مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
فرامتن

مافیای کاغذ و هزینه‌های سرسام‌آور خرید کتاب

برنامه «فرامتن» یکشنبه این هفته با موضوع گرانی کاغذ از شبکه افق سیما پخش شد.

0

در بخش نخست برنامه، اشاره‌ای به آخرین مطالبی که در روزنامه‌های صبح امروز کشور منتشر شده بود شد.

از جمله این خبرها می‌توان به معمای گرانی گوشت، هزینه بالای مدارس غیرانتفاعی، انتخابات تناسبی مجلس، ذخیره میعانات گازی ایران می‌توان اشاره کرد.

در بخش میز فرهنگ هنر برنامه فرامتن به حوزه کتاب پرداخته شد. مهمان این برنامه علی اکبر تورانیان، عضو هیئت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی بود و درباره آخرین وضعیت ناشران توضیحاتی ارائه داد.

او با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در حوزه خودکفایی کاغذ کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است اذعان کرد: بیش از 85 درصد وابسته به کاغذ خارجی هستیم و طی سال‌های متمادی و علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری، کار جدی انجام نشده است.

تورانیان اشاره کرد: علی رغم وجود کارخانه‌ها در کشور برای تولید کاغذ اما اراده قوی برای تولید کاغذ وجود نداشته است و ما در این زمینه به شدت وابسته هستیم.

وی افزود: بهانه تولید کاغذ از جنگل‌ها و تحت تاثیر قرار گرفتن منابع طبیعی در این راستا ادعایی بیش نیست و در حال حاضر کارخانه‌ای در استان فارس وجود دارد که از بازیافت کاغذهای باطله، خمیر کاغذ تولید می‌کنند و همچنین دو کارخانه در یزد وجود دارند که موفق شدند از سنگ آهک، خمیر کاغذ تولید کتتد.

این فعال حوزه کتاب گفت: اگر شرایط اقتصادی و هزینه تولید کاغذ با نگاه تولید داخلی، کاهش پیدا کند، هزینه نشر کتاب نیز کاهش یافته و می‌توان امید این را داشت تا مخاطب با خرید کتاب کاغذی، سرانه مطالعه کتاب را افزایش دهد.

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها