مشاهده خبر

یک شنبه 28 آبان 1402

تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی

یک فعال رسانه‌ای گفت: سرنوشت فلسطین به منافع راهبردی بسیاری از کشورها گره خورده و نتیجه این نبرد منافع و امنیت کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

0

برنامه به افق فلسطین با پوشش آخرین تحولات در غزه روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه شهاب اسفندیاری، استاد دانشگاه مهمان برنامه بود.

وی گفت: امروزه شاهد یک بیداری جدی در میان دانشجویان هستیم. به خصوص دانشجویان آمریکا، جایی که بیشترین سیطره رسانه‌ای رژیم صهیونسیتی وجود دارد.

وی افزود: چیزی که شاهد آن هستیم این است که نه تنها دفاع از فلسطین از سوی دانشجویان در حال انجام است بلکه از اقدامات حماس نیز دفاع می‌شود و این موضوع را در گزارش‌های روزنامه‌های معتبر آمریکایی می‌توان دید.

این استاد دانشگاه گفت: کسانی که خود را روشنفکر می‌نامند بر این باورند که ما نباید فلسطینی‌تر از فلسطینی‌ها باشیم! برخی از اصحاب رسانه و تریبون مانند روزنامه‌نگاران و نخبگان هم از دو دهه قبل به گونه‌ای مسئله فلسطین را بیان کردند که گویی این موضوع یک موضوع حل شده است.

اسفندیاری گفت: هر آنکس که دارای دامنه نفوذی بین مردم هست باید در روشنگری از آرمان مردم فلسطین گام بردارد تا ماهیت واقعی این رژیم را برای مردم روشن کند.

وی گفت: مسئله فلسطین یک مسئله فراجناحی است و از نظر انسانی بسیار اهمیت دارد. این مسئله، مسئله ایران و گروه‌های وابسته به ایران نیست بلکه به ماهیت این رژیم باز می‌گردد.

وی افزود: آنچه که امروز از دانشجویان انتظار می‌رود این است که با توجه به اتفاقاتی که در صحنه بین‌الملل رخ می‌دهد نگاه بازتر و درست‌تری به مسئله فلسطین داشته باشند.

در بخش بعدی این برنامه مازن بلباسی، خبرنگار اختصاصی به افق فلسطین در غزه گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران حاضر در غزه به خاطر تمام شدن سوخت و نداشتن برق، چند روز هیچ ارتباطی با دنیا نداشتند.

وی افزود: همه غزه نا امن است و رژیم صهیونیستی در هر نقطه، ممکن است هر کس را هدف قرار دهند.

وی گفت: دغدغه امروز آوارگان فلسطینی در غزه، پیدا کردن روزانه آب و نان است.

علیرضا دبیر، پیشکسوت کشتی مهمان برنامه بود. وی گفت: کل ورزش سیاسی است. وقتی که کشورهای مختلف تلاش می‌کنند با فشار رشته‌های ورزشی خود را وارد المپیک کنند، یعنی سیاسی است.

وی افزود: یکسال ورزشکاران امید ما تلاش کردند اما نزدیک مسابقات، آلمان اعلام کرد که بخاطر عملکرد دولت شما به شما ویزا نمی‌دهیم بعد می‌گویند ورزش سیاسی نیست.

دبیر گفت: ما نتوانستیم خوب با جوانان ارتباط برقرار کنیم و الا این جوان از خیلی از مدعیان، صادق‌تر و پای آرمان‌ها ایستاده‌تر است.

 

مهمان دیگر برنامه عبدالحمید قدیریان، نقاش و مدیر هنری سینما بود.

وی گفت: نباید صهیونیسم را فقط در رژیم صهیونیستی و کابینه نتانیاهو خلاصه کرد؛ تفکر صهیون مانند کوه یخی است که آنچه زیر آب قرار دارد، اندیشه‌ای است که در بسیاری از کشورهای غربی و حتی کشورهای منطقه است.

وی افزود: اندیشه اومانیسم که حتی در کشور ما وجود دارد نشئت گرفته از این تفکر است و امروز مشخص شده است که طرفداران این اندیشه در شک فرو رفته‌اند و طوفان الاقصی چشم جهان را باز کرد و نشان داد تفکری که مردم دنیا می‌خواستند زندگی‌شان را روی آن بسازند، این قدر وحشی و این قدر وحشتناک است.

قدیریان گفت: فلسطین به عنوان یک سنگ محک جهانی است. اگر قبلاً یک مرز بین خیر و شر در منطقه بود اما امروزه در دنیا صدا کرده است و غربی که به این رژیم تکیه زده بود الان زیر پای آن خالی شد و خطی که بین حق و باطل ایجاد می‌کند ادامه دار بوده و مرگ تفکر غرب را با خود به همراه دارد.

مهدی فضائلی، فعال رسانه‌ای مهمان دیگر این برنامه بود. وی گفت: یکی از دلایلی که مردم در

جهان نسبت به فلسطین حساس هستند و دنبال می‌کنند، نزدیکی انسانی است و مردم احساس می‌کنند که یک مشکلی برای انسان در حال وقوع است. سرنوشت فلسطین به منافع راهبردی بسیاری از کشورها گره خورده است و نتیجه این نبرد منافع و امنیت کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: گزارش‌هایی از ۲۰ سال قبل در دسترس هست که نشان از سرمایه‌گذاری‌های هنگفت رژیم صهیونسیتی برای بزک کردن چهره خود در جهان دارد اما اتفاقات اخیر این چهره را تغییر داد و خیلی از کشورهایی که به دنبال عادی سازی بودند، از مواضع خود عقب نشستند.

فضائلی گفت: تکنیک رسانه‌ای دروغ بزرگ تکنیکی است که یهودیان از آن استفاده می‌کنند و در روزهای نخستین این درگیری با اعلام اینکه چهل کودک صهیونسیت توسط حماس کشته شده‌اند، تلاش کردند که چهره مظلومی از خود به جامعه جهانی نشان دهند. این دروغ‌پردازی‌ها به نحوهای دیگر مانند بهانه وجود پناهگاه حماس در بیمارستان‌ها ادامه پیدا کرد برای اینکه بتواند یک توجیهی برای جنایات خود داشته باشد.

 بهروز افخمی، کارگردان سینما مهمان دیگر این برنامه بود. وی گفت: باید فیلم‌هایی با مخاطب جهانی درباره فلسطین بسازیم. موضع ایرانی‌ها مشخص است و نیازی نیست فیلم‌هایی که در مورد فلسطین می‌سازیم، فقط مخاطب داخلی داشته باشند، باید به سینماهای خارج از ایران فکر کنیم و در این بین «بازمانده» اینطور بوده است.

وی افزود: اگرچه هالیوود سالی دو سه فیلم در دفاع از هولوکاست می‌سازد اما نمی‌توان مطمئن بود که با چهره امروزی صهیونیسم، بتوان انتظار داشت که فیلم‌های آنان موفق باشد.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها