مشاهده خبر

شنبه 13 خرداد 1402
360 درجه

‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا

برنامه 360 درجه روز پنجشنبه، موضوع «فردگرایی در انیمیشن‌ها» را مورد بررسی قرار داد.

3

در این برنامه به یکی از مفاهیم سنگین فلسفی که به صورت پنهان در بطن فیلم‌های انیمیشن گنجانده می شود اشاره شد؛ مبحث فردگرایی از مباحث فلسفی است که به صورت خلاصه و ساده از دیدگاه آن منافع یک فرد نسبت به منافع جامعه و حکومت در ارجحیت قرار دارد.

از اواسط قرن بیستم ساختار و ویژگی‌های یک خانواده اصیل تغییر یافت و ویژگی‌های جدیدی مانند فردگرایی در آن شکل گرفت.

در این برنامه به انیمیشن‌هایی اشاره شد که فردگرایی را به صورت کاملا نامحسوس ترویج می‌دهند.

«شگفت‌انگیزها» محصول سال 2004 و انیمیشن رینگو محصول سال 2011 شرکت‌های پیکسار و دیزنی یکی از بهترین نمونه‌های این مسئله هستند که در آنها درباره علل مخرب فردگرایی در خانواده صحبت شده است.

سال 2022 شرکت دیزنی و پیکسار انیمیشنی با عنوان قرمز شو ساختند که در واقع جزوه کامل فردگرایی است. طرفرداران فردگرایی در صنعت انیمیشن معتقدند که تعهد داشتن به ساختارهای سنتی و قدیمی مانع یشرفت و شکوفایی می شود.

درون مایه این انیمیشن‌ها حاوی دیدگاه‌هایی چون  افتخار به خود، تکیه بر خانواده و سنت‌ها نقطه ضعف نسل جدید، فردیت در حل و فصل مسائل شخصی و عدم مشورت با دیگران است.

اما درباره این سوال که فرد مهم است یا خانواده باید گفت انیمیشنی که در آمریکا و متناسب با شرایط آنجا تولید شده باشد نمی‌تواند پاسخ مناسبی به کودکان ما و شرایط جامعه ما داشته باشد، علاوه بر این بین خواسته‌های فرد، جامعه و خانواده باید تعادل ایجاد شود، اگر بیننده نسبت به این موضوع فردگرایی بر اساس شرایط اجتماعی آن کشور آگاهی داشته باشد، بی شک بهتر می تواند از این انیمیشن‌ها استفاده کند.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها