مشاهده خبر

شنبه 13 خرداد 1402
360 درجه

‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا

برنامه 360 درجه روز پنجشنبه، موضوع «فردگرایی در انیمیشن‌ها» را مورد بررسی قرار داد.

4

در این برنامه به یکی از مفاهیم سنگین فلسفی که به صورت پنهان در بطن فیلم‌های انیمیشن گنجانده می شود اشاره شد؛ مبحث فردگرایی از مباحث فلسفی است که به صورت خلاصه و ساده از دیدگاه آن منافع یک فرد نسبت به منافع جامعه و حکومت در ارجحیت قرار دارد.

از اواسط قرن بیستم ساختار و ویژگی‌های یک خانواده اصیل تغییر یافت و ویژگی‌های جدیدی مانند فردگرایی در آن شکل گرفت.

در این برنامه به انیمیشن‌هایی اشاره شد که فردگرایی را به صورت کاملا نامحسوس ترویج می‌دهند.

«شگفت‌انگیزها» محصول سال 2004 و انیمیشن رینگو محصول سال 2011 شرکت‌های پیکسار و دیزنی یکی از بهترین نمونه‌های این مسئله هستند که در آنها درباره علل مخرب فردگرایی در خانواده صحبت شده است.

سال 2022 شرکت دیزنی و پیکسار انیمیشنی با عنوان قرمز شو ساختند که در واقع جزوه کامل فردگرایی است. طرفرداران فردگرایی در صنعت انیمیشن معتقدند که تعهد داشتن به ساختارهای سنتی و قدیمی مانع یشرفت و شکوفایی می شود.

درون مایه این انیمیشن‌ها حاوی دیدگاه‌هایی چون  افتخار به خود، تکیه بر خانواده و سنت‌ها نقطه ضعف نسل جدید، فردیت در حل و فصل مسائل شخصی و عدم مشورت با دیگران است.

اما درباره این سوال که فرد مهم است یا خانواده باید گفت انیمیشنی که در آمریکا و متناسب با شرایط آنجا تولید شده باشد نمی‌تواند پاسخ مناسبی به کودکان ما و شرایط جامعه ما داشته باشد، علاوه بر این بین خواسته‌های فرد، جامعه و خانواده باید تعادل ایجاد شود، اگر بیننده نسبت به این موضوع فردگرایی بر اساس شرایط اجتماعی آن کشور آگاهی داشته باشد، بی شک بهتر می تواند از این انیمیشن‌ها استفاده کند.

آخرین اخبار

برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها