مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
در برنامه عیار عنوان شد

نوید معاون وزیر کار برای فارغ‌التحصیلان بیکار

معاون وزیر کار در برنامه عیار شبکه افق از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته مشکل بیکاری فارغ التحصیلان با مشوق‌های اقتصادی حل نمی‌شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

1

محمود کریمی بیرانوند در ویژه برنامه عیار شبکه افق که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن رفت با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، دو دهم درصد کاهش یافته و کمترین میزان نرخ بیکاری به ثبت رسیده است اظهار کرد: در حال حاضر مرکز آمار نرخ بیکاری را 9 درصد اعلام کرده است.

وی افزود: نرخ بیکاری، یک متغیر کلان اقتصادی است و مربوط به اقدامات یک یا دو وزارتخانه هم نیست.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: دو سال پیاپی در دولت سیزدهم نرخ بیکاری کاهشی بوده ولی 9 درصد هم نرخ مطلوبی نیست البته هیچ وقت این نرخ به صفر نمی رسد اما نرخ مطلوب، 2 تا 3 درصد است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری زنان از 97 تاکنون از 19 به 16 درصد رسیده است؛ مرکز آمار، زنان خانه دار را جزو جمعیت غیر فعال حساب کرده و در محاسبه نرخ بیکاری جزو مبنا نیستند.

کریمی بیرانوند عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال 1402، روند کاهشی را حفظ کنیم، کاهشی بودن نرخ بیکاری در طول چند سال، اثرات خود را روی اقتصاد در میان مدت خواهد گذاشت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت شغل، وظیفه ای تک دستگاهی نیست و شاخص های مختلفی هم برای آن باید در نظر گرفت افزود: این شاخص‌ها شامل متغیرهای کلان و خرد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی تصریح کرد: قطعا متوسط درآمد کارگری، مناسب و مطلوب نیست و حتما باید افزایش یابد ولی اینکه از چه طریقی افزایش یابد محل تامل است؛ باید سیاست های آموزشی، فرهنگی و نیز اقتصادی تغییر کنند تا کیفیت شغل ارتقا پیدا کند.

کریمی بیرانوند با اشاره به اقدامات زیست بوم ملی اشتغال که مبنای کار دولت سیزدهم است گفت: فقط بیکاران مد نظر نیستند، بلکه افراد دارای شغل ناقص و ناپایدار، ناامید از یافتن شغل، افراد دارای اشتغال کم درآمد و اشتغال غیر رسمی هم در برنامه ریزی ها قرار گرفته اند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: دولت سیزدهم در حوزه مانع زدایی پیشتاز بوده به طوری که 95 درصد مجوزهای مشاغل خانگی که در دولت های سابق برای دریافت آنها 8 تا 10 ماه زمان نیاز بود، در حال حاضر به صورت آنی صادر می شوند و نیازی به بررسی کارشناس هم ندارند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم تاکنون 400 هزار مجوز به این ترتیب صادر شده و 70 درصد مجوزها در درگاه ملی مجوزها طی سه روز صادر می شوند.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه وزارت کار، نخ تسبیح اتصال سیاست های اشتغال در سطح کشور بوده و مطالبه‌گر و ناظر هم هست گفت: حلقه گمشده کاریابی در ایران، مچینگ یا جورسازی یعنی تطابق نیاز و متقاضیان کار است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: چند صد هزار متقاضی کار داریم و چند صد هزار شغل که اینها با هم تطابق ندارند. آموزش های دانشگاهی بعضا مطابق با نیاز بازار کار نیست بنابراین در دولت سیزدهم، راه اندازی کاریابی های تخصصی را در دستور کار قرار داده ایم، یعنی کاریابی متناسب با استعداد کارجو.

وی با بیان اینکه در میزهای خدمت استانی، 80 درصد مراجعات مربوط به جذب دولتی است در حالیکه جذب در دولت اصلا به وزارت کار مربوط نمی‌شود افزود: بسیاری از بیکاران، انگیزه لازم برای کاریابی را هم ندارند یا اینکه انتظار پشت میزنشینی دارند.

کریمی بیرانوند از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته حقیقت این است که با مشوق‌های اقتصادی، مشکل بیکاری فارغ التحصیلان حل نمی شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

وی تاکید کرد: تغییر نگرش بیکاران و کارفرماها، نیازمند یک تحول فرهنگی و اجتماعی است و مشوق های اقتصادی هر چقدر هم باشند این مشکل را حل نمی‌کنند.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها