مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
حجت‌الاسلام پناهیان:

عدالت‌خواهی فقط مبارزه با ظلم نیست، باید امکان ظلم را از بین برد

حجت‌الاسلام پناهیان در برنامه جهان آرا گفت: عدالت‌خواهی فقط اقدام علیه ظلم نیست بلکه باید حق را جایی بگذاریم که دیگر کسی نتواند ظلم کند.

2

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در گفت‌وگوی برنامه دوشنبه شب جهان آرا با بیان اینکه رهبری فرموده‌اند باید به مردم امید داد اظهار کرد: دیگر وظیفه ما در رسانه و دیگر  بخش‌ها این است که کاری کنیم تا امید مردم زیاد شود نه اینکه خودمان دوباره  همین حرف را تکرار کنیم.

وی افزود: رهبری در سخنرانی سالروز ارتحال امام، ادامه خط مردمی‌سازی فرهنگ و اقتصاد و ... را مطرح کردند، بحث اینکه حکمرانی در جمهوری اسلامی تغییر کرده و مردم قدرت بگیرند.

پناهیان با بیان اینکه اقدام شایسته عدالت‌خواهانه این است که جلوی خصوصی‌سازی‌های اشتباه را بگیریم البته بازگشت همه کارخانه‌ها به دولت، باز هم رانت ایجاد می‌کند گفت: اگر امکان جلوگیری از حقوق‌های نجومی را بگیریم، پیشرفت حاصل نخواهد شد.

به گفته او، اگر گفتمان عدالت ادامه پیدا کند، به پیشرفت منجر می‌شود ولی اگر صرفا روی جلوگیری از رانت‌خواری تمرکز کنیم، کار ناقص خواهد بود.

وی ادامه داد: عدالت به معنای رسیدن حق به حق‌دار است، وقتی حق را از کسی که حقش نیست بگیریم، نیمی از کار ایجاد شده، نیم دیگرش این است که باید آن را به صاحب حق بدهیم، یعنی مردمی‌سازی اقتصاد، یعنی اینکه اگر جلوی خصوصی‌سازی اشتباه را گرفتیم، نگذاریم دوباره دست دولت بماند.

پناهیان خاطرنشان کرد: گفتمان ناقص عدالت، با پیشرفت تکمیل خواهد شد به عبارتی عدالت‌خواهی فقط اقدام علیه ظلم نیست بلکه باید حق را جایی بگذاریم که دیگر کسی نتواند ظلم کند.

او تصریح کرد: مطالبه‌گری باید برای عدالت‌خواهی کامل باشد، اگر اقتصاد مردمی نشود عدالت کامل نمی‌شود این مطالبه، از جنس ادبیات پیشرفت است و اگر چنین شد، امیدبخش هم هست؛ رهبر معظم انقلاب می‌بینند که امکان پیشرفت وجود دارد، بنابراین ما باید این امکان را پیاده‌ کنیم.

پناهیان با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما اگر اقتصاد هم نباشد، فرهنگ، بروکراسی و سیاست‌بازی‌ها در اقتصاد تجلی یافته‌اند گفت: ولی رهبری امیدوارند زیرا قابل حل است، و راهکارش هم مردمی‌سازی اقتصاد است.

وی افزود: اگر مسئولی ضد غرب باشد، جهادی باشد و خودش هم خوب کار کند، و صادق هم باشد، اینها برای حل مشکل کفایت نمی‌کند زیرا بدون برنامه انقلابی نمی‌توان موفق بود و آن برنامه انقلابی، مشارکت دادن مردم است.

قطعا در آینده قدرتمندتر خواهیم بود

پناهیان عنوان کرد: مشارکت مردم در تصمیم‌سازی، نظارت بر مدیران و اقدام در جای خود، تاکید رهبری است؛ تا بروکراسی به نفع مردمسالاری پیش نرود، اتفاق چندانی رخ نخواهد داد. در برنامه هفتم، از خصوصی‌سازی بخش‌های دولتی و واگذاری به مردم محروم، تقریبا خبری نیست!

به عقیده او، فرق دولت حاضر با دولت قبلی در جهت‌گیری‌هاست؛ به استقلال کشور بیشتر می‌اندیشد، ذی مردمی بیشتری دارد و تا جایی که خبر دارم، مسئولان دولتی خیلی کار می‌کنند ولی باید برنامه انقلابی برای افزایش سطح مشارکت مردم داشته باشد.

پناهیان با طرح این سوال که تا کی باید کارها را با گروه‌های صرفا جهادی و آتش به اختیار جلو ببریم؟ تصریح کرد: آدم جهادی می‌شناسم که کف میدان بوده ولی حالا در دولت، بروکراسی اجازه فعالیت به او نمی‌دهد.

وی ادامه داد: باید از مجلس بخواهیم قوانین دست و پاگیر را درست کند و از دولت هم بخواهیم آیین‌نامه‌ها را برای این منظور اصلاح کند؛ به عبارتی آن وضعیت جهادی باید قانونمند شود زیرا حضور صرف نیروهای جهادی در دولت کفایت نمی‌کند بلکه قوانین و ساختارهای حقوقی باید تغییر کنند.

پناهیان افزود: اگر وادادگی دولت قبلی را در مدیریت و اجرا ادامه می‌دادیم، الان در کشور قحطی به وجود می‌آمد البته نباید ضعف‌های موجود را هم نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه اگر مسئولان توانسته‌اند بسیاری از بحران‌ها را بی سر و صدا جمع کنند، به خاطر پشتیبانی قدرت منطقه‌ای ماست گفت: هیچ مانعی وجود ندارد که در آینده، قدرتمندتر از وضعیت کنونی نشویم؛ با همه ضعف‌ها در بدنه مدیریتی کشور، به این قدرت رسیده‌ایم و اگر برنامه داشته باشیم، قدرتمان به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

ایران اسلامی اکنون در حال ساختن کشتی نوح است!

پناهیان بیان کرد: ما در حال ساختن کشتی نوح هستیم! ممکن است اقداماتی که امروز انجام می‌شود تاثیر کوتاه مدت نداشته باشد ولی در آینده مشخص خواهد شد و رهبری ناظر به این مسائل، از امیدآفرینی حرف می‌زنند.

وی افزود: قدرتی که در سطح منطقه پیدا کرده‌ایم، در آینده به سفره مردم هم می‌رسد، ضمن اینکه روش پیشرفت ما، غربی نبوده و از تمدن خاص ما سرچشمه گرفته هر چند هنوز بروکراسی موجود با آن همراه نشده است.

گرفتار دو قطبی کاذب اصلاح‌طلب و اصول‌گرا هستیم

پناهیان در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با بیان اینکه یکی از عوامل عدم مشارکت بیشتر مردم در انتخابات، احزاب هستند گفت: نمی‌دانم چرا احزاب همیشه خودشان را جای مردم جا می‌زنند!

به گفته او، احزاب سیاسی، دو قطبی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان را در جامعه ایجاد کرده‌اند؛ تا وقتی انتخابات این دو قطبی کاذب را دارد، مشارکت کاهش می‌یابد و در مردم، یأس ایجاد می‌شود؛ احزاب هستند که در ایران سیاه‌نمایی می‌کنند! بالاترین حرام شرعی همین است که احزاب انجام می‌دهند همراه با رسانه‌هایشان.

پناهیان تصریح کرد: ملی‌گراترین افراد در تاریخ صد ساله اخیر ایران، جز امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب نبوده‌اند.

وی با بیان اینکه دین می‌خواهد استقلال مردم و جامعه را در تاثیرگذاری در عرصه جهانی حفظ کند گفت: بسیاری فکر می‌کنند اسلامی شدن جامعه یعنی صرفا احیای شعائر دینی، در حالیکه منافع ملی را تامین کردن هم جزو همین مسئله است.

 

 

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها