مشاهده خبر

شنبه 13 خرداد 1402
360 درجه

‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا

برنامه 360 درجه روز پنجشنبه، موضوع «فردگرایی در انیمیشن‌ها» را مورد بررسی قرار داد.

3

در این برنامه به یکی از مفاهیم سنگین فلسفی که به صورت پنهان در بطن فیلم‌های انیمیشن گنجانده می شود اشاره شد؛ مبحث فردگرایی از مباحث فلسفی است که به صورت خلاصه و ساده از دیدگاه آن منافع یک فرد نسبت به منافع جامعه و حکومت در ارجحیت قرار دارد.

از اواسط قرن بیستم ساختار و ویژگی‌های یک خانواده اصیل تغییر یافت و ویژگی‌های جدیدی مانند فردگرایی در آن شکل گرفت.

در این برنامه به انیمیشن‌هایی اشاره شد که فردگرایی را به صورت کاملا نامحسوس ترویج می‌دهند.

«شگفت‌انگیزها» محصول سال 2004 و انیمیشن رینگو محصول سال 2011 شرکت‌های پیکسار و دیزنی یکی از بهترین نمونه‌های این مسئله هستند که در آنها درباره علل مخرب فردگرایی در خانواده صحبت شده است.

سال 2022 شرکت دیزنی و پیکسار انیمیشنی با عنوان قرمز شو ساختند که در واقع جزوه کامل فردگرایی است. طرفرداران فردگرایی در صنعت انیمیشن معتقدند که تعهد داشتن به ساختارهای سنتی و قدیمی مانع یشرفت و شکوفایی می شود.

درون مایه این انیمیشن‌ها حاوی دیدگاه‌هایی چون  افتخار به خود، تکیه بر خانواده و سنت‌ها نقطه ضعف نسل جدید، فردیت در حل و فصل مسائل شخصی و عدم مشورت با دیگران است.

اما درباره این سوال که فرد مهم است یا خانواده باید گفت انیمیشنی که در آمریکا و متناسب با شرایط آنجا تولید شده باشد نمی‌تواند پاسخ مناسبی به کودکان ما و شرایط جامعه ما داشته باشد، علاوه بر این بین خواسته‌های فرد، جامعه و خانواده باید تعادل ایجاد شود، اگر بیننده نسبت به این موضوع فردگرایی بر اساس شرایط اجتماعی آن کشور آگاهی داشته باشد، بی شک بهتر می تواند از این انیمیشن‌ها استفاده کند.

آخرین اخبار

گیاهی که کلیه را تقویت و سنگ کلیه را دفع می‌کند هرمزگان الگوی وحدت میان شیعه و اهل سنت کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها