مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402

جهت‌گیری‌های کلان اقتصادی در اندیشه امام خمینی(ره)

دومین قسمت ویژه برنامه «امت روح الله» با محوریت اقتصاد در اندیشه امام راحل (ره)، روز یکشنبه از شبکه افق سیما پخش شد.

0

مهمانان این برنامه دکتر حسین سرآبادانی، پژوهشگر و مدیر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) و دکتر ایزدخواه، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بودند.

در این گفت و گو سرآبادانی به تحلیلی درباره انسجام و عدم انسجام اندیشه اقتصادی امام پرداخت. وی افزود: به اعتقاد بنده که می‌توانم برای آن استدلال بیاورم، امام خمینی دارای نظام فکری منسجم بود. اندیشه اقتصادی امام خمینی دارای یک مرکز معنایی بود و آن مرکز معنایی، اسلام است. هیچ کس در دوران معاصر به اندازه امام خمینی از اسلام دفاع نکرده است.

او با اشاره به اینکه امام، نظریه‌پرداز اقتصادی به معنای اینکه نظریات اقتصادی علمی به معنای دروس دانشگاهی داشته باشند، نبوده خاطر نشان کرد: به باور من نظام فکری امام واجد جهت گیری و دلالت‌های و رویکردهایی است که دارای طراحی یک نظام اقتصادی متمایز مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و مشکل‌گشا برای دوران حاضر ما است.

همچنین ایزدخواه درباره نظریه‌های اقتصادی امام راحل گفت: امام از همان بدو مبارزات سیاسی خود با رژیم شاه، دارای نظریه اقتصادی بود. امام بر این باور بود که صعنت مونتاژ باعث وابستگی کشور شده است. در بحث اصلاحات ارضی نیز بر این باور بود که ضربه‌ای به کشاورزی ما زده شد که تا سال‌ها جبران نمی‌شود.

همچنین امام خمینی قبل از انقلاب فرهنگی، جهاد سازندگی را راه‌اندازی کرد که ناظر به آبادانی و توسعه روستاها است یا جهاد دانشگاهی را فعال می‌کند که ناظر به توسعه علم و فن‌آوری است یا جهاد خودکفایی را راه‌اندازی کرد که ناظر به صعنت است.

ایزدخواه در ادامه افزود: امام خمینی در انقلاب به جای اینکه به دنبال نهادسازی سیاسی باشد به دنبال نهادسازی‌های اقتصادی رفت و این نشان‌دهنده جهت‌گیری اقتصادی امام است.

 

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها