مشاهده خبر

پنج شنبه 23 شهریور 1402

اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی

یک پزشک طب سنتی گفت: چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

0

برنامه انارستان با موضوع بهداشت پوست و با حضور دکتر وحید تفضلی، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: پوست از نظر طب سنتی و مدرن بزرگ‌ترین عضو از نظر حجم و وزن در بدن است. برای همین تحت تاثیر همه اعضای بدن است و کل بدن را پوشانده است. برخی گمان می‌کنند که مقوله پوست فقط زیبایی است درحالی که بسیاری از بیماری‌ها خود را در پوست نشان می‌دهند. در طب سنتی یکی از علائم شناسی‌ها پوست بوده است. اینکه می‌گویند فردی دموی، سوداوی، بلغمی است از رنگ صورت نشان داده می‌شود و پوست از نظر علامت شناسی بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: ما یک بیماری مدرنی داریم که در شهرنشینی امروزی به وجود می‌آید با نام کبد چرب که آمار آن در جامعه ما بالای هفتاد درصد است و عامل اصلی آن عدم تحرک است و البته تغذیه، سبک زندگی، استرس، خواب نامنظم و حتی کودکان امروزه دچار این بیماری و معضل هستند.

تفضلی گفت: حدودا دو سال است که در محافل علمی درباره اثر کبد چرب و نمایان بودن آن از طریق پوست صحبت می‌کنند و به مردم آموزش می‌دهند که این کبد چرب و مشکلات کبدی از ابتدا قابل تشخیص نیست به راحتی یعنی ممکن است در ابتدا تست کبدی و سونوگرافی هم کسی انجام دهد و چیزی نمایان نباشد ولی آن فرد دچار کبد چرب باشد. ما اگر از ابتدا بتوانیم بیماری کبد چرب را تشخیص دهیم می‌توانیم به سرعت کار درمان را انجام داده ولی چنانچه از ابتدا تشخیص داده نشود، ممکن است حیات فرد را تحت الشعاع قرار دهد. در کشورهای دنیا الان به مردم آموزش می‌دهند که با علائم پوستی تشخیص دهند که چگونه بیماری خود را تشخیص دهند و به پزشک خود کمک کنند. پوست آینه تمام نمای بدن است زیرا مشکلات پوستی با کبد ارتباط دارند.

وی اضافه کرد: پف زیر چشم، یکی از نشانه‌های بیماری کبدی است. کسانی که از خواب بیدار می‌شوند و حتی ممکن است تا مدت‌ها پس از بیداری هم این پف باقی باشد، یک نشانه برای بیماری کبدی است. نشانه دیگر خارش‌های پوستی یا تغییر رنگ‌های پوستی است که می‌تواند از کبد باشد. چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

این پزشک طب سنتی افزود: کسانی که به رنگ پوست خود توجه کافی می‌کنند و پوست شفافی دارند بیان می‌کنند که وقتی اجابت مزاج خوب دارند، رنگ پوست آنان تا حدود دو درجه شفاف‌تر می‌شود. وقتی که ما بررسی می‌کنیم روده‌ها را، کاری که روده و معده با هم انجام می‌دهند در یک راستا است. یعنی غذایی که خورده می‌شود جذب و هضم توسط معده صورت می‌گیرد و دفع با دستگاه گوارش انجام می‌شود. روده‌های ما دارای میکروب‌های مفیدی است که کار اساسی آنان این است که ویتامین آ و د را به روده کمک می‌کنند. چنانچه این میکروب‌ها در روده در اثر یبوست شدید یا در اثر مصرف آنتی بیوتیک‌های زیاد ویتامین آ و د به خوبی جذب نمی‌شود و این کمبود ویتامین دی حتی در مردان چقدر زیاد است. مشکلات گوارشی، یبوست‌ها و مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمایی باعث می‌شود که این میکروب‌های مفید از بین بروند. حتی ثابت شده است که تغییر این میکروب‌ها باعث چاقی و لاغری می‌شود.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها