مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
فرامتن

امام خمینی(ره)؛ صادق‌ترین فرد نسبت به وعده‌ها

همزمان با نیمه خرداد و به مناسبت ایام ارتحال امام خمینی(ره) برنامه فرامتن روز شنبه به بررسی چارچوب فکری و شخصیت امام خمینی (ره) پرداخت.

0

در بخش گفت‌وگوی این برنامه، قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ معاصر درباره شاکله و چارچوب فکری حضرت امام (ره) گفت: امام را سیاسی نباید دید، امام مجموعه ای از مبانی و اندیشه اسلام ناب محمدیست. یعنی کلیت اسلام؛ قرآن، اسلام، ایمان به اسلام، اخلاص در عمل، ایثار و خدمت به مردم.

تبریزی در ادامه گفت: براساس این مبانی اسلام های متفاوتی وجود دارد، اسلام اخبارگری، اسلام آمریکایی و ... اما اسلام ناب همان اسلامیست که اتکا به خدا دارد و بس! امام مبانی فکری خود را که الهام گرفته شده از مبانی قرآن بود به ملت می گفتند. لذا مطالبی که امام می فرمودند، تحلیل ساده از مسائل سیاسی روز نبود.

وی درباره علت بوجود آمدن واژه «انحراف از راه امام» بعد از ارتحال امام گفت: این واژه نه به انقلاب، نه به نظام، نه به حکومت، نه به مردم و نه به رهبری ارتباط دارد، در واقع جریانات سیاسی هستند که از این راه منحرف شده اند. انقلاب و رهبری در مسیر امام حرکت می کنند. انقلاب اسلامی برای تحقق آرمان های اسلام آمده بود نه رسیدن به مال و منصب و ارتقای اجتماعی که برخی بعد از مبارزه به دنبال آن بودند.

در بخش دیگری از برنامه فرامتن، عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، مهمان تلفنی این برنامه بود و درباره شخصیت امام (ره) مطالبی ارائه داد.

سلیمی نمین گفت: امام با ویژگی های شخصیتی خاص و پیوند با مبانی اعتقادی و نظری توانست که تقریبا تمام اقشار جامعه را به هم نزدیک کند و تشکیل قدرت ملی بکند و همین امر سبب شد که استبداد و ظلم از این کشور رخت بندد.

او افزود: از نظر من امام صادق‌ترین فرد به تعهداتش به ملت بود، در همه مقاطع در پیمانش استوار بود و حاضر بود هر هزینه‌ای برای این مبارزه بپردازد.

در بخش میز فرهنگ و هنر، علی خزریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره سیره و اندیشه امام در مواجهه با مخالفینشان گفت‌وگو کرد.

خزریان گفت: وقتی به تاریخ رجوع می کنیم متوجه می‌شویم امام رفتارش در مقابل مخالفین هیچ حا کنشی نبوده بلکه واکنشی بود. مدارا با مخالفین اصل دینی بود. اما این مدارا تا آنجا بود که حکومت و جمهوری اسلامی به خطر نیفتد.

وی افزود: امام از نظر فقهی به این نتیجه رسیده بود که حفظ حکومت و جمهوری اسلامی ایران اولویت و اوجب است. ایشان با کسانی که با شخص خود امام مخالفتی داشتند، مدارا می کرد. اما وقتی خطری از سوی این مخالفان جمهوری اسلامی را تهدید می کرد، واکنش نشان می‌دادند. 

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها