مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
وارونگی

امام خمینی(ره)؛ موافق یا مخالف ادامه جنگ؟

برنامه وارونگی روز دوشنبه با تکذیب برخی اخبار جعلی و توضیح شبهاتی که اخیرا به وجود آمده، روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در بخش اخبار جعلی این برنامه، ابتدا به موضوع گرانی بنزین و پوشش خبری رسانه‌های معاند پرداخته شد که با تکذیب این خبر از سوی سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین همراه بود.

 سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین درباره چند نرخی شدن نرخ بنزین گفت: ما سال‌هاست به این اخبار جعلی عادت کرده‌ایم و همانطور که بارها تاکید شده، هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بنزین وجود ندارد.

دیگر خبر جعلی که توسط رسانه‌های بیگانه پوشش داده شده بود، تخریب ۱۵ بافت تاریخی در شیراز بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس این خبر را تکذیب و اشاره کرد: هرگز چنین موضوعی صحت ندارد و خبر مربوط به یک بافت تاریخی بوده است که در آن سرقت انجام شده است.

در بخش خط خبری رسانه‌های بیگانه به موضوع حجاب و لایحه مربوط به آن که چند روزی است در صدر سرخط خبرهای رسانه‌های بیگانه قرار گرفته است پرداخته شد.

آنچه که به عنوان خط‌دهی به برخی دنبال‌کنندگان این رسانه‌ها نامیده می‌شود، توصیه شده است که خانواده‌های ایرانی علیه لایحه حجاب به مبارزه مدنی ادامه دهند.

در بخش شبهه این برنامه به انتشار نامه‌ای با دستخط امام خمینی (رحمة الله علیه) اشاره شد که توسط خبرگزاری جماران منتشر شده و محور اصلی این نامه، در رابطه با پایان جنگ میان عراق و ایران بوده است.

سید حمید روحانی، مورخ تاریخ انقلاب اسلامی یکی از مهمانان این بخش از برنامه بود که در ابتدا توضیحاتی پیرامون  ویژگی‌ها و برجستگی‌های شخصیت امام ارائه کرد.

به گفته این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) بر این باور بود که اگر قدرت و حکومت به یک فرد قائم باشد، با از بین رفتن آن فرد همه چیز تمام می‌شود در حالی که امام همواره بر مسئولیتدادن و اعتماد بر مردم تاکید داشت.

روحانی درباره نظر امام خمینی پس از فتح خرمشهر و ادامه جنگ اذعان کرد: آنچه  امام خمینی (رحمة الله علیه) بر آن باور داشت، این بود که اگر صدام از سایر مناطق ایران خارج شود، ادامه دادن جنگ معنایی ندارد و جنگ را باید توقف کرد.

این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی افزود: امام معتقد بود که ورود به خاک عراق باعث طولانی شدن جنگ می‌شود و بنابراین نظر امام بود که جنگ متوقف شود.

از سوی دیگر مهمان دوم برنامه، مسعود رضایی، مورخ و کارشناس مسائل سیاسی در توضیح نظر امام خمینی درباره ادامه جنگ گفت: امام خمینی در دیدگاه اولیه خودشان بعد از فتح خرمشهر بر این باور بود که نیروهای ما وارد خاک عراق نشود و عدم ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق به معنای پایان جنگ و توقف جنگ نبود.

رضایی افزود: من نظر امام را این‌گونه تفسیر می‌کنم که ورود و عدم ورود به خاک عراق به معنای پایان جنگ و اتمام توقف جنگ نیست و بلکه نظر ایشان بر این بود که تنها ورود به خاک عراق از سوی نیروهای ایرانی انجام نشود.

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها