مشاهده خبر

پنج شنبه 8 تیر 1402
360 درجه

رباتی که جان اپراتورش را گرفت

چندی پیش رئیس بخش آزمایش و عملیات هوش مصنوعی ارتش آمریکا تایید کرد که نیروی هوایی کشورش شبیه سازی انجام داده که در آن به یک پهپاد مجهز به هوش مصنوعی مامویت داده بودند به یک دشمن فرضی حمله کند ولی این پهپاد در یک محاسبه عجیب و غریب تصمیم می‌گیرد اپراتور خودش را به قتل برساند.

0

برنامه 360درجه چهارشنبه با موضوع ربات از شبکه افق پخش شد.

خیلی از محققان معتقدند که مرحله بعدی تکامل زندگی انسان براساس سرعت پیشرفت فناوری، زندگی رباتیست. خیلی از فناوری های ایجاد شده، برای راحت تر کردن زندگی انسان بوده است و ربات نیز برای این منظور طراحی شده است.

واژه ربات، ریشه در واژه رباتنیک در زبان چک بر می گردد که به معنای برده است. نخستین بار نمایشنامه ای توسط نویسنده اهل چک به نام کارل چاپک در سال 1920 به نام کارخانه ربات سازی منتشر شد و برای اولین بار او از این واژه استفاده کرد. داستان این نمایشنامه درباره یک کارخانه ای بود که تصمیم می گیرد برای بدست آوردن پول بیشتر، ربات هایی شبیه به  انسان بسازد تا به جای برده ها برای آن کار کنند.

همچنین در طول تاریخ فیلم هایی درباره ربات ها و وجودشان در زندگی انسان ساخته شده است که فیلم عصر جدید چارلی چاپلین محصول سال 1936 تا فیلم های مجموعه نابودگر محصول سال 2019 از این نمونه ها است.

اما تعریف ربات از منظر متخصصان علوم رباتیک این است که ربات دستگاهی است که طراحی شده تا توانایی های جسمی، رفتار و حالات احساسی و عاطفی انسان را تقلید کرده و به انسان در انجام کارهایش کمک کند.

ربات ها را می توان در 5 دسته اصلی تقسیم بندی کرد. دسته اول ربات از پیش برنامه ریزی شده این ربات ها در محیط های کاملا کنترل شده و کارهای ساده و تک بعدی انجام می دهند. در صنعت خودروسازی این ربات ها بسیار مورد استفاده هستند. تا سال 2005 حدود 90 درصد ربات های موجود در دنیا از این نوع ربات ها بودند و تا به امروز حدودا 3 ملیون از این ربات در کارخانه های مختلف در حال کار هستند.

دسته دوم ربات ها، ربات های انسان نماست. همانطور که از اسم شان مشخص است از رفتارهای انسانی تقلید می کنند و مانند یک انسان رفتار می کنند.این ربات ها پیچیده هستند ولی تا به امروز ، گره از کار انسان باز نکرده اند.

ربات اطلس ساخته شرکت بوستن دینامیک و ربات صوفیا محصول شرکت هانسون رباتیک دو تا از شاخص ترین ربات های انسان نما هستند. ربات صوفیا مجهز به هوش مصنوعی است و میتواند زبان محاوره ای انسان را درک کند و خیلی صمیمی و راحت با انسان صحبت کند.

دسته سوم، ربات های مستقل یا خودمختار هسند که  ربات ها برای انجام کار نیازی به نظارت انسان ندارند. ربات های چمن زن، جاروبرقی رباتی و پهبادهای خودکار و پرسه زن و غیره.. از این دسته هستند.

دسته چهارم ربات های قابل کنترل از راه دور یا ربات نیمه مستقل، که بیشتر در جاهای غیر قابل دسترسی یا خطرناک اتفاده میشوند ربات های پیدا کردن نشتی لوله های نفتی و خنثی کردن بمب از این دسته هستند.

دسته پنجم ربات های افزودنی است که این رباط ها به شکلی طراحی شده اند که به بدن انسان اضافه می شوند و توانایی جدید را به کاربر اضافه کنند.

هوش مصنوعی علاوه بر اینکه دنیای انسان ها را زیر و رو کرده وارد دنیای ربات ها هم شده و ترکیب هوش مصنوعی و فناوری رباتیک باعث شده که دنیای اطراف ما زودتر از زمانی که فکرش را می کردیم شبیه دنیای فیلم های تخیلی شود.

خودروی خودران از جمله ربات هاییست که با هوش مصنوعی ترکیب شده و در کشورهای پیشرفته دیده می شوند. خودروی خودران طوری طراحی شده اند که مسیر حرکت، فاصله بین ماشین ها و محل عبور عابر پیاده را به راحتی تشخیص می دهند و مسافرشان را به سلامت به مقصد مورد نظر می رسانند.

اما این ترکیب دو فناوری گاهی مشکل ساز است و ممکن است به شکل دیگری عمل کند . چندی پیش رئیس بخش آزمایش و عملیات هوش مصنوعی ارتش آمریکا سرهنگ همیلتون، در اجلاس قابلیت های هوایی در لندن تایید کرد که نیروی هوایی آمریکا شبیه سازی انجام داده است که در آن به یک پهپپاد مجهز به هوش مصنوعی مامویت داده بودند که به یک دشمن فرضی حمله کند. این پهپاد در یک محاسبه عجیب و غریب تصمیم میگیرد که اپراتور خودش را به قتل برساند.

 

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها