مشاهده خبر

پنج شنبه 20 مهر 1402

تصویر شرق در هالیوود

فیلم سازان جوان شرقی برای ورود به اسکار، طبق خوشامد آمریکایی ها باید فیلم بسازند که در آن آسیایی ها همیشه در طبقه منفی و فقر باشند و آمریکا در پنت هوس و جلال و عظمت باشد. این تصویری است که در فیلم هایی که اخیرا از اسکار جوایز دریافت کردند، می باشد.

0

برنامه 360 درجه با موضوع تصویر شرق در هالیوود روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

سال 2018 فیلمی لبنانی به نام کفرناحوم به کارگردانی و نویسندگی نادین لبکی در جشنواره کن نمایش داده شد و جایزه ویژه هیات داوران را گرفت و با نقدهای مثبت اروپایی مواجه شد. این فیلم 68 میلیون دلار فروش داشت و در همان سال به پرفروشترین فیلم جهان عرب و غرب آسیا تبدیل شد. لبکی در این فیلم تلاش کرده است که تصویر لبنان و بیروت را تغییر بدهد و بگوید ما سالها به شما دروغ گفتیم و کشور ما یک کشور کثیف با تعداد زیادی از زاغه نشینان که با بدبختی در آنجا زندگی می کنند و در آخر فیلم می گوید که تنها راه نجات از این جهنم، مهاجرت به اروپاست.

سال 2019 و در نودمین سال اسکار، فیلم کره ای انگل ساخته بونگ جو هو، اسکار بهترین فیلمنامه، اسکار بهترین کارگردان، اسکار بهترین فیلم و  اسکار بهترین فیلم بین الملل را گرفت و همینطور 197 جایزه قبل از اسکار دریافت کرده بود.

این فیلم درباره یک خانواده فقیر کره ای بود که برای اینکه در یک خانه اشرافی بتوانند استخدام شوند، به مرور تک تک کارگرهای آن خانه را با زیرآب زدن پیش صاحب خانه بیرون میکنند و خودشان استخدام می شوند. و کم کم مثل انگل تمام دارایی صاحب خانه را می مکند و او را می کشند.  کارگردان در این فیلم هم وطن های خود را به انگل و وحشی و دروغگو تشبیه کرده است که اگر به فقرای هموطنش مجال داده شود، خون پولدارهای بدبخت را می مکند.

اما مساله اینجاست که همیشه اینطور بوده که اگر کسی در سینما درباره سرمایداری و تضاد طبقاتی فیلم می ساخت، همیشه فقرا قربانی بودند و پولدارها مقصر. اما در این فیلم کاملا برعکس بود و به همین دلیل جوایز زیادی را از آن خود کرد.

در سال 2022 اسکار 7 جایزه را به فیلم همه چیز همه جا داد. این فیلم 264 جایزه بین المللی و 404 نامزدی دریافت جایزه نیز دریافت کرد. داستان این فیلم علمی تخیلی است که شخصیت های اصلی آن اصالت چینی دارند و درباره زن چینی مهاجر میان سال است که همراه خانواده اش در آمریکا یک مغازه رخت شویی را اداره می کند. خیلی از منتقدان این فیلم معتقدند که علت جایزه گرفتن این فیلم این است که این فیلم با استفاده از داستان علمی تخیلی یک قصه نمادین ساخته است که به همه چیز و همه جا و به هر تفکر فلسفی نوکی زده است، از اگزیستانسیالیسم و پوچ گرایی گرفته تا افسردگی بشر مدرن و شکاف نسلی و حقوق اقلیت های جنسی!

جهان های موازی هم یک نماد است که نشان دهد «اولین» یک زن مهاجر است که در چند جهان موازی تلاش می کند مشکلاتش را با دخترش، هسرش، پدرش، مامور مالیاتی حل می کند.

 

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها