مشاهده خبر

یک شنبه 16 مهر 1402

بازی‌سازهای ایرانی چه می‌کنند؟

صنعت بازی‌سازی به دو پایه اساسی نیاز دارد، بازی‌ساز خلاق و هنرمند و دیگری سرمایه مادی کلان. ایران از نظر بازی‌ساز بسیار موفق است و سالانه تعداد زیادی از بازی‌سازهای ایرانی در شرکت‌های مختلف بین‌المللی مشغول کار می‌شوند. اما از نظر سرمایه مادی حتی در کشورهای توسعه یافته نیز این صنعت بسیار پرهزینه است.

1

برنامه 360 درجه با موضوع روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

بازی‌ها اینقدر مهم هستند که مبنایی برای تولید فیلم و سریال‌های مختلف به شمار می‌روند. تا قبل از انقلاب دو مدل کنسول در ایران وارد شد اما در سال 1364 کنسول آتاری وارد کشور شد و تا مدت‌ها کنسول بازی بچه‌ها به شمار می‌رفت. در دهه 70 میکرو وارد ایران شد. در همین دهه، اولین استودیوی بازی‌سازی ایرانی شکل گرفت و اولین بازی ایرانی به نام شکارچی تانک ساخته شد. شکارچی تانک یک بازی دو بعدی بود که در نقش یک رزمنده در دفاع مقدس بازی می‌شد و به واسطه این بازی، صنعت بازی سازی در ایران متولد شد.

اولین بازی سه بعدی ایرانی در سال 1384 ساخته شد. اولین بازی ایرانی سه بعدی با نام جستجوی ایران، پایان معصومیت تولید شد. بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سال 1387 بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تشکیل شد و کلیه امور بازی در کشور به این بنیاد محول شد.

اولویت‌بندی، ابعاد فرهنگی، سیاست تشویقی برای بخش‌های خصوصی و دولتی، استفاده از ظرفیت‌های داخلی از جمله ماموریت این بنیاد بود. یکی دیگر از کارهای این بنیاد، راه‌اندازی نظام ارزیابی و رتبه‌بندی بازی‌ها بود.

صنعت بازی‌سازی به دو پایه اساسی نیاز دارد، بازی‌ساز خلاق و هنرمند و دیگری سرمایه مادی کلان. ایران از نظر بازی‌ساز بسیار موفق است و سالانه تعداد زیادی از بازی‌سازهای ایرانی در شرکت‌های مختلف بین‌المللی مشغول کار می‌شوند. اما از نظر سرمایه مادی حتی در کشورهای توسعه یافته نیز این صنعت بسیار پرهزینه است.

در سال 1400 یک بازی اول شخص به نام فرمانده مقاومت، نبرد آمرلی تولید شد که از نظر کیفیت بسیار بالا بود و توانست نظر بسیاری از گیمرهای سخت‌گیر ایرانی را جلب کند. قصه فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده است و روایت آزادسازی شهر آمرلی است.

کسانی که این بازی را انجام می‌دهند، روایتی از واقعیت‌های حضور ایران در مقابله با داعش را خواهد فهمید و دیگر کسی نمی‌تواند بگوید چرا ایران در این درگیری‌ها شرکت کرده است.

نشریه‌های معتبر بین‌المللی در نقد این بازی تلاش‌های زیادی کردند و آن را دستگاهی برای پروپاگاندای ایران تلقی کردند.

در حال حاضر یکی از بهترین بازی‌های ایرانی از نظر بازیکن‌های حرفه‌ای داخل کشور، قیام مختار هست که توسط موسسه فرهنگی هنری منادیان ساخته شده است.

بازی‌های ایرانی مثل بقیه‌ بازی‌ها دارای نقاط ضعف هستند اما فاصله این نقاط ضعف آنقدر نیست که نتوان آن را مورد انتقاد جدی قرار داد زیرا با وجود بسیاری از مشکلات توانستند رضایت بسیاری از بازیکن‌ها را به دست آورد و قطعا نیازمند حمایت‌های جدی است.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها