مشاهده خبر

شنبه 10 تیر 1402
صنعت انیمه و مانگا در شرق

۶۰ درصد انیمیشن‌های دنیا در این کشور ساخته می‌شود

در حال حاضر بیش از 430 استودیوی طراحی انیمه در ژاپن فعال هستند و از سال 2016 به بعد بیش از 60 درصد انیمیشن‌های جهان در دست ژاپنی‌ها بوده است.

4

برنامه 360 درجه با موضوع صنعت انیمیشن روز پنجشنبه از شبکه افق پخش شد.

مانگا یک هنر قدیمی ژاپنی است که به تعبیری به عنوان پدر انیمه‌های ژاپنی به حساب می‌آید. قدمت این هنر در ژاپن به قرن 19 میلادی بر می‌گردد که بر اساس فرهنگ ژاپنی طراحی و نسل به نسل به مردم منتقل شده است.  منظور از مانگا، تصویری و نقاشی کردن داستان‌ها به صورت دستی است.

ژانرهای مختلفی برای این هنر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قصه‌های دخترانه، پسرانه، کودکانه و... اشاره کرد و تقریبا می‌توان گفت برای هر رده سنی، یک مانگا وجود دارد.

پس از اشغال ژاپن توسط آمریکا فرهنگ این کشور بر صنعت مانگا نیز تاثیر گذاشت و ژاپنی‌ها توانستند این هنر را به عنوان یک هنر پرسود تبدیل کنند و به کشورهای دیگر صادر کنند.

هنر دیگری در ژاپن وجود دارد که برخی از آن‌ها با اقتباس از سبک مانگا‌ها است و به آن انیمه گفته می‌شود.

اصلی که در این انیمه‌ها وجود دارد و باعث می‎شود با بقیه انیمیشن‌ها تفاوت داشته باشد، این است که در هر چیزی اغراق شود از تصویر و شخصیت‌ها گرفته تا طراحی ظاهر و...

هدف از این همه اغراق در انیمه‌ها، نمایشی کردن احساسات است. انیمه کارها حاضرن هر نوع اغراقی را در انیمه‌های خود انجام دهند.

اغراق در چشم‌ها، رنگ موها و سایر اعضای بدن دارای نمادها مختلفی است که همگی نمایشی کننده احساسات هستند. انیمه‌های ژاپنی همچنان به صورت دستی و اندکی با روش‌های کامپیوتری طراحی می‌شوند.

صنعت انیمه از صنعت مانگای ژاپنی خیلی موفق‌تر بود و در حال حاضر بیش از 430 استدیوی طراحی انیمه در ژاپن فعال هستند و از سال 2016 به بعد بیش از 60 درصد انیمیشن‌های جهان در دست ژاپنی‌ها است.

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها