مشاهده خبر

دو شنبه 12 تیر 1402
نقش جهان

از اعتراض‌های مدنی فرانسوی تا قرآن سوزی سوئدی

به اعتقاد سیاست‌مداران اروپایی و سوئدی، بزرگ‌ترین تهدید خارجی برای سوئد، از جنگ جهانی دوم به بعد مسئله مسلمانان و مهاجرت آنان است.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به موضوع اعتراضات در پاریس در پی کشته شدن یک نوجوان الجزائری اختصاص داشت. مهمان این بخش از برنامه هادی دولت آبادی، کارشناس مسائل فرانسه بود. وی در خصوص ریشه‌های اعتراض در فرانسه گفت: برای بررسی ریشه‌های اعتراض در فرانسه باید نگاهی به استعمار این کشور در آفریقای شمالی و به خصوص الجزایر داشت که این کشور به عنوان آخرین مستعمره رها شده فرانسه به شمار می‌رود.

وی افزود: بیشتر کسانی که در فرانسه در حال حاضر به عنوان معترضین به حساب می‌آیند از مهاجران کشورهای دیگر و از طبقه ضعیف جامعه هستند که این اعتراضات آنان حتی به سایر کشورهای مهاجرپذیر مانند بلژیک که به خصوص نیمه جنوبی این کشور فرانسوی زبان هستند، یا سوییس کشیده شده است.

این کارشناس مسائل فرانسه گفت: فضای مجازی در کنترل سیاستمدارن این کشور این و به این ترتیب کنترلی نیز بر روی آن ندارند بنابرین به محض شروع اعتراض، این رسانه‌های اجتماعی که دارای آزادی بیان هستند را فیلتر می‌کنند.

بخش دوم برنامه نقش جهان به موضوع اهانت به قرآن در سوئد پرداخته شد. مهمان این بخش رضا رحمتی، کارشناس مسائل اروپای شمالی بود.

وی در خصوص ریشه‌های اهانت به ساحت قرآن کریم در کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد گقت: قدرت روی کار در سوئد که حزب دموکرات این کشور را شامل می‌شود و خواستگاه حزب راست افراطی نیز به شمار می‌رود.

این کارشناس مسائل اروپای شمالی افزود: یکی از مسائلی که این حزب افراطی در این کشورها دنبال می‌کند، موضوع ضدیت با مهاجرت است و تا زمانی که این موضوع به خوبی درک نشود، علت این اسلام ستیزی‌ها یا دین ستیزی‌ها به خوبی درک نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در خط مشی سیاسی جدید در این کشور برای جذب آراء انتخاباتی، سیاستمداران به این نتیجه رسیدند که مانور دادن بر اروپا سبب جذب بیشتر آراء نمی‌شود لذا روی آوردند بر مسلمانان که اذعان کردند بزرگ‌ترین تهدید خارجی برای سوئد، از جنگ جهانی دوم به بعد مسئله مسلمانان و مهاجرت آنان است.

 

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها