مشاهده خبر

یک شنبه 21 خرداد 1402
انارستان

نظام سلامت و درمان در اسلام

برنامه انارستان با موضوع بررسی مقوله طب اسلامی و طب مدرن، تعاریف، نقاط اختلاف و اشتراک روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

0

مهمان این برنامه انارستان، غلامرضا نورمحمدی، پزشک و کارشناس طب اسلامی بود که تعریفی از مفوم طب مدرن، سنتی و اسلامی ارائه کرد.

وی در خصوص طب مدرن گفت: طب مدرن حاصل اندیشه و نگاه به انسان پس از رنسانس (از قرن 15 میلادی به بعد) است. نظریات طب جدید طی دو قرن با چالش‌هایی همراه بود و در نهایت، قرن 20 را می‌توان قرن ثمردهی طب مدرن دانست.

به بیان این پزشک متخصص، پایان قرن 20 نیز نقطه افول این جریان است. به دلیل اینکه در انتهای قرن 20، مفهومی با عنوان طب مکمل یا طب جایگزین پا به عرصه وجود نهاد. علت هم آن بود که باور پزشکان، طب مدرن دارای ایراداتی است و نمی‌تواند همه نیازهای مردم را پاسخ دهد، لذا قرار شد با طب مکمل، نقاط ضعف طب مدرن برطرف شود.

وی در توضیح انواع طب اذعان داشت: در ظاهر همه این انواع طب به دنبال پیشگیری هستند. یعنی اصل در همه انواع طب، پیشگیری از بیماری است اما در نحوه چگونگی پیشگیری با همدیگر تفاوت دارند.

نورمحمدی در توضیح مفهوم طب اسلامی افزود: طی دو دهه گذشته این مفهوم گاهی به صورت افراطی و گاهی به صورت تفریطی بررسی شده است و جانب اعتدال در بررسی آن مورد توجه قرار نگرفته است.

او افزود: ما در اسلام، مفهومی با عنوان نظام سلامت داریم اما آنطور که باید مثل فقه، در طول قرون مورد توجه علما قرار نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در طب سنتی طی دو دهه گذشته، امکان بررسی‌ها و تحقیقات تجربی فراهم شده است اما برای طب اسلامی، چنین امکاناتی فراهم نشده است و اگر چنین شراطی فراهم شود، می‌توان از آموزه‌های اسلامی در طب نیز بهره برد.

آخرین اخبار

نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها