مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
در برنامه عیار عنوان شد

نوید معاون وزیر کار برای فارغ‌التحصیلان بیکار

معاون وزیر کار در برنامه عیار شبکه افق از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته مشکل بیکاری فارغ التحصیلان با مشوق‌های اقتصادی حل نمی‌شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

1

محمود کریمی بیرانوند در ویژه برنامه عیار شبکه افق که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن رفت با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، دو دهم درصد کاهش یافته و کمترین میزان نرخ بیکاری به ثبت رسیده است اظهار کرد: در حال حاضر مرکز آمار نرخ بیکاری را 9 درصد اعلام کرده است.

وی افزود: نرخ بیکاری، یک متغیر کلان اقتصادی است و مربوط به اقدامات یک یا دو وزارتخانه هم نیست.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: دو سال پیاپی در دولت سیزدهم نرخ بیکاری کاهشی بوده ولی 9 درصد هم نرخ مطلوبی نیست البته هیچ وقت این نرخ به صفر نمی رسد اما نرخ مطلوب، 2 تا 3 درصد است.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری زنان از 97 تاکنون از 19 به 16 درصد رسیده است؛ مرکز آمار، زنان خانه دار را جزو جمعیت غیر فعال حساب کرده و در محاسبه نرخ بیکاری جزو مبنا نیستند.

کریمی بیرانوند عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال 1402، روند کاهشی را حفظ کنیم، کاهشی بودن نرخ بیکاری در طول چند سال، اثرات خود را روی اقتصاد در میان مدت خواهد گذاشت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت شغل، وظیفه ای تک دستگاهی نیست و شاخص های مختلفی هم برای آن باید در نظر گرفت افزود: این شاخص‌ها شامل متغیرهای کلان و خرد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی تصریح کرد: قطعا متوسط درآمد کارگری، مناسب و مطلوب نیست و حتما باید افزایش یابد ولی اینکه از چه طریقی افزایش یابد محل تامل است؛ باید سیاست های آموزشی، فرهنگی و نیز اقتصادی تغییر کنند تا کیفیت شغل ارتقا پیدا کند.

کریمی بیرانوند با اشاره به اقدامات زیست بوم ملی اشتغال که مبنای کار دولت سیزدهم است گفت: فقط بیکاران مد نظر نیستند، بلکه افراد دارای شغل ناقص و ناپایدار، ناامید از یافتن شغل، افراد دارای اشتغال کم درآمد و اشتغال غیر رسمی هم در برنامه ریزی ها قرار گرفته اند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: دولت سیزدهم در حوزه مانع زدایی پیشتاز بوده به طوری که 95 درصد مجوزهای مشاغل خانگی که در دولت های سابق برای دریافت آنها 8 تا 10 ماه زمان نیاز بود، در حال حاضر به صورت آنی صادر می شوند و نیازی به بررسی کارشناس هم ندارند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم تاکنون 400 هزار مجوز به این ترتیب صادر شده و 70 درصد مجوزها در درگاه ملی مجوزها طی سه روز صادر می شوند.

کریمی بیرانوند با بیان اینکه وزارت کار، نخ تسبیح اتصال سیاست های اشتغال در سطح کشور بوده و مطالبه‌گر و ناظر هم هست گفت: حلقه گمشده کاریابی در ایران، مچینگ یا جورسازی یعنی تطابق نیاز و متقاضیان کار است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: چند صد هزار متقاضی کار داریم و چند صد هزار شغل که اینها با هم تطابق ندارند. آموزش های دانشگاهی بعضا مطابق با نیاز بازار کار نیست بنابراین در دولت سیزدهم، راه اندازی کاریابی های تخصصی را در دستور کار قرار داده ایم، یعنی کاریابی متناسب با استعداد کارجو.

وی با بیان اینکه در میزهای خدمت استانی، 80 درصد مراجعات مربوط به جذب دولتی است در حالیکه جذب در دولت اصلا به وزارت کار مربوط نمی‌شود افزود: بسیاری از بیکاران، انگیزه لازم برای کاریابی را هم ندارند یا اینکه انتظار پشت میزنشینی دارند.

کریمی بیرانوند از تدوین طرحی ویژه فارغ التحصیلان بیکار خبر داد و گفت: البته حقیقت این است که با مشوق‌های اقتصادی، مشکل بیکاری فارغ التحصیلان حل نمی شود، بلکه نیازمند تحول در سیستم آموزشی کشور هستیم.

وی تاکید کرد: تغییر نگرش بیکاران و کارفرماها، نیازمند یک تحول فرهنگی و اجتماعی است و مشوق های اقتصادی هر چقدر هم باشند این مشکل را حل نمی‌کنند.

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها