مشاهده خبر

چهار شنبه 10 خرداد 1402
فرامتن

خشکسالی در کمین ماست!

برنامه «فرا متن» روز سه‌شنبه با موضوع بررسی کم آبی و خشکسالی در کشور پخش شد.

0

در بخش نخست از برنامه، به آخرین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخته شد.

توسعه تجهیزات پزشکی، رفع نیازهای صنعت نفت و گاز کشور و گذر از تحریم، ارزآوری به کشور، تولید نسل جدید ذخیره ضربان قلب، انجام تعمیرات اساسی توربین‌های برق و مقاوم سازی 52 درصد خانه‌های روستایی از خبرهای خوب این شرکت‌ها در سطح کشور بود.

بخش دیگر برنامه گفت‌و‌گویی درباره بحران آب در کشور با علی سیدزاده مدیر کل مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب و فاضلاب کشور اختصاص داشت.

سیدزاده با اشاره به وضعیت میزان بارش در طی سال گذشته و امسال گفت: میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته افزایش 18 درصدی داشته اما کشور همچنان با بحران کم آبی مواجه است؛ کم‌ترین میزان بارندگی در مقایسه بلند مدت استان تهران بوده که افت 44 درصدی داشته است؛ استان خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان ، بلوچستان ،قزوین  و قم در رتبه‌های بعدی میزان کاهش بارندگی بودند اما در استان‌هایی نظیر بوشهر، خوزستان ،کردستان، کهگولیه و بویر احمد نسبت به طولانی مدت افزایش بارش زیادی داشته است.

وی درباره ترسالی و خشکسالی کشور گفت: این مساله باید براساس شاخص های علمی بررسی شود، شاخص علمی وجود دارد که  میزان تعرق بارندگی و تبخیر را مورد بررسی قرار میدهد و مقایسه میکند طبق آخرین آماری که آب و هوای کشور منتشر کرده تا پایان فروردین 1402 نشان میدهد که 82 درصد مساحت کشور دچار خشکسالی است.

سیدزاده گفت: بیشترین میزان مصرف وهدررفت آب، مربوط به بخش کشاورزی کشور است که بین 90 تا 92 درصد مصرف به این بخش تعلق دارد و حدود 7 درصد به شرب و 2 الی 3 درصد مربوط به صنعت است. بیشترین مصرف یک خانواده در استحمام است و چیز ی حدود 40 درصد مصرف یک خانواده در روز به استحمام مربوط میشود.

وی درباره بهینه سازی مصرف آب  توسط خانواده های ایرانی گفت: با تعمیر و تغییر شیرآلات و استفاده از شیرآلاتی که کاهنده مصرف آب هستند می توان فرهنگ مصرف آب را تغییر داد.

سید زاده با اشاره به راهکارهای جلوگیری از هدر رفت آب در حوزه کشاورزی تاکید کرد: با مکانیزه کردن سیستم های آبیاری ، استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای و پیشرفته، مکانیزه کردن کانال های آبیاری و جلوگیری از هدررفت این آبها، تغییر الگوی کشت و غیره می‌توان از این مصرف نادرست آب جلوگیری کرد.

در بخش دیگر برنامه، به مناسبت میلاد امام مهربانی علی بن موسی الرضا(ع) دو میهمان ویژه حمیدرضا بلوچیان خادم حرم مطهر رضوی و حجت ففیه، دبیر رسانهای جشنهای مردمی و بینالمللی «زیر سایه خورشید» حضور داشتند.

بلوچیان خادم حرم مطهر رضوی در پاسخ به سوال مجری که خادمی حرم رضوی را به چه چیز عوض می‌کند گفت: خادمی حرم را من با هیچ چیز عوض نمیکنم، تمام زندگی من آبرو، سلامتی، زن و فرزدانم از برکت خدمت به زوار امام رضاست اگر روزی نتوانم در خدمت ایشان باشم، نمیدانم آیا زنده خواهم ماند یا نه.

حجت فقیه درباره علت برپایی کاروان زیر سایه خورشید گفت: برخی امکان زیارت امام رضا(ع) را به دلایل مختلف ندارند، این کاروان برای بردن حال و هوای حرم به مناطق دور افتاده و اشخاص محروم از زیارت برپا شد. این کاروان در سال های اول در 7 یا 8 استان و در طول دهه کرامت برپا میشود اما به برکت امام رضا تا امروز در 95 درصد نقاط ایران ، کاروان های زیر سایه خورشید حاضر شدند.

به گفته او، 72 کاروان تشکل از یک خادم حرم، یک خادم مداح حرم  و یک مبلغ با همکاری بدنه هزار تشکل جوان رضوی تحت عنوان شبکه جوانان رضوی، در دو هزار و صد نقطه کشور حاضر شده‌اند؛ در این برنامه‌ها اتفاقات قشنگ و عجیبی رخ داد که از آزادی زندانیها و گذشتن از اعدامیها تا کمکهای مختلف خیرین در ساخت و ساز خانه و درمان را شامل می‌شود.

فقیه تاکید کرد: در طی این کاروان ها متوجه شدیم برخی از هموطنان ما تا به حال  به مشهد سفر نکرده اند و حرم مطهر امام رضا(ع) را زیارت نکردهاند و برخی 35 تا 60 سال از آخرین زیارتشان میگذرد.

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها