مشاهده خبر

چهار شنبه 10 خرداد 1402
فرامتن

خشکسالی در کمین ماست!

برنامه «فرا متن» روز سه‌شنبه با موضوع بررسی کم آبی و خشکسالی در کشور پخش شد.

0

در بخش نخست از برنامه، به آخرین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخته شد.

توسعه تجهیزات پزشکی، رفع نیازهای صنعت نفت و گاز کشور و گذر از تحریم، ارزآوری به کشور، تولید نسل جدید ذخیره ضربان قلب، انجام تعمیرات اساسی توربین‌های برق و مقاوم سازی 52 درصد خانه‌های روستایی از خبرهای خوب این شرکت‌ها در سطح کشور بود.

بخش دیگر برنامه گفت‌و‌گویی درباره بحران آب در کشور با علی سیدزاده مدیر کل مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب و فاضلاب کشور اختصاص داشت.

سیدزاده با اشاره به وضعیت میزان بارش در طی سال گذشته و امسال گفت: میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته افزایش 18 درصدی داشته اما کشور همچنان با بحران کم آبی مواجه است؛ کم‌ترین میزان بارندگی در مقایسه بلند مدت استان تهران بوده که افت 44 درصدی داشته است؛ استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان ، بلوچستان ،قزوین  و قم در رتبه‌های بعدی میزان کاهش بارندگی بودند اما در استان‌هایی نظیر بوشهر، خوزستان ،کردستان، کهگولیه و بویر احمد نسبت به طولانی مدت افزایش بارش زیادی داشته است.

وی درباره ترسالی و خشکسالی کشور گفت: این مساله باید براساس شاخص های علمی بررسی شود، شاخص علمی وجود دارد که  میزان تعرق بارندگی و تبخیر را مورد بررسی قرار میدهد و مقایسه میکند طبق آخرین آماری که آب و هوای کشور منتشر کرده تا پایان فروردین 1402 نشان میدهد که 82 درصد مساحت کشور دچار خشکسالی است.

سیدزاده گفت: بیشترین میزان مصرف وهدررفت آب، مربوط به بخش کشاورزی کشور است که بین 90 تا 92 درصد مصرف به این بخش تعلق دارد و حدود 7 درصد به شرب و 2 الی 3 درصد مربوط به صنعت است. بیشترین مصرف یک خانواده در استحمام است و چیز ی حدود 40 درصد مصرف یک خانواده در روز به استحمام مربوط میشود.

وی درباره بهینه سازی مصرف آب  توسط خانواده های ایرانی گفت: با تعمیر و تغییر شیرآلات و استفاده از شیرآلاتی که کاهنده مصرف آب هستند می توان فرهنگ مصرف آب را تغییر داد.

سید زاده با اشاره به راهکارهای جلوگیری از هدر رفت آب در حوزه کشاورزی تاکید کرد: با مکانیزه کردن سیستم های آبیاری ، استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای و پیشرفته، مکانیزه کردن کانال های آبیاری و جلوگیری از هدررفت این آبها، تغییر الگوی کشت و غیره می‌توان از این مصرف نادرست آب جلوگیری کرد.

در بخش دیگر برنامه، به مناسبت میلاد امام مهربانی علی بن موسی الرضا(ع) دو میهمان ویژه حمیدرضا بلوچیان خادم حرم مطهر رضوی و حجت ففیه، دبیر رسانهای جشنهای مردمی و بینالمللی «زیر سایه خورشید» حضور داشتند.

بلوچیان خادم حرم مطهر رضوی در پاسخ به سوال مجری که خادمی حرم رضوی را به چه چیز عوض می‌کند گفت: خادمی حرم را من با هیچ چیز عوض نمیکنم، تمام زندگی من آبرو، سلامتی، زن و فرزدانم از برکت خدمت به زوار امام رضاست اگر روزی نتوانم در خدمت ایشان باشم، نمیدانم آیا زنده خواهم ماند یا نه.

حجت فقیه درباره علت برپایی کاروان زیر سایه خورشید گفت: برخی امکان زیارت امام رضا(ع) را به دلایل مختلف ندارند، این کاروان برای بردن حال و هوای حرم به مناطق دور افتاده و اشخاص محروم از زیارت برپا شد. این کاروان در سال های اول در 7 یا 8 استان و در طول دهه کرامت برپا میشود اما به برکت امام رضا تا امروز در 95 درصد نقاط ایران ، کاروان های زیر سایه خورشید حاضر شدند.

به گفته او، 72 کاروان تشکل از یک خادم حرم، یک خادم مداح حرم  و یک مبلغ با همکاری بدنه هزار تشکل جوان رضوی تحت عنوان شبکه جوانان رضوی، در دو هزار و صد نقطه کشور حاضر شده‌اند؛ در این برنامه‌ها اتفاقات قشنگ و عجیبی رخ داد که از آزادی زندانیها و گذشتن از اعدامیها تا کمکهای مختلف خیرین در ساخت و ساز خانه و درمان را شامل می‌شود.

فقیه تاکید کرد: در طی این کاروان ها متوجه شدیم برخی از هموطنان ما تا به حال  به مشهد سفر نکرده اند و حرم مطهر امام رضا(ع) را زیارت نکردهاند و برخی 35 تا 60 سال از آخرین زیارتشان میگذرد.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها