مشاهده خبر

شنبه 10 تیر 1402

آخرالزمان هالیوودی چه شکلی است؟

برنامه 360 درجه با موضوع سینمای پسا آخر الزمانی روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

0

علت به آخر رسیدن دنیا در فیلم های آخر الزمانی تقریبا تکراریست و به طور کلی 3 نوع پایان دارند. اولین پایان حمله موجودات فضایی به سیاره زمین، دومین پایان تمام کردن دنیا توسط خود بشر و سومین عامل پایان دنیا در سینمای هالیوود خود طبیعت است که از بشر خسته می شود و علیه او طغیان می کند.

در فیلم های هالیوودی حتی مضامین هم تکراریست .اکثر این فیلم ها یک حرف بیشتر برای گفتن ندارد و آن است که اگر روزی دنیا در خطر نابودی قرار بگیرد؛ یک مرد سفید پوست آمریکایی یا یک گروه آمریکای و یا دولت آمریکا آن را از نابودی نجات می دهد.

رولند امریش تهیه کننده، فیلمنامه نویس و کارگردان آلمانیست که تقریبا تمام فیلم هایش در ژانر فاجعه  و آخرالزمانی است و به همین دلیل لقب استاد فاجعهبه او داده شده است.

فیلم های آخر الزمان امریش دو ویژگی دارند، یک اینکه به شدت از جلوه های ویژه استفاده می کند و دومین ویژگی شعارهای به شدت سیاسی و تبلیغاتی برای آمریکا و دولتش است.

یکی از معروف ترین فیلم های امریش «روز استقلال» محصول سال 1996 است که داستان فیلم درباره حمله موجودات فضایی به سیاره زمین برای دزدیدن منابع آن است که در اوج ناامیدی آمریکایی ها مردم را دور هم جمع می کنند و خیلی اتفاقی در روز 4 ژوئیه که روز استقلال آمریکاست؛ آمریکایی ها به سفینه مادر موجودات فضایی حمله می کنند و نابودش می کنند.

مابقی فیلم های آخر الزمانی هالیوودی با مضامین مذهبی گره خورده اند اما در این فیلم ها خبری از گفته های کتب مقدس مثل قرآن و انجیل و تورات نیست.

یکی از مهم ترین فیلم هایی که با این نگاه ساخته شده است؛ فیلم «کتاب ایلای» محصول سال 2010 است . در این فیلم 30 سال از یک هلوکاست هسته ای گذشته و کل دنیا به یک خرابه غیر قابل سکونت تبدیل شده است و اکثر آدم هایی که در این فیلم هستند بعد از این هلوکاست به دنیا آمده اند و فقط تعداد معدودی از قبل از هلوکاست باقی مانده اند . در این فیلم اکثر آدم ها سواد خواندن و نوشتن ندارند و شخصیت اصلی آن یک پسر سیاهپوست است که ماموریت دارد آخرین کتاب بازمانده انجیل را پیدا کند ولی در این بین یک بازمانده از قبل از هلوکاست می خواهد این کتاب را از او بگیرد و ادعای پیامبری بکند.

فیلم فرزندان انسان محصول سال 2006 به کارگردانی آلفونسو کوارون یکی از قابل بحث ترین فیلم های آخرالزمانی تاریخ آمریکاست. کارگردان فیلم در خلال فیلم حرف از امید می زند و معتقد است حالا که کل دنیا را ناامیدی و بیهودی پر کرده است تنها راه نجات ما این است که ایمانمان را حفظ کنیم و منتظر معجزه باشیم تا در دنیا اتفاق بیوفتد.

به طور کلی فیلم های آخرالزمانی یک هدف بیشتر ندارند و آن این است که یک تلخی بی پایان بهتر است از یک پایان تلخ است. چون وقتی به ته دنیا می رسند دو تفکر بیشتر ندارند یا اینکه بعد از تمام شدن این دنیا چیزی وجود ندارد و ترسناک است یا اینکه وقتی دنیا تمام می شود یک دنیای دیگری شروع می شود.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها