مشاهده خبر

دو شنبه 3 مهر 1402

آرامش ذهن کودکان در طب سنتی

یک پزشک طب سنتی گفت: یکی از چیزهایی که می‌تواند به مغز آرامش دهد این است که بعد از انجام کارهای فکری، استفاده از گوشی تلفن همراه کاهش یابد و به جای آن باید کارهایی انجام داد که آرامش فکر را برگرداند و دغدغه فکری ایجاد نکند.

0

برنامه انارستان با موضوع بهداشت مغز و با حضور دکتر یعقوب قربان‌پور، پزشک و متخصص طب سنتی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

قربان‌پور گفت: فرزند از زمانی که از پوشک گرفته می‌شود و اختیار ادرار و مدفوع خود را پیدا می‌کند نباید به او اصرار زیادی کرد که در زمان خاصی بخورد، و دستشویی برود. در این فاصله تا زمانی که قدرت کامل ادرار و مدفوع خود را پیدا می‌کند، باید آزاد باشد و هر زمان که خواست بخورد و دستشویی کند و فرزند در چنین بازه‌ای باید کاملا از هر نظر آزاد باشد زیرا این موضوع می‌تواند در آینده بر ذهن و فکر او اثر منفی بگذارد.

وی گفت: برای بهداشت مغزکارهای مختلف را می‌توان انجام داد. در بهداشت مغز، خوردنی‌ها و تغذیه بسیار مهم است. یکی از خوردنی‌های معروف، نون و پنیر است. باید توجه داشت که نون و پنیر در صبحانه میل نشود و نون و پنیر جزء غذاهایی است که باید شب میل شود چه برای شام و چه برای بعد از شام. همچنین یکی از غذاهایی که معمولا برای بچه‌ها نیز در مدارس داده می‌شود، نخودچی کشمش است. نکته مهمی که وجود دارد این است که خوردنی‌های پاییز باید گرم و خشک باشد و بهتر است که مغزهای مختلف به فرزند داده شود که بسیار خوب است.

این پزشک طب سنتی افزود: برخی بر این باورند که مغزیجات هزینه بالایی دارند و فکر می‌کنند که نمی‌توانند از پس هزینه‌های آن بر بیایند و این بسیار غلط است زیرا اگر قیمت یک کیلو چیپس را در مقایسه با همه این مغزیجات محاسبه کنند، خواهند دید که بسیار گرانتر خواهد بود اما چون چیپس کم هست، فکر می‌شود که ارزان است.

وی گفت: یکی از چیزهایی که می‌تواند به مغز آرامش دهد این است که بعد از انجام کارهای فکری، استفاده از گوشی تلفن همراه کاهش یابد و به جای آن باید کارهایی انجام داد که آرامش فکر را برگرداند و دغدغه فکری ایجاد نکند.

قربان‌پور گفت: دو چیز برای تقویت اندام فرزند مفید است: یکی بازی کردن است و دیگر تنوع در بازی است. بازی‌های مختلف می‌تواند برای مغز و ذهن او بسیار مفید باشد. همچنین قصه یکی دیگر از چیزهایی است که می‌تواند به بالندگی و نبوغ فرزند کمک بسیاری کند. قصه برای تربیت ذهنی فرزند بسیار مهم است. قصه‌گویی بسیار اهمیت دارد و مادرها برای فرزندان باید قصه بگویند و نکته مهمی که این وسط وجود دارد، این است که پایان قصه را نباید برای فرزند گفت تا پایان قصه را خود فرزند با ذهن خود به پایان برساند و این موضوع می‌تواند برای ذهن فرزند بسیار مفید باشد.

وی افزود: در سن 20 سالگی به بعد، مغز شروع به افت پیدا کردن می‌کند و برای افزایش این توانایی باید برنامه روزانه قرار داد. تنوع غذایی یکی از مواردی است که می‌تواند به تقویت ذهن کمک کند.

آخرین اخبار

«گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها