانسوی‌ها معتقدند که مشکلات فرانسه به این مهاجرین مرتبط است.

سفیر پیشین ایران در فرانسه گفت: اگر پلیس فرانسه وظیفه خود را به درستی انجام می‌داد و این کار منجر به کشته شدن یک نفر نمی‌شد، الان فرانسه دارای چنین موقعیتی نبود. این وضعیت در کشورهای دیگر مانند امریکا دیده می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که نیروهای امنیتی در وضعیتی هستند که باید به وظابف خود به صورت کاملا دقیق عمل کنند چیزی که در حال حاضر در فرانسه دیده نمی‌شود.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها