مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
نقش جهان

تضمین انسان‌محور و ایمن‌ بودن هوش مصنوعی؛ دغدغه دولت‌ها

برنامه «نقش جهان»؛ مرور و تحلیل رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عرصه بین‌المللی و با محوریت هوش مصنوعی، یکشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در میز بین‌الملل این هفته نقش جهان، به موضوع هوش مصنوعی پرداخته شد.

مهمان این برنامه رضا تقی‌پور، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حمکرانی داده‌ها بود.

او در ابتدا به تعریف هوش مصنوعی پرداخت و گفت: هوش مصنوعی، هوش ماشینی است که بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده ،عمل می‌کند.

وی افزود: هدف هوش مصنوعی مانند سایر تکنولوژی‌ها برای کمک به انسان و رفع مشکلات تولید شده است که البته مانند سایر تکنولوژی‌ها همراه خودش یک سری مخاطره و آسیب‌ها خواهد داشت.‌

تقی‌پور گفت: گروه 7 به ریاست ژاپن از جمله کشورهایی هستند که به دنبال استفاده امن از هوش مصنوعی هستند و برای همین منظور انجمن فرآیند هیروشیما تا اخر 2023 قرار است تشکیل شود تا ابعاد امنیت هوش مصنوعی در جهان را بررسی کنند.

او با اشاره به تاکید نخست‌وزیر ژاپن به عنوان ریاست فعلی گروه هفت بر تضمین انسان‌محور و ایمن‌بودن هوش مصنوعی مولد اذعان داشت: آنچه که در حال حاضر به دنبال آن هستند مدیریت همزمان مخاطرات و ظرفیت‌های هوش مصنوعی است.

این نماینده مجلس با اشاره به نقش فراکسیون هوش مصنوعی افزود: در این فراکسیون مرامنامه‌ای تهیه شده است که دارای چند محور است که از جمله آن‌ها می‌توان به فرهنگ‌سازی و دانش‌افزایی عمومی در این حوزه اشاره کرد.

بخش دیگر این برنامه، میز فلسطین اشغالی با موضوع حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت‌های ورزشی مقابل ورزشکاران رژیم صهیونستی بود.

کوروش علیانی، مهمان این بخش با اشاره به این که باید مقابله با رژیم صهیونستی با اقتدار باشد، افزود: گاهی اوقات ما در بیان اقتدارگونه مخالفت خود با رژیم اسرائیل، ضعف داریم و در مسابقات ورزشی با آوردن بهانه از تقابل با آنان کناره‌گیری میکنیم.

بخش انتهایی برنامه نیز با عنوان میز منطقه به موضوع توافق ایران و عربستان و مفاد توافقنامه پکن اختصاص داشت.

در این قسمت داریوش درویشی، کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سیاست گفت‌وگوی ایران در مسائل خارجی خود، گفت: درباره سیاست‌های ایران در قبال عربستان در چند روز اخیر شیطنت‌هایی از سوی برخی از افراد انجام شده است و این افراد مدعی شده‌اند که ایران از سیاست‌های خود عقب‌نشینی کرده است که این ادعا نادرست و بی‌پایه است.

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها