مشاهده خبر

چهار شنبه 31 خرداد 1402

سلبریتی‌های اجاره‌ای و جریان‌سازی اجتماعی

فعال فرهنگی و منتقد سینما گفت: شبکه‌ای از سلبریتی‌ها وجود دارند که بنا به اقتضائات و زمان اقداماتی را رقم می‌زنند.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول به خبرهای جعلی منتشر شده از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد. از جمله این خبرها می‌توان به تغییر نشست خبری وزیر خارجه ایران و عربستان به دلیل وجود عکس حاج قاسم سلیمانی در اتاق نشست، افزایش مراجعه به اورژانس به دلیل مسمومیت‌های دارویی، افزایش 150 درصدی کنسروهای ماهی و... اشاره کرد.

در بخش شبهات این برنامه به موضوع سلبریتیسم پرداخته شد. مهمان این برنامه علی اکبر عبدالعلی زاده، فعال فرهنگی و منتقد سینما  بود.

 وی در خصوص پدیده حضور شخصیت‌های شناخته شده سینما و تلوزیون در فضای مجازی و نسبت تاثیر آنان در خصوص اتفاقاات اخیر گفت: شبکه‌ای از سلبریتی‌ها وجود دارند که بنا به اقتضائات و زمان اقداماتی را رقم می‌زنند.

این منتقد سینما افزود: شبکه موجود گاهی برای افرادی را به سلبریتی تبدیل می‌کنند تا در وقت مقتضی از آنان استفاده کنند و از آن بالاتر سلبریتی‌های موجود را نیز در اختیار می‌گیرند و به هر نحوی که خواستند از آنان استفاده می‌کنند.

عبدالعلی زاده خاطرنشان کرد: سبک زندگی غربی مبتنی بر حضور سلبریتی‌ها در فضاهای مجازی و تاثیر بر جامعه است. درغرب چنین ساختاری از پیش طراحی شده تا در وقت نیاز، بتواند از حضور سلبریتی‌ها و ایجاد جنبش‌های دلخواه نهایت استفاده را ببرد و ما به دلیل اینکه با چنین ساختاری آشنا نیستیم، در زمان عمل، نمی‌توانیم واکنش مناسب نشان دهیم. نه تنها واکنش مناسبی نمی‌توانیم در مقابل چنین جریانی از خود نشان دهیم بلکه کنش‌گری لازم را نیز در اختیار نداریم و در این موضوع ضعیف هستیم.

 

آخرین اخبار

«گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها