مشاهده خبر

یک شنبه 14 خرداد 1402
360 درجه

مذهب هالیوودی!

در برنامه 360 درجه شبکه افق روز جمعه، موضوع «مذهب در هالیوود» و نمونه فیلم‌های ساخته شده در این موضوع، بررسی و معرفی شد.

1

موضع‌گیری درباره دین و مذهب در هالیوود به صورت واضح مشخص نشده و فیلم‌های مختلفی با دیدگاه‌های متفاوت در این موضوع ساخته شده است اما می‌توان فیلمسازن هالیوودی را براساس فیلم‌های ساخته شده، به 3 گروه تقسیم کرد، فیلمسازان مخالف دین و مذهب، فیلمسازان مدعی بی‌طرفی و فیلمسازان موافق و معتقد به دین و مذهب.

عموما ژانر فرا طبیعی ترسناک نمونه بارز فیلم‌های ضد دین و مذهب است. فیلمسازانی که مخالف دین و مذهبند با دادن رنگ و بوی دینی به این عامل فراطبیعی در فیلم، آن را به عنوان منبع شر و پلیدی معرفی می‌کنند.

معروفترین فیلم این ژانر فیلم «جن گیر» است که در سال 1973 ساخته شد. در این فیلم حمله اصلی به اسلام شده و آن را در قالب شیطانی که قرار است به تمدن غرب تجاوز کند، نشان داده است.

یکی دیگر از فیلم‌های ژانر ماورای ترسناک، مجموعه فیلم‌های احضار است که به دنیای سینمایی احضار معروف شده است و تا به امروز 2 میلیارد دلار در سراسر دنیا به فروش رسیده است؛ این فیلم این بار مسیحیت را نشانه گرفته است.

گروه دیگر فیلمسازان مخالف مذهب، در ژانر واقعگرایانه فیلم تولید می‌کنند و حرف اصلی آنها این است که دین عامل بدبختی بشریت است.

گروه دوم مدعیان بی طرفی به دین و مذهب هستند که در عمل قادر به انکار طرفداری خود نیستند. این  گروه برای بیان اعتقاداتشان نسبت به مفاهیم دین از زبان استعاره و نمادین استفاده می‌کنند و همین  مسئله فیلم‌های آنها را بسیار غنی می‌کند.

یکی از جنجال برانگیزترین فیلم های این گروه، فیلم مادر به کارگردانی و نویسندگی «دارن آرونوفسکی» محصول سال 2017 است و در آن کارگردان اعتقادات خود را با استفاده از نماد و استعاره به بیننده معرفی کرده است.

گروه سوم فیلمسازان، معتقدین به دین و مدافعان از دین و مذهب هستند. یکی از نمونه‌های این گروه فیلم «زندگی پای» محصول سال 2012 و ساخته انگ لی است.

البته در گوشه و کنار هالیوود فیلمسازانی هستند که به صورت مشخص از مسیحیت دفاع می‌کنند، مل گیبسون، کارگردان کاتولیکی معتقد، یکی از این کارگردانان است که در فیلم اخیر او به نام «تپه‌های هکسا» محصول سال 2016 به خوبی اعتقادش را نشان داده است.

 

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها