مشاهده خبر

شنبه 1 مهر 1402

روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران

برنامه 360 درجه با موضوع تصویر پیامبران و شخصیت‌های مذهبی در سینما روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

0

بسیاری از فیلمسازان و کارگردان‌هایی که درباره پیامبران و شخصیت‌های مذهبی و دینی فیلم می‌سازند، اعتقادات مذهبی و برخی حتی اعتقاد به خدا ندارند. قصه زندگی شخصیت‌های الهی و روایات دینی همواره جزو قصه‌های جذاب و خوب است که استقبال خیلی زیادی از آن‌ها می‌شود.

می شود گفت اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شوند با اعتقاد ما مسلمانان خیلی فاصله دارند چرا که منبع اکثر این فیلم ها کتاب مقدس است. این کتاب در واقع تجمیع اعتقادات مسیحیان، یهودیان، سامری‌ها و چند دین دیگر است.

فیلم آخرین وسوسه های مسیح به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 1988 یکی از پرحاشیه‌ترین فیلم‌هاییست که در این حوزه ساخته شده است. مهم‌ترین دلیل این حاشیه‌ها این بود که مارتین اسکورسیزی، یک شخص مذهبی نبود و اعتقادات مذهبی نداشت.

اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شود به معجزات پیامبران هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند چون معتقدند که تبدیل عصا به مار و صحبت کردن با حیوانات و دیگر معجزات، کاملا فانتزی است. اما فیلم‌هایی که در آن به صورت واضح به معجزات پیامبران الهی اشاره کرده است، بسیار انگشت شمارند. یکی از بهترین نمونه‌ها، فیلم 10 فرمان است که در سال 1956 و براساس زندگی حضرت موسی (ع) ساخته شده است.

دیگر ویژگی‌های فیلم‌های هالیوودی این است که پیامبرها در این فیلم‌ها اصلا معصوم نیستتند؛ پیامبران در این فیلم‌ها کاملا خاکستری هستند که هم اشتباه و تردید می‌کنند و گاهی راهشان را گم می‌کنند چون دراین فیلم‌ها خبری از وحی الهی و معجزه نیست.

یکی از تحریف شده‌ترین فیلم‌های هالیوود درباره حضرت نوح (ع) ساخته دارن آرونوفسکی محصول سال 2014 است.

در واقع سال 2014 سال پیامبر دوست شدن هالیوود بود، در همان سال فیلم دیگری بر پرده سینما رفت که بخشی از زندگی حضرت موسی را روایت می کرد. فیلم خروج، خدایان و پادشاهان ساخته ریدلی اسکات بود. داستان فیلم از تبعید حضرت موسی از مصر شروع می شود و قصه بازگشت حضرت موسی به مصر و هدایت قوم اسرائیل برای خروج از مصر را روایت می کند. منبع اقتباس فیلم کتاب صفر خروج است که دومین عنوان از کتاب مقدس است.

کم تحریف‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم آمریکایی درباره یک پیامبر الهی که یکی از جنجالی‌ترین فیلمهاست، فیلم «مصائب مسیح» ساخته مل گیبسون و سال 2004 اکران شد. کل فیلم به زبان عبری است و 12 ساعت پایانی زندگی مادی حضرت مسیح را از دستگیری، مصلوب شدن و تا عروج را روایت می کند.

تنها اختلاف بین مسلمان‌ها و مسیحی‌ها درباره فیلم وجود دارد، این است در این فیلم حضرت مسیح اول به صلیب کشیده می‌شود و دفن می شود و بعد از دفن زنده می شود و عروج می کند. اما براساس قرآن و روایات اسلامی، رومی‌ها فردی شبیه به حضرت مسیح را به صلیب می‌کشند و حضرت مسیح قبل از توطئه قتل بصورت جسمانی عروج می‌کند.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها