مشاهده خبر

یک شنبه 15 مرداد 1402

ژانر جاسوسی بهترین نمایش از حس وطن‌پرستی!

اگرچه ساخت فیلم‌های جاسوسی هزینه‌های زیادی دارد و با مشکلات جدی مواجه است اما هیچ فیلمی به اندازه فیلم‌های جاسوسی نمی‌تواند حس وطن پرستی و دفاع از وطن را ایفا کند.

0

برنامه 360 درجه با موضوع سینمای جاسوسی روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

انسان به دلیل علاقه‌ای که به کشف راز و رمزها دارد همواره به دنبال کشف چیز‌های ناشناخته بوده است و همین علاقه او باعث شد تا در قصه‌گویی و بیان امور رازآلود گام بردارد و این قصه‌گویی وارد دنیای سینما و ژانر جاسوسی در سینما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای سینمایی شناخته می‌شود. فیلم‌های جاسوسی در هر رده سنی، مخاطب‌های خود را دارند و تقریبا می‌توان گفت که همه مخاطبان در هر رده سنی دست رد به سینه این فیلم‌ها نمی‌زند.

تاریخچه فیلم‌های جاسوسی هالیوود به جنگ جهانی اول باز می‌گردد. یکی از قدیمی‌ترین فیلم‌های این دهه یک فیلم کوتاه هفت دقیقه‌ای است به اسم خطر جاسوسی آلمان بود که در سال 1914 ساخته است. قصه فیلم نیز در درباره خنثی کردن توطئه و جاسوسی المانی‌ها در لندن بود.

در سینمای جاسوسی دو مجموعه فیلم خیلی معروف وجود دارد که اگر با آن آشنا شویم، تقریبا با کل ریزه‌کاری ویژگی‌های سینمای جاسوسی آشنا خواهیم شد. مجموعه اول، مجموعه فیلم‌های جیمز باند است که برای اولین بار در سال 1962 اکران شد و تا کنون 25 فیلم از این مجموعه اکران شده و تقریبا 19 میلیارد دولار فروش داشته است. مجموعه دوم، مجموعه فیلم‌های ماموریت غیر ممکن است که برای اولین بار در سال 1996 اکران شده است.

اولین عامل جذابیت نقش جیمزباند به خالق شخصیت این فیلم یعنی ایلیان فیلیمینگ باز می‌گردد. وی در یک خانواده ثروتمند انگلیسی بود که بعد از جنگ جهانی دوم در سازمان اطلاعات نیروی دریایی بریتانیا استخدام شد و در پست‌های حساسی اطلاعاتی خدمت کرد. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم، وی نیز از این سازمان بیرون آمد و کتابی با عنوان کازینو رویال و اولین بار مامور 007 (جیمز باند) در این کتاب آمده است.

یکی از تفاوت‌های اساسی مجموعه فیلم‌های جیمیز باند با ماموریت غیر ممکن در این است که در نقش اول فیلم‌های جیمز باند، فردی مشروب خوار و بدون چارچوب است که در هر قسمت با یک نفر ارتباط دارد و دشمن در این فیلم‌ها، چینی‌ها، عرب‌ها، مسلمان‌ها و ... این در حالی است که در فیلم‌های ماموریت غیر ممکن، نقش اول فردی سالم و چهارچوب مداری است و دشمن در این فیلم‌ها از درون خود امریکا است.

اگرچه ساخت فیلم‌های جاسوسی هزینه‌های زیادی دارد و با مشکلات جدی مواجه است اما هیچ فیلمی به اندازه فیلم‌های جاسوسی نمی‌تواند حس وطن پرستی و دفاع از وطن را ایفا کند.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها