مشاهده خبر

شنبه 8 مهر 1402

دیپلماسی توییتری!

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

0

برنامه 360 درجه با موضوع دیپلماسی توییتری روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

از وقتی مفهوم سلبریتی وارد فرهنگ عمومی مردم شد، احتمال اینکه کسی این افراد را ببیند و با آن‌ها عکس بگیرد زیاد شد اما سیاستمداران و پادشاهان این‌چنین نبودند. با ورود این افراد به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، فاصله بین مردم و سیاست‌مداران و قدرت‌مندان شکسته شد.

در عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، مردم دیگر مثل رعایای چندین قرن پیش نبودند و هر چیزی را که می‌دیدند به نقد می‌کشیدند و از طریق همین شبکه‌های اجتماعی، حریم شخصی سیاستمداران نیز به داخل منزل هم کشیده شد.

سیاستمداران از این وضعیت ناراحت نبوده و هر سیاست‌مداری می‌داند اگر از این فرصت استفاده کند تا مستقیم حرف‌های خود را به گوش مردم برساند. اما خطری که می‌تواند برای سیاست‌مداران وجود داشته باشد، افشاگری است که این افراد می‌دانند چگونه با یک خبر بزگ‌تر آن افشاگری را نیز پوشش دهند.

سیاست‌مداران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده می‌توانند بر مردم اثر بگذارند و جهت‌دهی کنند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

دیپلماسی دانشی است که نحوه ارتباط بین سیاستمداران و سران کشورها را بررسی می‌کند و برای آن نظریات و روش‌های جدید ابداع می‌کنند.

دیجیپلماسی نیز به معنای استفاده از فضای دیجیتال در امور سیاسی است که البته یک تعریف ساده نیز دارد و علم ایجاد جنجال و هیاهو توسط سیاست‌مداران در شبکه‌های اجتماعی است.

دیجیپلماسی نیز اصولی دارد از جمله اینکه سیاست‌مداران در یک یا نهایت دو شبکه اجتماعی که عمدتا فیسبوک و توییتر است، فعالیت دارند. از بین فیسبوک و توییتر، سهم توییتر در جهان سیاست بیشتر است و اکثر شخصیت‌های سیاسی دنیا یک صفحه‌ای در این شبکه مجازی دارند.

در حال حاضر توییتر بزرگ‌ترین زمین بازی در دنیای سیاست است و بخاطر اهمیت این شبکه اجتماعی در عالم سیاست، در سال 2011 واژه توییپلماسی ابداع شد. اولین دلیل استفاده سیاست‌مداران از توییتر قدمت این شبکه اجتماعی است و در ابتدا کاربردان حق داشتن در حد 140 کلمه مطلب بنویسند.

در حال حاضر توییتر 450 میلیون کاربر فعال دارد اما بخاطر حضور پررنگ سیاست‌مداران، خبرنگاران، پژوهشگران و ... به توییتر لقب رسانه نخبگان داده‌اند.

توییپلماسی بجای اینکه بتونه صلح را برقرار کند، جنجال به پا کرده است. سال 2014 آمریکایی‌ها یک انقلاب رنگی در اوکراین بر پا کردند و توانستند رهبر آن زمان اوکراین را برکنار و کسی دیگر را به قدرت برسانند.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها