مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402

اختلال دو قطبی و رابطه آن با غلبه غریزه بر فطرت

یک پزشک و محقق طب سنتی گفت: روانپزشک‌ها می‌گویند فرد دچار دو قطبی است در واقع همان تقابل غریزه با فطرت است که در وجود همه ما وجود دارد ولی آن شخص در این مساله دچار بحران شده است.

1

برنامه انارستان با موضوع شفابخش بودن قرآن کریم و با حضور رضا منتظر، پزشک و محقق طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی درباره تاثیر آرامش روان بر سلامت جسم گفت: تاثیر روان روی جسم را پزشکی امروز و روانشناسی هم تایید کرده است برخی بیماری هایی وجود دارد تحت عنوان سایکوسماتیک یا بیماری های روان تحریک، که حالات روحی روی جسم تاثیر دارد. علم پزشکی امروز اشکالی که در این مقوله دارد که آن را محدود کرده است مثلا این بیماری ها را محدود به فشارهای عصبی یا استرس کرده است این در حالیست که از دیدگاه تعالیم قرآنی، دامنه تاثیرات روانی روی جسم فقط استرس نیست و خیلی وسیع تر است.

منتظر در ادامه گفت: در داستان حضرت یعقوب در قرآن کریم مشاهده می کنیم که غم دوری حضرت یوسف باعث نابینایی حضت یعقوب می شود، یک غمی را فرو میخورد و به تبع آن دچار نابینایی می شود. بنابراین شاهد تاثیر روان را بر روی بینایی می بینیم.

همچنین در حکمت 143 نهج البلاغه حضرت امام علی علیه السلام می فرمایند که اندوهباری نیمی از پیری است. این حکمت نشان دهنده تاثیر مستقیم حالات روحی بر جسم است.

بنابراین آنچه که در بدن اتفاق می افتد یا ناشی از خروج موادی در بدن است یا از ذهن ناشی می شود . مولوی در بیتی این مضمون را دارد که رشد انسان از خیالاتش است اگر خیالاتش زیبا باشد.  لذا وقتی به ادبیات، قرآن، احادیث و حکمت ها نگاه میکنیم و همه را کنار هم قرار می دهیم مشاهده می کنیم که به صورت وسیعی درباره این مساله صحبت شده است.

این پزشک همچنین درباره تاثیر تقوا بر جسم گفت: تقوا یک معنای خاص دارد و یک معنای عام که به معنای خود مراقبتی یا خود نگهداری است که این موضوع را در تمام شئونات زندگی شخص باید رعایت کند. یعنی در غذاخوردن، در نشست و برخاست، در نگاه کردن، در حرف زدن و .... خود مراقبتی داشته باشد. تقوا باعث سلامت جسم و بی تقوایی باعث بیماری می شود.

در قرآن کریم اصول و مبانی که برای حفظ سلامت بدن است سرفصل هایش وجود دارد و شخص می تواند آن را به خوبی مشاهده کند. موارد جسمی را هر کس می تواند انجام دهد و نتیجه آن را ببیند اما مواردی که برای آرامش روان است؛ مختص اهل تقوا است و کمی خاص تر می شود. بنابراین شرط بهره مندی از سلامت جسمی؛ برخورداری از تقواست.

این محقق طب سنتی افزود: بیماری میتواند در عین حال که علل مادی شناخته شده داشته باشد می تواند علل سطح بالاتر روحی و روانی هم داشته باشد و این ها در طول هم هستند نه در عرض هم و باهم رقابتی ندارند.

در آیه 20 سوره رعد «... أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ » خداوند می فرماید که یاد خدا قلب ها را آرام می کند، این قلب میتواند قلب مادی هم باشد، افرادی که آرامش دارند قلب داخل قفسه سینه شان سکته نمی کند چرا که قلبشان اطمینان دارد . چون کسی که در حادثه کوچک خودش را می بازد و سکته می کند معلوم می شود که در همان لحظه یاد و ذکر خدا در قلبش نبوده است.

وی درباره وجود رابطه در تقابل فطرت و غریزه و سلامت جسم و روح گفت: در انسان دو جریان اصلی وجود دارد.  طبق آیه 30 سوره رم «... فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا...» یکی از جریان ها، فطرتی است که خدا انسان ها را بر اساس آن خلق کرد. جریان دوم براساس آیه 53 سوره یوسف «.... إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ...»  نفس اماره است که انسان را به بدی ها دعوت میکند. غریزه با فطرت همیشه تقابل دارد.

روانپزشک ها می گویند مثلا فرد دچار دو قطبی است در واقع همان تقابل است که در وجود همه ما وجود دارد؛ ولی آن شخص در این مساله دچار بحران شده است. بنابراین تقوا فطرت را تقویت می کند و همه دستوراتی که در زمینه تقوا وجود دارد، هدفش تقویت آن نیرویی است که حاکم بدن یعنی فطرت است و انسان وارونه غرایز بر او حاکم می شود و انسان سالم کسی است که فطرت بر او حاکم شده است. حتی از بیماری ها جسمی در امان می ماند. خیلی از امراض روانی ناشی از حاکمیت غریزه است .

وی در پایان درباره چگونگی غلبه غرایز بر فطرت گفت: گام اول انس با قرآن کریم ، گام دوم ذکر خدا به مفهوم عمیق، حضور خدا را در تمام مراحل زندگی و همه جا درک کنیم، گام سوم توکل، امور را به خداوند واگذار کردن و گام چهارم مخالفت با هوای نفس، ایستادن در جلوی امیال غریزی سودجایانه است.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها