مشاهده خبر

چهار شنبه 31 خرداد 1402

سلبریتی‌های اجاره‌ای و جریان‌سازی اجتماعی

فعال فرهنگی و منتقد سینما گفت: شبکه‌ای از سلبریتی‌ها وجود دارند که بنا به اقتضائات و زمان اقداماتی را رقم می‌زنند.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول به خبرهای جعلی منتشر شده از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد. از جمله این خبرها می‌توان به تغییر نشست خبری وزیر خارجه ایران و عربستان به دلیل وجود عکس حاج قاسم سلیمانی در اتاق نشست، افزایش مراجعه به اورژانس به دلیل مسمومیت‌های دارویی، افزایش 150 درصدی کنسروهای ماهی و... اشاره کرد.

در بخش شبهات این برنامه به موضوع سلبریتیسم پرداخته شد. مهمان این برنامه علی اکبر عبدالعلی زاده، فعال فرهنگی و منتقد سینما  بود.

 وی در خصوص پدیده حضور شخصیت‌های شناخته شده سینما و تلوزیون در فضای مجازی و نسبت تاثیر آنان در خصوص اتفاقاات اخیر گفت: شبکه‌ای از سلبریتی‌ها وجود دارند که بنا به اقتضائات و زمان اقداماتی را رقم می‌زنند.

این منتقد سینما افزود: شبکه موجود گاهی برای افرادی را به سلبریتی تبدیل می‌کنند تا در وقت مقتضی از آنان استفاده کنند و از آن بالاتر سلبریتی‌های موجود را نیز در اختیار می‌گیرند و به هر نحوی که خواستند از آنان استفاده می‌کنند.

عبدالعلی زاده خاطرنشان کرد: سبک زندگی غربی مبتنی بر حضور سلبریتی‌ها در فضاهای مجازی و تاثیر بر جامعه است. درغرب چنین ساختاری از پیش طراحی شده تا در وقت نیاز، بتواند از حضور سلبریتی‌ها و ایجاد جنبش‌های دلخواه نهایت استفاده را ببرد و ما به دلیل اینکه با چنین ساختاری آشنا نیستیم، در زمان عمل، نمی‌توانیم واکنش مناسب نشان دهیم. نه تنها واکنش مناسبی نمی‌توانیم در مقابل چنین جریانی از خود نشان دهیم بلکه کنش‌گری لازم را نیز در اختیار نداریم و در این موضوع ضعیف هستیم.

 

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها