مشاهده خبر

پنج شنبه 13 مهر 1402

اسلام هراسی و ایران هراسی در هالیوود

بخش زیادی از اطلاعات مردم دنیا مخصوصا نسل جوان دنیا و حتی کشورمان از حوادث مهم دنیا محصول روایت اول آمریکا است. یکی از اتفاقاتی که آمریکایی ها تلاش کردند از تکنیک روایت اول برای مردم روایت کنند، ایران بعد از انقلاب اسلامی بود.

0

برنامه 360 درجه با موضوع اسلام هراسی و ایران هراسی در هالیوود روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

روایت اول یکی از تکنیک های اصلی جنگ های رسانه ایست. هر کس برای بار اول یک روایت از یک اتفاق را بگوید برای مردم باور پذیرتر است حتی اگر روایت دوم و سوم دقیق تر و واقعی تر باشد باز هم نمی تواند روی ذهن مخاطب تاثیر بگذارد.

یکی از اتفاقات قرن بیستم فاجعه چرنوبیل بود که یک راکتور هسته ای نزدیک شمال اکراین امروزی منفجر می شود و 5 میلیون نفر در نصف اروپا به این مواد آلوده شدند.

تا قبل از سال 2019 مردم اطلاعات زیادی از این اتفاق نداشتند و کم تر کسی از آن اطلاع داشت اما بعد از آن اطلاعات دقیقی از مردم شنیده می شد این اطلاعات برگرفته از سریال 5 قسمتی چرنوبیل که در سال 2019 توسط شبکه (HOB) منتشر شد، بود. دو سال بعد روس ها یک فیلم تحت عنوان چرنوبیل پرتگاه ساختند اما چون روایت دوم به حساب می آمد تقریبا کسی از آن خبر ندارد.

بخش زیادی از اطلاعات مردم دنیا مخصوصا نسل جوان دنیا و حتی کشورمان از حوادث هم دنیا محصول همین روایت اول آمریکا است. یکی از اتفاقاتی که آمریکایی ها تلاش کردند از تکنیک روایت اول برای مردم روایت کنند، ایران بعد از انقلاب اسلامی بود.

شخصیت های شرور ایرانی و مسلمان در فیلم های هالیوودی یک ویژگی های مشترک داشتند، اولا به سختی می شود در این فیلم ها فرق بین ایرانی، عرب، افغانستانی را تشخیص داد چون همه به زبانی صحبت می کردند که ترکیبی از عربی و فارسی بود. مردم غرب آسیا در اکثر فیلم های هالیوودی، آدم های زشت و با سربند و عمامه و چفیه هستند. همینطور ریش در این شخصیت ها خیلی مهم است، هر چقدر ریش بلندتر شرارت و خباثت شخص بیشتر است.

فیلم بدون دخترم هرگز سال 1991 براساس کتابی به این نام نوشته بتی محمودی ساخته شد. بتی و خانواده اش در وسط جنگ ایران و عراق وارد ایران می شوند. نشانه های ضد ایرانی فیلم از همان لحظه ورود شخصیت ها به ایران شروع می شود. مردم ایران هم در این فیلم همه بی فرهگ، متعصب و پرخاشگر هستند و تمام این ویژگی های منفی به دلیل دین و مذهبشان است.

فیلم سبتامبرهای شیراز در سال 2019 براساس کتابی به همین نام نوشته دالیا سافر ساخته شده است. نویسنده ادعا می کند که این داستان واقعی و براساس اتفاقاتی که برای پدرش افتاده، نوشته شده است. داستان فیلم درباره یک یهودی پولدار است که توسط نیروهای سپاه بی علت دستگیر می شود و تمام فیلم درباره شنکجه این شخص است تا زمانی که کل داراییش را برای آزاد شدنش می دهد. تمام فحوای این فیلم این است که یهودی مظلوم توسط مسلمان ظالم گرفتار شده است.

در هالیوود فیلم های اکشن، جاسوسی و علمی تخیلی هستند که شخصیت های منفی آن ایرانی ها و عرب ها و افغانستانی هستند که می خواهند دیگران مخصوصا آمریکایی ها را ترور کنند.

پلیس آهنی محصول سال 2010 یکی از این فیلم ها است. این فیلم سکانسی دارد که تهران را در سال 2028 نشان میدهد که تهران را در این آینده آمریکایی ها تسخیر کرده اند و کنترل و نظم شهر را به یک سری رباط جنگی داده‌اند.

آخرین اخبار

او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها