مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
نقش جهان

تضمین انسان‌محور و ایمن‌ بودن هوش مصنوعی؛ دغدغه دولت‌ها

برنامه «نقش جهان»؛ مرور و تحلیل رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عرصه بین‌المللی و با محوریت هوش مصنوعی، یکشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در میز بین‌الملل این هفته نقش جهان، به موضوع هوش مصنوعی پرداخته شد.

مهمان این برنامه رضا تقی‌پور، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حمکرانی داده‌ها بود.

او در ابتدا به تعریف هوش مصنوعی پرداخت و گفت: هوش مصنوعی، هوش ماشینی است که بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده ،عمل می‌کند.

وی افزود: هدف هوش مصنوعی مانند سایر تکنولوژی‌ها برای کمک به انسان و رفع مشکلات تولید شده است که البته مانند سایر تکنولوژی‌ها همراه خودش یک سری مخاطره و آسیب‌ها خواهد داشت.‌

تقی‌پور گفت: گروه 7 به ریاست ژاپن از جمله کشورهایی هستند که به دنبال استفاده امن از هوش مصنوعی هستند و برای همین منظور انجمن فرآیند هیروشیما تا اخر 2023 قرار است تشکیل شود تا ابعاد امنیت هوش مصنوعی در جهان را بررسی کنند.

او با اشاره به تاکید نخست‌وزیر ژاپن به عنوان ریاست فعلی گروه هفت بر تضمین انسان‌محور و ایمن‌بودن هوش مصنوعی مولد اذعان داشت: آنچه که در حال حاضر به دنبال آن هستند مدیریت همزمان مخاطرات و ظرفیت‌های هوش مصنوعی است.

این نماینده مجلس با اشاره به نقش فراکسیون هوش مصنوعی افزود: در این فراکسیون مرامنامه‌ای تهیه شده است که دارای چند محور است که از جمله آن‌ها می‌توان به فرهنگ‌سازی و دانش‌افزایی عمومی در این حوزه اشاره کرد.

بخش دیگر این برنامه، میز فلسطین اشغالی با موضوع حضور ورزشکاران ایرانی در رقابت‌های ورزشی مقابل ورزشکاران رژیم صهیونستی بود.

کوروش علیانی، مهمان این بخش با اشاره به این که باید مقابله با رژیم صهیونستی با اقتدار باشد، افزود: گاهی اوقات ما در بیان اقتدارگونه مخالفت خود با رژیم اسرائیل، ضعف داریم و در مسابقات ورزشی با آوردن بهانه از تقابل با آنان کناره‌گیری میکنیم.

بخش انتهایی برنامه نیز با عنوان میز منطقه به موضوع توافق ایران و عربستان و مفاد توافقنامه پکن اختصاص داشت.

در این قسمت داریوش درویشی، کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سیاست گفت‌وگوی ایران در مسائل خارجی خود، گفت: درباره سیاست‌های ایران در قبال عربستان در چند روز اخیر شیطنت‌هایی از سوی برخی از افراد انجام شده است و این افراد مدعی شده‌اند که ایران از سیاست‌های خود عقب‌نشینی کرده است که این ادعا نادرست و بی‌پایه است.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها