مشاهده خبر

دو شنبه 29 خرداد 1402

غرب در سوریه به دنبال چیست؟

ضیاء ترک ایلماز، کارشناس مسائل غرب آسیا مهمان برنامه نقش جهان یکشنبه شب این هفته بود و درباره موضوع سوریه و آخرین تحولات موجود در این کشور روی آنتن شبکه افق رفت.

0

 

 

در بخش میز منطقه به موضوع سوریه و آخرین تحولات موجود در این کشور پرداخته شد. مهمان این بخش از برنامه، ضیاء ترک ایلماز، کارشناس مسائل غرب آسیا بود. وی گفت: در حال حاضر می‌توان گفت، حدود یک‌سوم از خاک سوریه در اشغال بیگانگان، یک چهارم آن در دست ترک‌های تحت حمایت آمریکا، قسمتی از خاک سوریه در نوار مرزی سوریه و ترکیه تحت اشغال نیروهای تحت حمایت ترکیه و در شمال غرب سوریه نیز تحت اشغال گروه‌های تروریستی داخلی و در جنوب سوریه و در مرز اردن، پایگاه‌های نظامی امریکا حضور دارد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: وقتی که جریان بیداری اسلامی شرع شد، کشورهای غربی به دنبال اهداف بزرگی بودند. یکی از هدف‌هایی که به دنبل آن بودند، تشکیل خاورمیانه بزرگ با تقسیم کشورها به کشورهای مختلف تحت تصرف آمریکا و کشورهای اروپایی بودند. یکی از کشورهایی که در این بیداری اسلامی به لحاظ استراتژیک با سایر کشورهای منطقه تفاوت جدی داشت، سوریه بود. یکی از اهدافی که در سوریه دنبال می‌شد، تجزیه این کشور با هدف تضعیف آن در مقابل رژِیم صهیونیستی بود که در این طرح شکست خورد.

ایلماز گفت: یکی از اهداف اصلی که در سوریه دنبال می‌شود، تضعیف اقتصادی مردم و غارت اموال آنان به خصوص نفت این کشور است. آنان به دنبال این هستند تا با گرفتن نفت این کشور و پرداخت آن به نیروهای زیر سلطه خود، مانع از بازسازی این کشور با پول خودشان شود.

در بخش میز بین‌الملل به جریان سفرهای رئیس جمهور به کشورهای مختلف اشاره داشت. مهمان این بخش از برنامه  غلامحسن یوسفی، کارشناس مسائل آمریکا لاتین بود. این کارشناس مسائل امریکای لاتین با بیان اینکه برخی از مردم گمان می‌کنند که کشورهای موجود در امریکای لاتین همگی فقیر هستند و ارتباط با آنان، منفعت مادی برای ایران ندارد، گفت: دو کشور در امریکای لاتین یعنی هایتی و بولیوی هستند که به عنوان کشورهای ضعیف شناخته می‌شوند.

وی افزود: تعبیر صحیح‌تر آن است که این کشورها مستضعف هستند نه فقیر و معنای این حرف آن است که این کشورها علی رغم داشتن منابع مالی اما از سوی کشورهای استکباری، عقب نگه داشته شده‌اند.

یوسفی گفت: سیاست دولت موجود در ایران شامل سه حلقه است. حلقه اول، همسایگان، حلقه دوم، کشورهای دوست و همسو و حلقه سوم سایر کشورها است. بنابراین در حلقه دوم، دولت باید به سمت کشورهایی که از نظر سیاسی با ایران همسو و دوست هستند نیز برود.

وی افزود: ما در سیاست‌ خود یک حوزه تهدید و یک حوزه فرصت داریم. حوزه تهدید ما کشوری مثل آمریکا است. هرگاه فشاری، تهدیدی، خطری برای کشور وجود داشت، از سوی این کشورها بود. در مقابل این تهدیدها، یک حوزه فرصت داریم که کشورهای آمریکای لاتین هستند. ما از این حوزه‌های فرصت باید در مقابل تهدیدهای امریکا استفاده کنیم.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها