مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
360 درجه

رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای

برنامه «360 درجه»، شنبه این هفته با موضوع رویای آمریکایی در بازی از شبکه افق پخش شد.

2

داستان مهاجرت به آمریکا از اوایل قرن بیستم و در میان مردم اروپای شرقی رواج پیدا کرد؛ آمریکا جایی برای داشتن یک زندگی عالی و مجلل برای مهاجران ترسیم شد و سپس رویای زندگی در آمریکا در میان مردم کل جهان منتشر شد.

موضوع برنامه یکشنبه، درباره رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای بود و مجری برنامه سه بازی خیلی معروف را که این موضوع را به خوبی به تصویر کشیده‌اند معرفی و تحلیل کرد.

مجموعه بازی GTA، محصول شرکت راک استار است و در بعضی از نسخه‌هایش به صورت خیلی واضح اعتراض خود را نسبت به بر باد رفتن رویای آمریکایی نشان داده است. شخصیت اصلی بازی یک کهنه سرباز اروپای شرقی است که در واقع نماینده تمام مهاجران آمریکایی است که یکی مانند رومن پسر عمویش در باغ سبز به آنها نشان داده و وقتی وارد آن کشور می‌شوند، خبری از آن باغ گل و بلبل نمی‌بینند.

بازی مافیای 2 که در سال 2010 که توسط شرکت «2k» منتشر شده، یکی دیگر از بازیهاییست که رویای آمریکایی را به صورت دو قبضه نقد کرده است.

شخصیت اصلی این بازی یک سرباز ایتالیایی آمریکاییست که بعد از دو سال جنگ، مجروح و خسته به شهر پر از فساد و اختلاف طبقاتی بر میگردد و پس از تلاش بی وقفه برای تامین زندگی مجبور میشود به یک گروه مافیایی ملحق شود.

این بازی دو ویژگی خیلی مهم دارد، ویژگی اول آن اشاره تاریخی به ماجراهای واقعی است و بازیکن حس میکند در آمریکای بعد از جنگ جهانی دوم بازی میکند و ویژگی دوم این است که مخاطب را به طور کلی از رویای آمریکایی نا امید میکند.

بازی آخرین بازمانده از ما، که سازنده آن «نیل دراکمن»، یک مهاجر اسرائیلی به آمریکاست و در این محصول تلاش میکند همچنان چهره زیبای رویای آمریکایی متلاشی شده را حفظ کند و  به گفته وی  این بازی یک نامه عاشقانه به آمریکاست.

این بازی در سال 2013 منتشر شد و سال 2023 براساس سریالی که از آن ساخته شد، روی  زبانها افتاد.

داستان آخرین بازمانده از ما، قصه شیوع یک عفونت قارچی هست که بر اثر آن آدمها به زامبی تبدیل میشوند و قهرمان بازی ماموریت پیدا میکند که یک دختر 14 ساله را پیدا کند که بدنش نسبت به آن قارچ مقاوم است، سپس خون او را بگیرد و از آن یک واکسن تهیه کند.

آخرین اخبار

کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها