مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
360 درجه

رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای

برنامه «360 درجه»، شنبه این هفته با موضوع رویای آمریکایی در بازی از شبکه افق پخش شد.

3

داستان مهاجرت به آمریکا از اوایل قرن بیستم و در میان مردم اروپای شرقی رواج پیدا کرد؛ آمریکا جایی برای داشتن یک زندگی عالی و مجلل برای مهاجران ترسیم شد و سپس رویای زندگی در آمریکا در میان مردم کل جهان منتشر شد.

موضوع برنامه یکشنبه، درباره رویای آمریکایی در بازی‌های رایانه‌ای بود و مجری برنامه سه بازی خیلی معروف را که این موضوع را به خوبی به تصویر کشیده‌اند معرفی و تحلیل کرد.

مجموعه بازی GTA، محصول شرکت راک استار است و در بعضی از نسخه‌هایش به صورت خیلی واضح اعتراض خود را نسبت به بر باد رفتن رویای آمریکایی نشان داده است. شخصیت اصلی بازی یک کهنه سرباز اروپای شرقی است که در واقع نماینده تمام مهاجران آمریکایی است که یکی مانند رومن پسر عمویش در باغ سبز به آنها نشان داده و وقتی وارد آن کشور می‌شوند، خبری از آن باغ گل و بلبل نمی‌بینند.

بازی مافیای 2 که در سال 2010 که توسط شرکت «2k» منتشر شده، یکی دیگر از بازیهاییست که رویای آمریکایی را به صورت دو قبضه نقد کرده است.

شخصیت اصلی این بازی یک سرباز ایتالیایی آمریکاییست که بعد از دو سال جنگ، مجروح و خسته به شهر پر از فساد و اختلاف طبقاتی بر میگردد و پس از تلاش بی وقفه برای تامین زندگی مجبور میشود به یک گروه مافیایی ملحق شود.

این بازی دو ویژگی خیلی مهم دارد، ویژگی اول آن اشاره تاریخی به ماجراهای واقعی است و بازیکن حس میکند در آمریکای بعد از جنگ جهانی دوم بازی میکند و ویژگی دوم این است که مخاطب را به طور کلی از رویای آمریکایی نا امید میکند.

بازی آخرین بازمانده از ما، که سازنده آن «نیل دراکمن»، یک مهاجر اسرائیلی به آمریکاست و در این محصول تلاش میکند همچنان چهره زیبای رویای آمریکایی متلاشی شده را حفظ کند و  به گفته وی  این بازی یک نامه عاشقانه به آمریکاست.

این بازی در سال 2013 منتشر شد و سال 2023 براساس سریالی که از آن ساخته شد، روی  زبانها افتاد.

داستان آخرین بازمانده از ما، قصه شیوع یک عفونت قارچی هست که بر اثر آن آدمها به زامبی تبدیل میشوند و قهرمان بازی ماموریت پیدا میکند که یک دختر 14 ساله را پیدا کند که بدنش نسبت به آن قارچ مقاوم است، سپس خون او را بگیرد و از آن یک واکسن تهیه کند.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها