مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

فناوری و بزه‌کاری!

هرچقدر که ابزار‌های ارتباطی بیشتر می‌شود، بزه‌کاری نیز بیشتر می‌شود. جرایم سایبری یکی از این بزه‌کاری‌ها است.

0

برنامه 360 درجه با موضوع فناوری و بزه‌کاری روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

هرچقدر که ابزار‌های ارتباطی بیشتر می‌شود، بزه‌کاری نیز بیشتر می‌شود. جرایم سایبری یکی از این بزه‌کاری‌ها است. جرایم سایبری هدف خاصی ندارند و هر کسی می‌تواند قربانی این بزه‌کاری شود. از افراد معمولی که چندین میلیون پول در حساب دارند تا سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده یا سازمان‌ها و نهادهای مهم هر کشور.

امروزه به این شکل شده است که هرجا در دنیا به دنبال کارهای تروریستی هستند حتما یک گروه سایبری دارند که به آنان کمک کنند به نحوی که تروریسم امروز را نمی‌توان بدون جرایم سایبری در نظر گرفت که کمترین کار آنان شبکه‌سازی با افراد است.

جرایم سایبری از سال‌های قبل وجود داشته است و تنها شکل ظاهری آن تغییر کرده است. بر اساس گزارش‌های ضد سایبری، جرایم سایبری سالانه 445 میلیارد دلار به اقتصاد کشورها آسیب می‌زند. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در یک گزارشی بیان کرد که در هر سال به اندازه یک درصد تولید ناخالص کشورهای دنیا به خاطر جرایم سایبری از بین می‌رود که مبلغی حدود 600 میلیارد دلار است.

باج‌گیری اینترنتی یکی از جرایمی هست که فرد با نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای اقدام به جمع آوری اطلاعات و فشار به صاحب آن اطلاعات و اخاذی است.

وقتی شبکه‌های اجتماعی به گوشی‌های موبایل اضافه شدند، یک جرم جدید سایبری با نام دزدی هویت اضافه شد. دزدی هویت بیشترین جرم سایبری در آمریکا است زیرا این کار برای یک مجرم سایبری راحت‌ترین کار است.

یکی از معروف‌ترین روش‌های کلاه‌برداری اینترنتی، فیشینگ است. فیشینگ یعنی برای خرید اینترنتی از یک سایت، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید اما در حقیقت باعث هک شدن اطلاعات کارت حساب است که این کار در ایران بسیار رایج است و اکثر این کلاهبرداری‌ها قابل ردیابی نیست.

یکی دیگر از جرایم سایبری، آزار سایبری است که بیشترین قربانی‌های این جرم نیز دختران و زنان است. آزار سایبری تنها جرمی است که مجرم‌های آن همه افراد می‌توانند باشند. حتی یک کامنت توهین آمیز یا پخش چت‌های خصوصی می‌توان فرد را به یک مجرم سایبری تبدیل کرد.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها