مشاهده خبر

شنبه 27 خرداد 1402
برای سلامتی جنین

داروهای گیاهی را سر خود مصرف نکنید

یک پزشک طب سنتی در برنامه انارستان شبکه افق گفت: خوردن سرخود داروهای گیاهی خانم های باردار باعث بوجود آمدن مشکلات و آسیب های جدی در جنین می شود. خانم ها پیش از مصرف حتما از پزشک معالج خود اجازه بگیرند.

0

برنامه انارستان چهارشنبه با حضور الهام پارسا، پزشک و متخصص طب سنتی و با موضوع  آمادگی های قبل از بارداری برای والدین از شبکه افق پخش شد..
در این برنامه دکتر پارسا درباره گام های نخست پیش از بارداری صحبت کرد. وی گفت: طب سنتی همواره تاکید می کند که والدین حتما دو یا سه ماه قبل از بارداری آمادگی های لازم را انجام دهند. یکی از این آمادگی ها، اصلاح سبک غذایی پدر و مادر است. هر  دو والد باید پاکسازی بدن از طریق تغذیه و سالم خوری را شروع کنند.
وی افزود: ورزش از جمله اقداماتیست که باید فرد برای داشتن بدن سالم به آن توجه و عمل کند. منظور از ورزش، انجام ورزش های هوازی، ورزش های ذهنی مانند یوگا و پیاده روی است. حتما لازم نیست فرد فشار بالایی به خود و بدنش وارد کند، همین که صورتش مقداری قرمز شود، تپش قلبش بالا رود و تعرق صورت بگیرد کافیست. 
وی درباره پاکسازی با حجامت گفت: حجامت با توجه به شرایط بدنی شخص توصیه می شود و البته یکی از کارهاییست که افراط در آن باعث ضعف بدن و در نتیجه بوجود آمدن نتفه ضعیف می شود. 
پارسا درباره اهمیت مزاج و شناخت آن گفت: اصل مهم در طب سنتی، شناخت مزاج و سوء مزاج و اختلال آنها است. فرق بین مزاج و سوء مزاج فرق سلامت و بیماری است. هر کسی با هر مزاجی که دارد باید در حالت مزاجی خودش باشد و به سمت سوء مزاج نباشد. چون در صورت وجود اختلال در مزاج، مشکلات ناباروری ایجاد می شود. 
وی درباره زمان مراجعه به پزشک جهت بارداری گفت: با توجه به زندگی های امروزه و اشتغال و مشغولیت خانم ها، خانم ها باروری را به عقب می اندازند. اما چه در طب رایج و چه در طب سنتی توصیه می شود اگر زوجین مشکلاتی نداشته باشند، زودتر برای بارداری اقدام کنند. چرا که هر قدر زوجین جوانتر و سیستم های بدنشان جوانتر و سالم تر باشد مسلم است که فرزند سالم تری هم به دنیا می آورند.
وی درباره استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری گفت: این داروها چه در طب رایج و چه طب سنتی اگر الزام و عسری برای مصرف آنها وجود نداشته باشد، پزشک آن را توصیه نمی کند. این داروها حتی پس از قطع شدن هم ممکن است باروری سخت و زمانبری را ایجاد کنند. گاها باعث ناباروری موقت هم می شوند. 
این پزشک تاکید کرد: تحرک برای توازن جریان خون در بدن لازم وضروری است . یکی از مسائل شایعی که بین مردم است بدن های گرم با دست و پاهای سرد است، علت اصلی آن بی تحرکی است. البته کم خونی و غیره تاثیرگذار است اما مساله ای که خیلی شایع است همان بی تحرکیست و جریان خون در بدن به صورت متوازن پخش نمی شود.
قدم بعدی در سبک زندگی، کنترل ورودی ها و خروجی های بدن است یعنی دفع خوب باشد، ادرار و عرق به اندازه باشد.  بعد از این رعایت اصول تغذیه و بهداشت تغذیه است. خوردن غذاهای کمک کننده به باروری مانند هویج، خورشت به، فسنجان بخصوص با بادم و کدو حلوایی. 
قدم های دیگر اصلاح سبک زندگی رعایت بهداشت خواب و خواب صحیح است. بدخوابیدن و کم خوابیدن علاوه بر اینکه جلوی آرامش را می گیرد باعث ایجاد اختلالات مزاجی می شود. 
وی درباره زمان های بد برای بارداری گفت: یکی دیگر از اقدامات قبل از بارداری، سلامت روان زوجین است.  داشتن استرس و اضطراب، افسردگی و دیگر اعراض نفسانی بر جنین تاثیر مستقیم دارد. بنابراین در دوره های پر استرس و بعد از بیماریها اقدام به بارداری نکنند. ضعف بدنی در سلول جنسی مستقیم بر روی بچه تاثیر میگذارد. 
وی تاکید کرد: قبل از بارداری در مصرف داروهای شیمیایی و گیاهی باید دقت شود. هر داروی گیاهی به هیچ عنوان استفاده نشود مثلا استفاده زیاد از زرشک و آب زرشک مشکلات جدی برای جنین ایجاد می کند. 
در بخش نان و نمک ، غذای کرمانی به نام استنابولی کرمانی تهیه شد که برای کسانی که 70 درصد روز تحرکی ندارند، مناسب بود.

آخرین اخبار

«گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها