مشاهده خبر

چهار شنبه 8 آذر 1402
راستی‌آزمایی یک ادعا:

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟

ویدئویی از سخنان همسر شهید مصطفی احمدی روشن، که گفته همسرش با شکر و روغن موشک ساخته، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی واکنش‌برانگیز شده است، اما چنین ادعایی صحیح است؟

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، به نقل از ایرنا؛ در روزهای اخیر، «فاطمه بلوری کاشانی» همسر شهید مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت نطنز در برنامه «به افق فلسطین» که از شبکه افق پخش می‌شود، حضور یافته و در بیان نقش همسرش در فعالیت گروه‌های مقاومت، به ساخت موشک با شکر و روغن در خوابگاه دانشجویی اشاره کرده است. اما این که مگر می‌توان با شکر و روغن موشک ساخت، موضوعی است که در فضای مجازی بحث برانگیز شده است.

در این گزارش ابتدا سخنان بیان شده در تلویزیون را مرور کرده و سپس درباره دقت آن به بررسی می‌پردازیم.

او در گفتگویی تلویزیونی می‌گوید: «دغدغه ایشون کمک به حوزه مقاومت بود. قبل از اینکه وارد سایت هسته ای نطنز شوند، چون رشته شون مهندسی شیمی بود، وارد نیروی قدس شدند و در بخش دفاعیشان چند ماهی بودند. با توجه به علمی که داشتند و این که نیاز حوزه مقاومت این بود که از مواد ابتدایی و دم‌دست یک موشک ساخته شود، خیلی جالب بود که ایشون با کمک شکر، روغن و مواد دم‌دست یک موشک طراحی کردند که در خوابگاه‌شان امتحان کرده بودند و این را با دوستانشان ارتقا داده بودند و تبدیل به یک موشک شده بود. فیلمش هم هست که با دوستانشان در یک بیابان آن را تست می کنند. به خاطر این طرح، پژوهشگر برتر حوزه سلمان فارسی می شوند.»

مهمترین سوال مطرح شده بعد از این مصاحبه این بوده که: «مگر می‌توان با شکر و روغن موشک ساخت؟» برخی به کنایه تصاویری از تهیه کیک به شکل موشک را منتشر کردند و یکی از سلبریتی‌ها نیز توضیح همسر این شهید را شبیه دستور پخت حلوا دانست.

در ادامه، داده‌های دیگری که در این زمینه بیان شده را بررسی می‌کنیم.

مادرش می‌گوید: «آموزش سربازی‌ مصطفی در سپاه قدس بود. برای ادامه خدمت منتقلش کردند به صنایع دفاع. آن‌جا یک پروژه دست گرفته بود. همان زمان شوهر خواهرم گفت: یه قانونی هست که بچه‌های بلندقد و خیلی لاغر رو معاف می‌کنن. به مصطفی گفتم: بیا برو دنبالش؛ رفت. این قانون شامل حالش شد. با این حال آن پروژه وزارت دفاع را هم دنبال کرد. صنایع دفاع بابت بقیه خدمتی که آن‌جا کرد، به او حقوق داد. هم معافی‌اش را گرفت، هم با دوستانی آشنا شد که بعداً در کار به او کمک کردند و هم چیزی در آن‌جا ساخت که در جشنواره خوارزمی رتبه گرفت.»

به نظر می‌رسد این که شهید احمدی روشن بخشی از دوره کوتاه سربازی خود را در نیروی قدس سپاه گذرانده باشد، به واقعیت نزدیکتر است.

ساخت موشک با شکر و روغن

نکته دیگر، ساخت موشک با شکر و روغن و مواد دم دستی است. این ادعا برای اولین بار نیست که درباره شهید احمدی روشن مطرح می‌شود. قبلا هم یکی از دوستان وی، روایتی از ساخت موشک و سوخت آن در خوابگاه را این طوربیان کرده بود:

«یک روز آمده بود توی اتاق و گفت: پاشو بریم یه چیزی نشونت بدم. یک ماهی‌تابه برداشت و رفتیم توی حیاط خوابگاه. دست کرد توی جیبش و یک پاکت آورد بیرون. ماده خمیری‌مانند سفیدی را انداخت توی ماهی‌تابه. کبریت بهش زد و گفت: در رو! دویدیم پشت درخت‌ها. چند ثانیه بعد یک‌دفعه ماهی‌تابه گُر گرفت. مثل فشفشه این طرف و آن طرف می‌رفت. آتش که تمام شد، رفتیم سر وقت قابلمه. قدر یک کف دست سوراخ شده بود. مصطفی از اینترنت یک جور سوخت موشک را پیدا کرده بود؛ داشت درصد مواد را آزمایش می‌کرد.»

آن گونه که دوست شهید که در خوابگاه ناظر آزمایش مذکور بوده گفته، احمدی روشن فرمول سوخت موشک را از اینترنت پیدا کرده و آن را در حیاط خوابگاه آزمایش کرده است.

 اکنون نیز فیلم‌های متنوعی درباره ساخت راکت یا موشک کوچک با استفاده از شکر و نیترات پتاسیم (KNO۳) در اینترنت وجود دارد که با جستجوی راکت و شکر یافت شده و نشان می دهد چگونه با استفاده از نیترات پتاسیم که در کود وجود دارد، می توان انرژی شکر را آزاد کرد و از این طریق انفجاری را سامان داد.

چگونه موشک شکری بسازیم؟

احتمالا برخی گروه‌های غیردولتی نیز که امکانات نظامی زیادی ندارند، از همین روش برای ساخت راکت استفاده می‌کنند.

حماس چگونه با شکر راکد می‌سازد؟

البته در بررسی دستور این راکت‌ها به استفاده از روغن برنخوردیم و دیگر این که این موشک‌ها، موشک‌های چندان قوی و دوربرد نخواهند شد و نیازمند ارتقا هستند.

در خصوص انتخاب شهید احمدی روشن به عنوان پژوهشگر برتر در جشنواره سلمان فارسی نیز، طبق اعلام همایش بزرگداشت یادی از نام آوران (دوره ۱؛ ۱۳۹۱/۰۴/۲۶) احمدی روشن در سال ۱۳۸۳ با شرکت در جشنواره سلمان فارسی که مرکز تحقیقات سپاه هر سال برگزار می‌کرد، به دلیل پروژه‌ای که روی سوخت موشک کار کرده بود، رتبه آورد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

آخرین اخبار

او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها