مشاهده خبر

سه شنبه 7 آذر 1402

رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار

یک متخصص طب سنتی گفت: تحقیقات نشان داده است رایحه گیاه اسطوخودوس برای کاهش اضطراب و استرس موثر بوده همچنین مغز را گرم می‌کند و برای ترک سیگار موثر است.

0

برنامه انارستان با موضوع رایحه‌درمانی و با حضور پیمان خامه‌چی پزشک و متخصص طب سنتی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: در طب سنتی راه‌های درمانی متفاوتی مانند حجامت، فصد، داروهای گیاهی و... وجود دارد و رایحه‌درمانی یکی از این راه‌ها است.

خامه‌چی افزود: رایحه‌درمانی روی مغز و بیماری‌های مغزی و روان اثر مثبت‌تری دارد و همچنین روی بافت ریه و سایر ارگان‌های بدن موثر است.

این محقق طب سنتی گفت: رایحه‌درمانی تنها در کتب طب سنتی نیست و امروزه تحقیقات زیادی در این زمینه و تأثیر آن بر سلامت افراد منتشر شده است.

وی گفت: یکی از کاربردهای اصلی درمان اضطراب و افسردگی که از بیماری‌های شایع هستند، رایحه‌درمانی است.

خامه‌چی افزود: طبق آمار، شیوع افسردگی در شهرهای بزرگ ایران تا ۱۲ و در شهرهای کوچک بین ۸ تا ۱۰ درصد گزارش شده است و در دنیا نیز چنین وضعیت است.

این محقق طب سنتی گفت: رایحه‌درمانی برای انواع بی‌خوابی و سردردهای مختلف مانند میگرن بسیار موثر است.

وی گفت: در برخی از کشورهای جهان دهکده‌های سلامتی راه‌اندازی شده است که در آن رایحه‌درمانی یکی راه‌های درمانی به شمار می‌رود.

خامه‌چی افزود: نحوه استفاده از رایحه‌‌های درمانی موضوع بسیار مهمی است که متخصص باید تشخیص دهد که چه رایحه‌ای برای چه بیماری مفید است.

این متخصص طب سنتی گفت: کسانی که اگر بوهای تند مانند بوی ادویه آن‌ها را اذیت می‌کند و از آن خوششان نمی‌آید بافت مغزی گرم دارند و از مصرف این رایحه‌ها باید پرهیز کنند و کسانی که از بوهایی میل بیدمشک، گلاب خوششان می‌آید بافت مغزی سردتری دارند.

وی گفت: اگر مزاج گرم و گرم و خشک باشد، باید به سراغ روایح سرد بروند و اگر کسی که مزاج گرم و تر باشد، تمام روایح برای آنان  مفید است. کسی که سرد و تر باشد از روایح گرم استفاده شود و کسی که سرد و خشک باشد از روایح گرم و شیرین استفاده کنند.

خامه‌چی گفت: اگر کسی رایحه‌ای را نمی‌شناسد و بوی آن تند و زننده بود، مزاج گرم دارد اگر بویی استشمام نشد، مزاج سرد دارد و اگر یک بوی معتدل بود، مزاج متعادل دارد.

وی گفت: اسطوخودوس گیاهی است که تقلب در آن هست و باید از جایی خریداری کرد که درست باشد.

این متخصص طب سنتی گفت: تحقیقات نشان داده است که گیاه اسطوخودوس برای کاهش اضطراب و استرس موثر است. همچنین مغز را گرم می‌کند و برای ترک سیگار موثر است.

خامه‌چی گفت: اسانس یا عرق گیاه اسطوخودوس را در ظرف بخور یا در یک ظرفی ریخته و بخور آن را با تنفس عمیق از بینی داخل کنند.

وی گفت: گل محمدی یا رز دمشقی یکی از معروف‌ترین گل‌ها است که استشمام آن باعث کاهش افسردگی و استرس و اضطراب می‌‌شود و سردی مغز را می‌گیرد و اثرات آرامبخشی دارد. همچنین روی بی‌خوابی و سردردهای میگرنی موثر است.

این متخصص طب سنتی گفت: استفاده مکرر از گل محمدی می‌تواند باعث ایجاد خلط پشت حلق و عطسه، تهوع و استفراغ می‌شود.

خامه‌چی گفت: مهم است که بدانیم رایحه‌درمانی برای یک سری افراد موثر نیست. رایحه‌درمانی در خانم‌های باردار منجر به سقط می‌شود. البته یک رایحه ضد تهوع برای خانم‌های باردار وجود دارد، از انواع فرآورده‌های مرکبات مانند بالنگ، پرتقال، لیمو و نارنج استفاده کنند، اشکالی ندارد.

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها