مشاهده خبر

شنبه 20 خرداد 1402
360 درجه

کلیشه‌های هالیوودی در موعودگرایی

موعود و منجی در فیلم‌های هالیوودی موضوع برنامه 360 درجه جمعه شب شبکه افق سیما بود.

0

در این برنامه موعودگرایی و منجی در فیلم های هالیوودی براساس فیلم‌های ساخته شده، مورد بررسی قرار گرفت.

وقتی عده زیادی از مردم در طول تاریخ منتظر ظهور یک منجی هستند، هنرمندان هم فیلم‌هایی را با موضوع موعودگرایی تولید می‌کنند که هالیوود این بار هم در رتبه اول قرار دارد.

تصویر منجی در بعضی از فیلم‌های هالیوودی، هیچ قرابتی با تصویری منجی در ادیان مختلف ندارد و گاهی در قالب اسپایدرمن و سوپرمن تصویر سازی شده که فقط برای منافع ملی آمریکا آمده است.

هالیوود در چند دهه گذشته تلاش کرده که تعاریف مختلفی از منجی ارائه بدهد مثلا آبراهام لینکلن که قانون برده‌داری در آمریکا را حذف کرد، در سینمای آمریکا به یک منجی تبدیل شد.

در فیلم‌سازی هالیوود کلیشه‌های ثابتی وجود دارد که در یکی از این کلیشه‌ها منجی اکثرا یک مرد سفید پوست است و کم‌تر دیده شده که از اقلیت‌های نژادی رنگین پوست و یا زن استفاده شود.

البته در سال‌های اخیر با توجه به اوج گرفتن جنبش های فمنیستی و ضد نژادپرستی فیلم های معدودی ساخته شد که شخصیت منجی در آن ها یک زن یا یک رنگین پوست بوده است.

یکی دیگر از کلیشه‌های فیلم‌های موعودگرایانه، جنگ های آخر الزمانی است. یکی از طولانی ترین جنگ ها در سینما، جنگ بین انسان و ماشین در مجموعه فیلمهای ترمیناتور یا نابودگر است. که از سال 1989 قسمت اول این مجموعه شروع شد و قسمت ششم آن تا سال 2019 ادامه داشت.

در بعضی از فیلم های هالیوودی از نشانه های مذهبی استفاده می شود. مثل شخصیت پل اتریدیس در مجموعه فیلم های تل ماسه که از یک مجموعه رمان با همین اسم برگرفته و ساخته شده است. در این رمان نویسنده از عبارات و نشانه هایی از خاورمیانه و اسلام بسیار استفاه کرده است. این اقتباس ها همچنین به سینما هم راه یافته است. از این کتاب 3 فیلم اقتباس شده که آخرین فیلم در سال 2021 به کارگردانی دنی ویلنوف بود. کارگردان تل ماسه با الهام از متن این کتاب، نشانه های مذهبی زیادی را برای منجی بودن پل استفاده کرده است.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها