مشاهده خبر

جمعه 20 مرداد 1402

ماده 46 قانون مطبوعات و مشکل بیمه خبرنگاران

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ماده 46 قانون مطبوعات و ماده 31 اجرایی آن قانون می‌گوید اگر رسانه‌ای نیروی خود را بیمه نکرد از همه حمایت مادی و معنوی وزارت ارشاد محروم خواهد بود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به خبرهای امیدبخش و مثبت 24 ساعت گذشته در ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: تعویض گذرنامه اربعین بدون نیاز به مراجعه حضوری، اتصال بیش از هزار خانوار روستایی کردستان به شبکه ملی اطلاعات، تولید نشاء با تجهیزات ایرانی توسط یک شرکت دانش بنیان.

بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع رونمایی از کتاب سرباز قاسم سلیمانی که به زندگی سردار سلیمانی پرداخته شده است که با حضور علیرضا رستمی، مدیر پروژه‌های انتشارات خط مقدم به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: کتاب سرباز قاسم سلیمانی از جمله کاملترین کتاب‌هایی است که درباره زندگی این شهید پرداخته شده است و از بدو تولد تا شهادت ایشان را به صورت دقیق توضیح داده است. یکی از وجوه تمایز این کتاب آن است که مصطفی رحیمی، نویسنده کتاب یکی از دقیق‌ترین نویسنده‌هایی است که این کتاب را تالیف کرده است و شش ماه را صرف شنیدن و خواندن همه منابع پیرامون این شهید بزرگوار کرده است.

بخش بعدی این برنامه به موضوع رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی و با حضور ایمان شمسایی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: ما تقریبا حدود 13 هزار و پانصد رسانه در کشور داریم و این تقریبی بودن به دلیل این است که مجوزهای جدید هر هفته به رسانه‌ها اعطا می‌شود و یا برخی به دلیل مشکلاتی که از سوی قانون دارند، مجوزهای آنان لغو می‌شود.

شمسایی گفت: در سامانه جامع رسانه‌های کشور، بخشی ایجاد شده است که حدود 8 هزار خبرنگار در این سامانه عضو هستند اما لزوما این امار دقیق نیست. دریافتی خبرنگاران در بهترین حالت ممکن، حداقل حقوق وزارت کار است که بسیار اندک است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر ماده 46 قانون مطبوعات و ماده 31 اجرایی آن قانون می‌گوید اگر رسانه‌ای نیرو خود را بیمه نکرد از کلیه حمایت مادی و معنوی وزارت ارشاد محروم خواهد بود.

وی افزود: قراردادهای سه ماهه و شش ماهه متاسفانه یکی از مشکلات همه اصناف است و تنها مربوط به خبرنگاران نمی‌شود. صنف خبرنگاران و رسانه در کشور از یک سازمان نظام حرفه‌ای ندارد. همه اصناف دارای مرجعی هستند اما در حوزه خبرنگاری این گونه نیست و این موضوع برای حمایت از خبرنگاران اصلا وجود ندارد و دفاعی از انان صورت نمی‌گیرد.

شمسایی گفت: در حوزه تعدیل نیروی انسانی خبرنگار و دستمزدها قوانینی داریم مانند ماده 20 که بر اساس قانون می‌توانیم به صورت‌های مالی ورود پیدا کنیم و بتوانیم تا جایی که ممکن است حمایت می‌کنیم.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها