مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
فرامتن

مافیای کاغذ و هزینه‌های سرسام‌آور خرید کتاب

برنامه «فرامتن» یکشنبه این هفته با موضوع گرانی کاغذ از شبکه افق سیما پخش شد.

0

در بخش نخست برنامه، اشاره‌ای به آخرین مطالبی که در روزنامه‌های صبح امروز کشور منتشر شده بود شد.

از جمله این خبرها می‌توان به معمای گرانی گوشت، هزینه بالای مدارس غیرانتفاعی، انتخابات تناسبی مجلس، ذخیره میعانات گازی ایران می‌توان اشاره کرد.

در بخش میز فرهنگ هنر برنامه فرامتن به حوزه کتاب پرداخته شد. مهمان این برنامه علی اکبر تورانیان، عضو هیئت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی بود و درباره آخرین وضعیت ناشران توضیحاتی ارائه داد.

او با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در حوزه خودکفایی کاغذ کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است اذعان کرد: بیش از 85 درصد وابسته به کاغذ خارجی هستیم و طی سال‌های متمادی و علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری، کار جدی انجام نشده است.

تورانیان اشاره کرد: علی رغم وجود کارخانه‌ها در کشور برای تولید کاغذ اما اراده قوی برای تولید کاغذ وجود نداشته است و ما در این زمینه به شدت وابسته هستیم.

وی افزود: بهانه تولید کاغذ از جنگل‌ها و تحت تاثیر قرار گرفتن منابع طبیعی در این راستا ادعایی بیش نیست و در حال حاضر کارخانه‌ای در استان فارس وجود دارد که از بازیافت کاغذهای باطله، خمیر کاغذ تولید می‌کنند و همچنین دو کارخانه در یزد وجود دارند که موفق شدند از سنگ آهک، خمیر کاغذ تولید کتتد.

این فعال حوزه کتاب گفت: اگر شرایط اقتصادی و هزینه تولید کاغذ با نگاه تولید داخلی، کاهش پیدا کند، هزینه نشر کتاب نیز کاهش یافته و می‌توان امید این را داشت تا مخاطب با خرید کتاب کاغذی، سرانه مطالعه کتاب را افزایش دهد.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها