مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
در برنامه عیار عنوان شد

نوید معاون وزیر کار برای فارغ‌التحصیلان بیکار

معاون وزیر کار در برنامه عیار شبکه افق از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته مشکل بیکاری فارغ التحصیلان با مشوق‌های اقتصادی حل نمی‌شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

1

محمود کریمی بیرانوند در ویژه برنامه عیار شبکه افق که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن رفت با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، دو دهم درصد کاهش یافته و کمترین میزان نرخ بیکاری به ثبت رسیده است اظهار کرد: در حال حاضر مرکز آمار نرخ بیکاری را 9 درصد اعلام کرده است.

وی افزود: نرخ بیکاری، یک متغیر کلان اقتصادی است و مربوط به اقدامات یک یا دو وزارتخانه هم نیست.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: دو سال پیاپی در دولت سیزدهم نرخ بیکاری کاهشی بوده ولی 9 درصد هم نرخ مطلوبی نیست البته هیچ وقت این نرخ به صفر نمی رسد اما نرخ مطلوب، 2 تا 3 درصد است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری زنان از 97 تاکنون از 19 به 16 درصد رسیده است؛ مرکز آمار، زنان خانه دار را جزو جمعیت غیر فعال حساب کرده و در محاسبه نرخ بیکاری جزو مبنا نیستند.

کریمی بیرانوند عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال 1402، روند کاهشی را حفظ کنیم، کاهشی بودن نرخ بیکاری در طول چند سال، اثرات خود را روی اقتصاد در میان مدت خواهد گذاشت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت شغل، وظیفه ای تک دستگاهی نیست و شاخص های مختلفی هم برای آن باید در نظر گرفت افزود: این شاخص‌ها شامل متغیرهای کلان و خرد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی تصریح کرد: قطعا متوسط درآمد کارگری، مناسب و مطلوب نیست و حتما باید افزایش یابد ولی اینکه از چه طریقی افزایش یابد محل تامل است؛ باید سیاست های آموزشی، فرهنگی و نیز اقتصادی تغییر کنند تا کیفیت شغل ارتقا پیدا کند.

کریمی بیرانوند با اشاره به اقدامات زیست بوم ملی اشتغال که مبنای کار دولت سیزدهم است گفت: فقط بیکاران مد نظر نیستند، بلکه افراد دارای شغل ناقص و ناپایدار، ناامید از یافتن شغل، افراد دارای اشتغال کم درآمد و اشتغال غیر رسمی هم در برنامه ریزی ها قرار گرفته اند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: دولت سیزدهم در حوزه مانع زدایی پیشتاز بوده به طوری که 95 درصد مجوزهای مشاغل خانگی که در دولت های سابق برای دریافت آنها 8 تا 10 ماه زمان نیاز بود، در حال حاضر به صورت آنی صادر می شوند و نیازی به بررسی کارشناس هم ندارند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم تاکنون 400 هزار مجوز به این ترتیب صادر شده و 70 درصد مجوزها در درگاه ملی مجوزها طی سه روز صادر می شوند.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه وزارت کار، نخ تسبیح اتصال سیاست های اشتغال در سطح کشور بوده و مطالبه‌گر و ناظر هم هست گفت: حلقه گمشده کاریابی در ایران، مچینگ یا جورسازی یعنی تطابق نیاز و متقاضیان کار است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: چند صد هزار متقاضی کار داریم و چند صد هزار شغل که اینها با هم تطابق ندارند. آموزش های دانشگاهی بعضا مطابق با نیاز بازار کار نیست بنابراین در دولت سیزدهم، راه اندازی کاریابی های تخصصی را در دستور کار قرار داده ایم، یعنی کاریابی متناسب با استعداد کارجو.

وی با بیان اینکه در میزهای خدمت استانی، 80 درصد مراجعات مربوط به جذب دولتی است در حالیکه جذب در دولت اصلا به وزارت کار مربوط نمی‌شود افزود: بسیاری از بیکاران، انگیزه لازم برای کاریابی را هم ندارند یا اینکه انتظار پشت میزنشینی دارند.

کریمی بیرانوند از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته حقیقت این است که با مشوق‌های اقتصادی، مشکل بیکاری فارغ التحصیلان حل نمی شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

وی تاکید کرد: تغییر نگرش بیکاران و کارفرماها، نیازمند یک تحول فرهنگی و اجتماعی است و مشوق های اقتصادی هر چقدر هم باشند این مشکل را حل نمی‌کنند.

آخرین اخبار

گیاهی که کلیه را تقویت و سنگ کلیه را دفع می‌کند هرمزگان الگوی وحدت میان شیعه و اهل سنت کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها