مشاهده خبر

سه شنبه 17 مرداد 1402

خبرنگاران؛ طعمه‌های چرب برای سرویس‌های جاسوسی

یک کارشناس مسائل سیاسی و رسانه در برنامه نقش جهان شبکه افق گفت: خیلی از محدودیت‌هایی که یک فرد عادی دارد، یک خبرنگار ندارد. به همین دلیل خبرنگاران به شدت مورد طمع سرویس‌های جاسوسی قرار می‌گیرند.

0

برنامه نقش جهان با بررسی آخرین تحولات سیاسی در منطقه و جهان روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد. در بخش میز بین الملل به موضوع جاسوسی در پوشش خبرنگار جاسوس ها و با حضور علیرضا داوودی، کارشناس مسائل سیاسی و رسانه برنامه پرداخته شد.

وی در این باره گفت: یکی از مهمترین بخش های دارای ارزش افزوده در عالم جاسوسی کسانی هستند که سه خاصیت دارند، خاصیت اول سطوح دسترسی که مدام در حال افزایش است ، قابلیت توسیع و تبدیل داشه باشد و سطح اطلاعات متنوع باشد. خاصیت سوم قابلیت انتقال داشته باشد فرد بر اثر فعالیتش بتواند سوژه را تبدیل کند.

داوودی ادامه داد: یکی از شوؤنی که این سه خاصیت را دارد کسانی هستند که در حوزه رسانه ای قابلیت تردد دارند، مثل خبرنگارن. خبرنگاران این سه قابلیت را دارند، قابلیت تردید و نزدیکی به سوژه و تبدیل شدن بدون محدودیت، قابلیت تبدیل شدن به لیدرشیپ ها در حوزه تخصص خودشان و نوع فعالیتی که دارند توجیه ارتباطاتی و رسانه ای دارد و در آخر قابلیت ارتباط برون مرزی امن دارند.

بر همین اساس ساحت خبرنگاران بسیار رو و فاش و قابل رویت است.  هر نوع اقدامی که انجام می دهند چون توجیه رسانه ای و عملیات میدانی علی الخصوص در قالب حرفه ای و شغلی دارد بنابراین مورد حساسیت اولیه قرار نمیگیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی و رسانه خاطر نشان کرد: خیلی از محدودیت هایی که یک جاسوس عادی دارد، یک خبرنگار ندارد. به همین دلیل خبرنگاران به شدت مورد طمع سرویس های جاسوسی قرار می گیرند. این خبرنگار جاسوس ها  در سه قالب عرضه می شوند، قالب وارداتی مثل جیسون رضایییان. بخش دوم کسانی که در داخل ایران هستند و در همین ساحت کار می کنند و از کشور تا بحال خارج نشده اند، بخش یا قالب سوم آن هایی که در داخل هستند، مدت زمان محدود دارند و پروژه را عملیاتی می کنند و سپس به خارج از ایران میروند و خودشان به عنوان یک نماینده و یا مصداق افرادی که در این زمینه کار کردهاند، آنجا ایفای نقش میکنند.

وی درباره جایگاه خبرنگار در برنامه اطلاعاتی و جاسوسی گفت: اغلب و معمولا خبرنگار جایگاهی در این برنامه ندارد و بستگی به آن فرد دارد. فرد زمانی مهم میشود که بتواند تبدیل سوژه و گزاره را انجام بدهد. یا اینکه بتواند قدرت تخریب را خیلی ملموس و به نحوی انجام بدهد که در داخل یک عمل شگرف و در خارج امتداد آن اتفاق را حاصل کند.

بخش بعدی برنامه به میز فلسطین اختصاص داشت و مهمان این بخش از برنامه سهیل کثیری نژاد، کارشناس مسائل فلسطین با موضوع فساد در رژیم صهیونیستی (فساد سیاسی)  بود.

وی درباره فساد سیاسی در رژیم اسرائیل امر عارضی یا ذاتی است، گفت: فساد سیاسی در تمام ابعاد وجود دارد وقتی از همه زوایا نگاه می کنیم رگه های فساد را خیلی واضح در تمام دستگاه ها مشاهده می کنیم. واکنش مردم اسرائیل عمدتا ناشی از این است که از قبل می دانستند این فساد وجود داشته ولی خب اشخاصی که در حال حاضر در راس قرار گرفته اند عملا ابایی از علنی شدن فسادشان ندارند و به کل ،قواعد بازی را با توجه به منافعشان تغییر می دهند. این افراد ابایی ندارند که ساختار و قواعد را به شکلی بچینند که بتوانند به راحتی به فساد سیاسی خودشان ادامه دهند. در واقع این همان مساله ایست تحملش برای جریان های مخالف جریان حاکم سخت شده است. البته که این مخالفت به این معنا نیست که کسانی که در این ائتلاف نیستند، پاکدست هستند و هیچ فسادی ندارند.

وی درباره مهمترین شاخص پرونده های فساد گفت: روسای ائتلاف هر کدام گلی هستند و یک بویی دارند. بن گرین به تنهایی 100 پرونده فساد درامور مختلف داشته از تخلفات در حوزه املاک و مستغلات گرفته تا سابقه درگیری و ضرب و شتم پلیس و حتی حبس به عنوان تروریست. پرونده های نتانیاهو جزو پرونده های سنگین است و چهار پرونده اصلی دارد و سال هاست که به طول انجامیده است.

این کارشناس درباره وضعیت رسانه در اسرائیل گفت: در اسرائیل رسانه ها در اختیار چهار پنج کانون اقتصادی است. شرکت نفتی در حوزه سوخت، شرکت بیمه دو بانک دارد و پنج رسانه دارد. تقریبا رسانه های دولتی کاملا ضعیف و کارکردشان محدود است. 200 شبکه تلوزیونی در اسرائیل وجود دارد و متعلق به این جریان ها هستند و به نوعی قدرت پشت پرده این جریان ها هستند.

در فضای سیاسی اسرائیل احزاب برای پیشبرد منافع ملی و منافع حاکمیت اقدام نمی کنند بلکه برای پیشبرد اهداف خودشان هستند. برای مثال احزاب خریدن، احزاب خریدی هیچ نگرانی در مقابل منافع ملی اسرائیل به خطر بیافتد ندارند اما منافع جریان خودشان به هیچ وجه نباید به خطر بیافتد.

در بخش میز منطقه به موضوع وضعیت شیعیان پاکستان با حضو اینترنتی سید حسن رضا نقوی، کارشناس حوزه پاکستان پرداخته شد.

وی درباره آمار تعداد شیعیان پاکستان گفت: متاسفانه ما آمار رسمی و دولتی دقیق از شیعیان پاکستان نداریم. اماری که وجد دارد به صورت میدانی است. جمعیت پاکستان حدود 250 میلیون نفر است که از این تعداد حدود 50 میلیون شیعه هستند.

نقوی درباره جایگاه تاثیر و نفوذ شیعیان در دستگاه سیاسی دولت پاکستان گفت: محمدعلی جناب، همان اوایل تشکیل پاکستان، اعلام کرد که من شیعه هستم. و ما شاهد هجرت بزرگ از هند به سمت پاکستان شدیم. در این هجرت بیشتر اشخاص شیعه بودند و در شهر کراچی مستقر شدند. وی پس از تاسیس حکومت، شیعیان را در دولت  در پست های خوبی قرار داد و خیلی نفوذ داشتند و حتی در ارتش بودند.

به مرور زمان دشمن متوجه نفوذ شیعیان در دستگاه های مهم حکومتی شد و به همین دلیل در زمان ضیاء الحق، یک نهضت منظم علیه شیعیان پاکستان به بهانه اسلامی سازی ارتش درست کردند. گروه تکفیری را در زمان ضیاءالحق تاسیس کردند و این گروه افراد مهم شیعه را ترور کردند.

این کارشناس حوزه پاکستان درباره وضعیت شیعیان و برگزاری مراسم مذهبی در پاکستان گفت: باتوجه به اینکه دادگاه رسما اعلام کرده است که شیعیان می توانند مراسم عزاداری و سینه زنی را در مکان هایی مثل حسینیه برگزار کنند، اما شاهد آن هستیم که دولت مانع برگزاری این عزاداری ها می شود. تکفیری ها و وهابی ها که دست نشانده های عربستان هستند هر برنامه و مناسبت شیعی را با یک مناسبت همزمان می کنند تا باعث بوجود آمدن اختلاف بیشتر میان اهل سنت و شیعیان شوند. مثلا اول محرم روز فوت عمر قلمداد می کنند.

آخرین اخبار

اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها