مشاهده خبر

پنج شنبه 23 آذر 1402

سوپرمارکت‌ها چند درصد سود می‌کنند؟

رئیس اتحادیه سوپر مارکتها و مواد پروتئینی تهران گفتحاشیه سود صنف را ۱۴ درصد اعلام کردند ولی مستنداتی داریم که براساس قیمتی که روی کالا درج شده، سود سوپر مارکت زیر ۱۰ درصد است که در کالاهای اساسی مثل صنعت لبنیات بین ۷ تا ۸ درصد و در روغن به ۳ درصد می‌رسد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران به این خبرها اشاره شد: تحویل بیش از ۲۰۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن در روستاها و شهرها، رونمایی از داروی جدید ترمیم ضایعات استخوانی در قشم، اختصاص ۱۰۸ قطعه زمین به متقاضیان طرح جوانی جمعیت در هندیجان، ایران ۱۰ ماهواره آماده پرتاب دارد، کارخانه قند قهستان بیرجند فعال شد، تک رقمی شدن نرخ بیکاری ۲۵ استان.

در بخش میز اقتصادی و سیاسی به موضوع مشکلات و مطالبات فروشندگان سوپرمارکت‌ها و با حضور داود فکوری، رئیس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی تهران پرداخته شد.

وی گفت: ساعت کاری این صنف از ۶ و ۷ صبح تا ۱۱ و ۱۲ شب است، و سختی‌های ساعتی داشت، اما از وقتی که دو شیفت شده، کار راحت‌تر شده است. شیفت صبح تا ساعت ۴ و شیفت بعد از ظهر از ساعت  ۴ تا ۱۲ شب است. حداقل حقوق یک کارگر ساده حقوق اداره کار است.

وی افزود: معمولا صندوقدار ها حقوق بالاتر میگیرند و اگر کارگر در بخش چیدمان و غیره و با سابقه خوب باشد، حقوق بالایی میگیرد. همچنبن قراردادها ۱تا۳ ماهه است و اکثرا بیمه دارند، البته کارگران اتباع شامل بیمه نمی‌شوند و اگر کارت اقامت نداشته باشند، کارشان غیرقانونی است.

فکوری ادامه داد: اگر کارگر برای ۱۰ ساعت کمتر از حقوق اداره کار دریافت کند، می‌تواند شکایت کند. کسانی که دو شیفت کار می‌کنند، بیشتر از ۱۲ میلیون تومان دریافت می‌کنند، تمامی وعده‌های غذایی کارگر با کارفرماست.

وی خاطرنشان کرد: طبق قانون ، تمامی کالاها قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف‌کننده دارد، ما موظفیم همان قیمت درج شده روی کالا را بفروشیم. به همین دلیل با توجه به گرانی روزافزون کالاها،  سرمایه ما سال به سال و ماه به ماه کاهش پیدا می‌کند و بعضی از سوپرمارکتهایی که نمی‌توانند، از جیب خود به سرمایه‌شان اضافه کنند، کم کم از دور حذف می‌شوند.

رئیس اتحادیه سوپر مارکتها و مواد پروتئینی تهران گفت: میانگین سود خالص، اگر طبق قانون بخواهیم بگوییم، حاشیه سود صنف را ۱۴ درصد اعلام کردند ولی قاعدتا مستنداتی داریم که براساس قیمتی که روی کالا درج شده است، سود سوپرمارکت زیر ۱۰ درصد است. در کالاهای اساسی مثل صنعت لبنیات بین ۷ تا ۸ درصد و در روغن ۳ درصد است، به صورت کلی حاشیه سود  کالاهای اساسی، کم است.

وی افزود: می شود گفت تخفیف‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای غیرواقعیست. همچنین گزارش‌های ضد و نقیضی درباره قیمت فروش کالا توسط کارخانه به سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ متفاوت است، اما به صورت کلی تخفیف‌های ویژه‌ای برای آنها در نظر می‌گیرند چون خرید عمده برای دفاتر مرکزی انجام می‌دهند.

در میز فرهنگ و هنر این برنامه به مستند سمیه کردستان و با حضور محمدعلی مردانی پرداخته شد.

وی گفت: زندگینامه شهید ناهید فاتحی کرجو پرفراز و نشیب بود، حدود ۴ ماه طول کشید تا ما درباره این شهید تحقیق کردیم. کار خیلی حساس بود و طراحی صحنه و سکانسی که شهید زنده به گور میشد و شکنجه ها همه گریم خاص داشت. این کار حدود ۳۰ روز زمان برد و سه چهار روز مانده به اتمام کار، نیروهای کموله ما را تهدید کردند و خواستن که کار را متوقف کنییم ولی ما آن را ادامه دادیم و پخش کردیم.

مردانی درباره نامگذاری این مستند گفت: شهادت و نوع شکنجه‌های شهید ناهید فاتحی شباهت زیادی به سرگذشت سمیه صدر اسلام داشت. این شهید با سپاه برای شناسایی افراد کموله بسیار همکاری می‌کرد و ارادت و عشق خاصی به انقلاب و امان خمینی (ره) داشت.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها