مشاهده خبر

دو شنبه 22 خرداد 1402
نقش جهان

صلح سیاه؛ مصالحه تحمیلی آذربایجان علیه ارمنستان!

برنامه نقش جهان با موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

0

بخش میز بین‌الملل این برنامه به موضوع ظرفیت‌های حج اشاره داشت و مهمان این بخش از برنامه حجت‌الاسلام براتی، کارشناس مسائل جهان اسلام بود.

او درباره ابعاد مختلف حج اذعان کرد: در کنار مفاهیم عبادی که حج دارد، ابعاد و موضوعات دیگری نیز نهفته است. همانطور که امام راحل به این ابعاد اهتمام ویژه داشتند. امام راحل حجی را قبول می‌دانستند که در آن برائت از مشرکان باشد.

این کارشناس مذهبی افزود: دو نگاه نسبت به حج وجود داشته است. حضرت امام این دو نگاه را برای ما تبیین کرده‌اند. نگاه اول آن است که حج یک برنامه عبادی، زیارتی و سیاحتی است و نگاه دوم آن است که مسلمانان نسبت به امور سیاسی جهان و مقابله علیه نظام سلطه و دشمنان اسلام واکنش نشان دهند.

براتی افزود: حتی در میان مسئولان نظام جمهوری اسلامی نیز نگاه اول رایج است و حج از یک برنامه مهم و جدی به یک برنامه عبادی و سیاحتی صرف تقلیل پیدا کرده است و مسئولان جمهوری اسلامی برخلاف نظر امام راحل و رهبری، آنچنان که باید از ظرفیت‌های اساسی حج استفاده نکرده‌اند.

در بخش میز منطقه به موضوع مصالحه تحمیلی جمهوری آذربایجان علیه جمهوری ارمنستان و اثرات آن بر جمهوری اسلامی ایران پرداخته شد. مهمان این برنامه احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز بود. وی با اشاره به سابقه تاریخی جمهوری آذربایجان گفت: علی رغم قرابت‌های زیادی که بین فرهنگ جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد اما حاکمان این کشور، خود را در بازی ترکیه و صهیونیسم قرار داده و از آنان تبعیت می‌کنند و علیه امنیت ملی ایران اقدام می‌کنند.

وی افزود از جنگ اول این منطقه و باز شدن سفارت رژیم صهیونیستی در این کشور، متاسفانه ایران، باکو را رها کرد و به آن توجه ویژه نشان نداد و باید این زنگ خطر برای ایران به صدا در می‌آمد و در حال حاضر حاکمان این کشور وارد بازی خطرناکی علیه ایران شده‌اند.

وی افزود در رایطی که رسانه‌ها، دانشگاه‍‌ها و مراکز آموزشی در این کشور را رها کرده بودیم، ترکیه و رژیم صهیونیستی آرام آرام وارد این منطقه شده و کنترل را به دست گرفتند و از آنجا بر مسائل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی سیطره پیدا کردند.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها