مشاهده خبر

جمعه 26 آبان 1402

چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟

یک متخصص طب سنتی گفت: اعضای بدن که سرد و خشک هستند انتظار می‌رود در فصل پاییز بیشتر تشدید شود. مثلاً مفاصل دارای مزاجی سرد و خشک هستند و در چنین فصلی احتمال بروز بیماری مفاصل بیشتر است. ترشح‌ها، نزله‌ها، سینوزیت، خشکی پوست و.. در این فصل بیشتر است.

0

برنامه انارستان با موضوع تدابیر پیشگیرانه و درمان بیماری‌های فصل پاییز و با حضور سید علی ظفرپور، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: به دلایل مختلف فصل پاییز فصل بیماری‌ها است و به دلیل سرد و خشک بودن می‌تواند ریشه بسیاری از بیماری‌ها باشد.

این متخصص طب سنتی گفت: فصل‌ها یکی از مهمترین موضوعات طب سنتی است که دارای مزاج هستند و هر فصلی با تدابیر خاص خود باید رفتار شود.

مظفرپور افزود: در این فصل مزاج به سمت سرد و خشکی پیش می‌رود. مثلاً اگر کسی مزاج گرم و تر دارد به سمت اعتدال پیش می‌رود و حال بهتری را در پاییز تجربه می‌کند.

وی گفت: کسانی که مزاج سرد و خشک دارند باید در این فصل مراقبت بیشتری نسبت به بیماری‌ها داشته باشند زیرا احتمال بروز بیماری در این افراد بیشتر است.

این متخصص طب سنتی گفت: کسانی که سرد و خشک هستند معمولاً لاغر اندام هستند و پوست خشکی دارند. معمولاً ریزبین هستند و موهای زبر دارند.

مظفرپور افزود: کسانی که دارای مزاج سرد و خشک هستند، در فصل پاییز به آن بیماری که احیانا زمینه آن را دارند بیشتر دچار می‌شوند. مثلاً کسی که دارای بیماری روحی هست، در این فصل احتمال بروز بیماری روحی در او بیشتر است.

وی گفت: اعضای بدن که سرد و خشک هستند انتظار می‌رود در فصل پاییز بیشتر تشدید شود. مثلاً مفاصل دارای مزاجی سرد و خشک هستند و در چنین فصلی احتمال بروز بیماری مفاصل بیشتر است. ترشح‌ها، نزله‌ها، سینوزیت، خشکی پوست و.. در این فصل بیشتر است.

این متخصص طب سنتی گفت: برای درمان خشکی پوست ناشی از فصل و نه عامل خارجی، باید از عوامل سردی مانند ترشی، ماست و دوغ، غذاهای با هضم سنگین مانند الویه و ماکارونی جلوگیری کرد.

مظفرپور افزود: خاکشیر می‌تواند به رطوبت بدن کمک کند. روزانه صبح و عصر یک لیوان مصرف شود می‌تواند برای رطوبت بخشی به بدن کمک کننده باشد. همچین ماءالجبن و ماء الشعیر طبی برای رطوبت‌بخشی به بدن نیز مفید است. همچنین روغن بادام شیرین برای رطوبت بخشی به بدن نیز در کنار این موارد می‌تواند موثر باشد.

وی گفت: در فصل پاییز سرفه بیشتر می‌شود و بهترین و مقوی‌ترین چیزی که برای ریه موثر است نخودآب است که ترکیبی از نخود و گوشت گوسفند است. همچنین کمپوت خانگی سیب برای ریه خصوصا سرفه نیز بسیار مفید است.

این متخصص طب سنتی گفت: در سرفه‌های خشک چیزهای لعاب دار مانند تخم بالنگو بسیار مفید است.

مظفرپور افزود: یک ترکیب بسیار خوب برای سرفه بخصوص سرفه‌های خشک، ترکیب آویشن، بابونه و مرزنجوش است اما از آن بهتر ترکیب آویشن و بابونه به اندازه یک قاشق غذاخوری به اضافه ده دانه تا بیست دانه گل ختمی و ده تا بیست عدد عناب در یک فلاسک ریخته و دم بکشد و هر هشت ساعت یک بار یک لیوان از این ترکیب میل شود در بچه‌ها کمتر به اندازه نصف لیوان باشد.

وی گفت: استفاده از چیزهایی که گرمی و تری دارد مانند بادام و شیر بادام و حریره بادام که جوهر مغز را تقویت می‌کند بسیار برای پاییز مناسب است. همچنین ترکیب بادام و انجیر یکی از بهترین ترکیب‌ها برای درمان بیماری‌های روحی ناشی از فصل پاییز است. همچنین کمپوت سیب و گلاب و زعفران که مفرح هست و برای افسردگی بسیار می‌تواند موثر باشد.

آخرین اخبار

او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها