مشاهده خبر

جمعه 31 شهریور 1402

دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

0

برنامه 360 درجه با موضوع اطلاعات نادرست و دروغ‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی از شبکه افق پخش شد.

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

بهترین روش برای در امان بودن از بمباران اطلاعاتی، حذف کردن چیزهای به درد نخور است. اولین قدم برای در امان بودن از اطلاعات نادرست، شناخت آن‌ها است.

اطلاعات موجود در فضای مجازی به دو دسته تقسیم می‌شود: دسته اول اطلاعات نادرست و غلطی که به عنوان واقعیت‌های علمی بیان می‌شوند در حالی که هیچ منبع درستی ندارند. دنیای اینرنت پر از اطلاعات غلط و نادرست است.

دسته دوم اطلاعات مربوط به دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای است که اطلاعات این دسته نیز مانند دسته غلط و نادرست است اما کسانی که در این دسته هستند، می‌دانند که اطلاعاتی که ارائه می‌کنند، غلط و دروغ است و عمدا این اخبار را پخش می‌کنند.

سرعت بالای انتقال اطلاعات، یکی از دلایل دروغ پردازی در فضای مجازی است که با توجه به همین سرعت بالا، کسی وقت کامل برای بررسی صحت اخبار منتشر شده را ندارد.

حوادث اجتماعی و سیاسی بهترین بستر برای تولید خبرهای دروغین است. همزمان با جو مشتنج بعد از این حوادث، حجم دروغ پردازی افزایش می‌یابد. ایجاد شایعه درباره موضوعات ناشناخته نیز مانند حوادث سیاسی و اجتماعی به سرعت پخش می‌شود که از جمله این موضوعات ناشناخته می‌توان به کرونا اشاره کرد.

سوار شدن روی موج خشم و عصبانیت مردم یکی دیگر از راه‌های گسترش خبرهای ساختگی است. همچنین یکی دیگر از راه‌های گسترش اخبار دروغین، استفاده از اینفلوئنسرها است. آنان می‌توانند یکی از راه‌های اثرگذار است.

یکی از اهداف اصلی ساخت اخبار ساختگی، مسائل سیاسی است. نزدیک انتخابات تعداد اخبار جعلی به شدت افزایش می‌یابد تا به واسطه آن گروهی، گروه دیگر را از راه به در کند و در انتخابات پیروز شود. برای این کار از هر ابزاری استفاده می‌شود.

اخبار ساختگی و دروغ اگر کنترل نشود به یک سندروم  دنیای کثیف می‌شود که نمایش بیش از حد خشونت و قتل و ... باعث می‌شود در میان مردم طبیعی شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، اخبار ساختگی برای دولت‌ها و کشورهای مختلف به حدود 70 دولت رسیده است و گریبان خود صاحبان رسانه را گرفته است.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها