مشاهده خبر

دو شنبه 22 خرداد 1402
نقش جهان

صلح سیاه؛ مصالحه تحمیلی آذربایجان علیه ارمنستان!

برنامه نقش جهان با موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

0

بخش میز بین‌الملل این برنامه به موضوع ظرفیت‌های حج اشاره داشت و مهمان این بخش از برنامه حجت‌الاسلام براتی، کارشناس مسائل جهان اسلام بود.

او درباره ابعاد مختلف حج اذعان کرد: در کنار مفاهیم عبادی که حج دارد، ابعاد و موضوعات دیگری نیز نهفته است. همانطور که امام راحل به این ابعاد اهتمام ویژه داشتند. امام راحل حجی را قبول می‌دانستند که در آن برائت از مشرکان باشد.

این کارشناس مذهبی افزود: دو نگاه نسبت به حج وجود داشته است. حضرت امام این دو نگاه را برای ما تبیین کرده‌اند. نگاه اول آن است که حج یک برنامه عبادی، زیارتی و سیاحتی است و نگاه دوم آن است که مسلمانان نسبت به امور سیاسی جهان و مقابله علیه نظام سلطه و دشمنان اسلام واکنش نشان دهند.

براتی افزود: حتی در میان مسئولان نظام جمهوری اسلامی نیز نگاه اول رایج است و حج از یک برنامه مهم و جدی به یک برنامه عبادی و سیاحتی صرف تقلیل پیدا کرده است و مسئولان جمهوری اسلامی برخلاف نظر امام راحل و رهبری، آنچنان که باید از ظرفیت‌های اساسی حج استفاده نکرده‌اند.

در بخش میز منطقه به موضوع مصالحه تحمیلی جمهوری آذربایجان علیه جمهوری ارمنستان و اثرات آن بر جمهوری اسلامی ایران پرداخته شد. مهمان این برنامه احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز بود. وی با اشاره به سابقه تاریخی جمهوری آذربایجان گفت: علی رغم قرابت‌های زیادی که بین فرهنگ جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد اما حاکمان این کشور، خود را در بازی ترکیه و صهیونیسم قرار داده و از آنان تبعیت می‌کنند و علیه امنیت ملی ایران اقدام می‌کنند.

وی افزود از جنگ اول این منطقه و باز شدن سفارت رژیم صهیونیستی در این کشور، متاسفانه ایران، باکو را رها کرد و به آن توجه ویژه نشان نداد و باید این زنگ خطر برای ایران به صدا در می‌آمد و در حال حاضر حاکمان این کشور وارد بازی خطرناکی علیه ایران شده‌اند.

وی افزود در رایطی که رسانه‌ها، دانشگاه‍‌ها و مراکز آموزشی در این کشور را رها کرده بودیم، ترکیه و رژیم صهیونیستی آرام آرام وارد این منطقه شده و کنترل را به دست گرفتند و از آنجا بر مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی سیطره پیدا کردند.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها