مشاهده خبر

دو شنبه 15 خرداد 1402
فرامتن

امام خمینی(ره)؛ صادق‌ترین فرد نسبت به وعده‌ها

همزمان با نیمه خرداد و به مناسبت ایام ارتحال امام خمینی(ره) برنامه فرامتن روز شنبه به بررسی چارچوب فکری و شخصیت امام خمینی (ره) پرداخت.

0

در بخش گفت‌وگوی این برنامه، قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ معاصر درباره شاکله و چارچوب فکری حضرت امام (ره) گفت: امام را سیاسی نباید دید، امام مجموعه ای از مبانی و اندیشه اسلام ناب محمدیست. یعنی کلیت اسلام؛ قرآن، اسلام، ایمان به اسلام، اخلاص در عمل، ایثار و خدمت به مردم.

تبریزی در ادامه گفت: براساس این مبانی اسلام های متفاوتی وجود دارد، اسلام اخبارگری، اسلام آمریکایی و ... اما اسلام ناب همان اسلامیست که اتکا به خدا دارد و بس! امام مبانی فکری خود را که الهام گرفته شده از مبانی قرآن بود به ملت می گفتند. لذا مطالبی که امام می فرمودند، تحلیل ساده از مسائل سیاسی روز نبود.

وی درباره علت بوجود آمدن واژه «انحراف از راه امام» بعد از ارتحال امام گفت: این واژه نه به انقلاب، نه به نظام، نه به حکومت، نه به مردم و نه به رهبری ارتباط دارد، در واقع جریانات سیاسی هستند که از این راه منحرف شده اند. انقلاب و رهبری در مسیر امام حرکت می کنند. انقلاب اسلامی برای تحقق آرمان های اسلام آمده بود نه رسیدن به مال و منصب و ارتقای اجتماعی که برخی بعد از مبارزه به دنبال آن بودند.

در بخش دیگری از برنامه فرامتن، عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، مهمان تلفنی این برنامه بود و درباره شخصیت امام (ره) مطالبی ارائه داد.

سلیمی نمین گفت: امام با ویژگی های شخصیتی خاص و پیوند با مبانی اعتقادی و نظری توانست که تقریبا تمام اقشار جامعه را به هم نزدیک کند و تشکیل قدرت ملی بکند و همین امر سبب شد که استبداد و ظلم از این کشور رخت بندد.

او افزود: از نظر من امام صادق‌ترین فرد به تعهداتش به ملت بود، در همه مقاطع در پیمانش استوار بود و حاضر بود هر هزینه‌ای برای این مبارزه بپردازد.

در بخش میز فرهنگ و هنر، علی خزریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره سیره و اندیشه امام در مواجهه با مخالفینشان گفت‌وگو کرد.

خزریان گفت: وقتی به تاریخ رجوع می کنیم متوجه می‌شویم امام رفتارش در مقابل مخالفین هیچ حا کنشی نبوده بلکه واکنشی بود. مدارا با مخالفین اصل دینی بود. اما این مدارا تا آنجا بود که حکومت و جمهوری اسلامی به خطر نیفتد.

وی افزود: امام از نظر فقهی به این نتیجه رسیده بود که حفظ حکومت و جمهوری اسلامی ایران اولویت و اوجب است. ایشان با کسانی که با شخص خود امام مخالفتی داشتند، مدارا می کرد. اما وقتی خطری از سوی این مخالفان جمهوری اسلامی را تهدید می کرد، واکنش نشان می‌دادند. 

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها